Podsedáky do auta představují komfortní alternativu ke klasické autosedačce. Jsou ovšem vhodné pouze pro děti, které dosahují určité váhové kategorie. Podsedáky mohou zastávat přechodný stupeň mezi bezpečnou jízdou v autosedačce a jízdou s pásem. Disponují pouze sedací částí, která je obvykle polstrovaná a zajišťuje dítěti patřičné pohodlí během jízdy. Pro koho jsou podsedáky vhodné a jaké mají výhody a nevýhody?
Podsedáky lze zařadit do skupiny II a III, což odpovídá dvěma kategoriím dle hmotnosti dítěte
pro děti od 15 do 36 kg (cca od 3 do 7 let)
pro děti od 22 do 36 kg (cca od 6 let do 12 let)
Výhody a nevýhody podsedáku do auta
Nízká pořizovací cena.
Jednoduchá montáž a snadná manipulace – upínací systém u podsedáku umožní rychlé namontování na zadní sedadlo vozu.
Skladnost – jeden i více podsedáků lze snadno umístit i do menšího vozu.
Pohodlí – starší a větší děti dávají z hlediska pohodlí přednost sezení v podsedáku.
Snadná údržba – většina podsedáků má odnímatelný a pratelný potah.
Nedostatečná ochrana při bočním nárazu – podsedák neposkytuje potřebnou opěrku zad, hlavy i krku a nedisponuje ochrannými bočními částmi. Proto je vhodné jej namontovat na zadní sedadlo umístěné uprostřed a následně zajistit dítě tříbodovým pásem.
Nedostatečné ukotvení – podsedák se pod neposedným dítětem může během jízdy nebezpečně a nepohodlně posouvat.
Nevhodné vedení pásu – bezpečnostní pás může během jízdy a při pohybu dítěte sjíždět do nebezpečné pozice, jako například z ramenou na krk. Při jízdě je proto nutné sledovat správnou polohu pásu, zvlášť pokud se dítě shrbí či usne.
Nedostatečná opora – některé děti (pod 6 let) nemusí mít dostatečně vyvinutou a zpevněnou kostru i svalstvo, což může představovat bezpečnostní riziko při prudším nárazu. Klasická autosedačka by v tomto ohledu poskytla dítěti lepší stabilitu a oporu.
Pokud je to alespoň trochu možné, doporučujeme používat autosedačku, která dítěti poskytuje vyšší ochranu než podsedák. Nevíte, jakou autosedačku vybrat? Podívejte se do našeho rádce.