Obnovit stránku

Jak na stylové vousy podle tvaru obličeje

Rozhodl jste se vyzkoušet nový styl vousů, ale váháte nad tím, který by nejlépe podtrhl rysy vaší tváře? Podobně jako u účesů i pro vousy platí, že ne každá úprava je vhodná pro každého. Pokud se však při výběru budete řídit tvarem svého obličeje, neuděláte chybu a vyhnete se zbytečnému zklamání z výsledku. Jaký styl vousů je ideální pro váš typ tváře, se dočtete v následujícím článku.

Úprava vousů podle tvaru obličeje

Jak zjistit svůj tvar obličeje

Pro zjištění tvaru své tváře budete potřebovat krejčovský (nebo alespoň svinovací) metr, zrcadlo a pro zapsání výsledků měření tužku a papír nebo poznámkový blok v mobilním telefonu. Pokud máte vše připraveno, změřte rozměry následujících částí své tváře:

 1. Čelo: změřte šířku čela od vrcholku jednoho obočí k druhému.
 2. Lícní kosti: změřte vzdálenost lícních kostí, přibližně od jednoho vnějšího koutku oka k druhému.
 3. Spodní čelist: zjistěte rozměr vzdálenosti od středu brady po hranu čelisti, naměřený rozměr vynásobte dvěma a získáte výsledné číslo.
 4. Délka obličeje: změřte délku své tváře od špičky brady po linii vlasů.
i Nechce se vám měřit? Vypůjčte si od partnerky rtěnku. Posaďte se před zrcadlo a obkreslete na něj obrys své tváře. Tvar, kterému se výsledná kresba přibližuje, je váš tvar obličeje.

Měření proporcí tváře

Zjištěné hodnoty porovnejte s níže uvedenými charakteristikami. Ty které se výsledkům vašeho měření podobají nejvíce, určují váš tvar obličeje.

 • Ovál – naměřená délka obličeje je větší než šířka lícních kostí a čelo je širší než čelist.
 • Obdélník – nejdelší naměřenou hodnotou je délka tváře. Čelo, lícní kosti a čelist mají podobné rozměry.
 • Trojúhelník – vaše tvář připomíná trojúhelník. Nejširší je spodní čelist a nejužší čelo.
 • Kruh – vzdálenost lícních kostí je podobná jako celková délka tváře. Naměřené hodnoty čela a čelisti jsou podobné.
 • Srdce – připomíná trojúhelník postavený na špičku. Spodní čelist je úzká a tvář se postupně rozšiřuje až k nejširší části – k čelu.
 • Čtverec – všechny zjištěné hodnoty jsou podobné. Čelist je spíše ostře řezaná než zakulacená.
 • Diamant – nejvíce centimetrů měří tvář na délku, následují lícní kosti, čelo a nejužší je spodní čelist.

Tvary obličeje: jaký střih vousů vám bude slušet

Povedlo se vám svůj tvar obličeje odhalit? Pak můžete přistoupit k výběru stylu vousů, který vaší tváři sedne nejlépe.

i Alza fandí Movemberu: v listopadu jedině knír! Ukažte nám na sociálních sítích svou fotku s knírkem a vyhrajte. Více info na konci článku.

Ovál

Pokud jste majitelem oválné tváře, nemusíte se složitým výběrem stylu vůbec zabývat. Slušet vám bude úplně všechno. Vyzkoušet můžete kteroukoliv možnou či nemožnou úpravu vousů, stačí si vybrat.

i Holicí strojky a zastřihovače:

Obdélník

Ideální jsou pro vás kotlety, knír a několikadenní strniště, které kompenzují podlouhlost tváře a dodají vám přitažlivý vzhled. Vyhněte se naopak bradce.

Trojúhelník

Pro váš typ obličeje se hodí úpravy vousů, které odpoutají pozornost od spodní čelisti. Perfektně vám sedne knír. Noste ho buď samostatně, nebo ho zkombinujte se strništěm na tvářích.

Střihy vousů podle tvaru obličeje

Kruh

Kulatý tvar obličeje potřebuje dodat definici a hranatost. Toho jednoduše docílíte s úpravami vousů do tvaru trojúhelníku a s jasně definovanými hranami. Například bradka zkombinovaná se strništěm vaši tvář opticky prodlouží a zvýrazní čelist.

Srdce

Tento typ tváře bývá drobný a nehodí se pro něj výrazné styly jako plnovous. Co vám naopak sedět bude, jsou delší vousy v oblasti kníru a brady a kratší strniště na tvářích.

Čtverec

Váš tvar obličeje nepotřebuje zvýrazňovat čelist, tu už máte perfektně tvarovanou od přírody. Slušet vám budou špičatější tvary vousů v oblasti brady (goatee) zkombinované s kratším porostem tváří a případně i jemným knírkem.

Diamant

Opatrní buďte s délkou bradky, obvykle bývá pro tento tvar obličeje lepší kratší a vyhněte se trojúhelníkovému tvaru. Slušet vám budou hranatější úpravy vousů s jasně definovanými úhly.

Movember s Alza.cz: připoj se k nám, nech si narůst knír a vyhraj

Připojte se v listopadu s Alza.cz k hnutí Movember –  jedinému charitativnímu hnutí zaměřenému výhradně na zdraví mužů, jehož činnost je zaměřena zejména na prevenci typicky pánského onemocnění, kterým je rakovina prostaty. Na začátku listopadu shoďte své dosavadní vousy a nechte si narůst knír.

Cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o riziku rakoviny varlat a prostaty, vyjádření solidarity s nemocnými a připomenutí, jak důležitá jsou preventivní vyšetření.

V listopadu jedině knír pro Movember

Po celý měsíc budou na Alza.cz probíhat akce na zboží. Koupí vybraných holicích strojků s námi přispějete 10 Kč na konto oficiálního fondu hnutí Movember – Muži proti rakovině. Z každého prodaného kusu výrobku Hawkins&Brimble poputuje díky dodavateli Demdaco na konto Movemberu 20 Kč.

Pokud se do akce zapojíte, určitě nám dejte vědět a pošlete prostřednictvím sociálních sítí svou fotku s knírkem. Vyhrát můžete zastřihovač vousů Philips OneBlade.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09