Obnovit stránku

Bílá voda

Kniha
4.8 24 hodnocení
Super cena
419,- Ušetříte 30,-
bez DPH 381,-

Bílá voda

Dlouho očekávaný přelomový román Kateřiny Tučkové o ženách, víře a zlu 

Bílá Voda. Takto poeticky se jmenuje pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Právě sem o několik století později přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí, která ji přivedla na pokraj sebevraždy. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou.
Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim zosobněný démonickým páterem Plojharem odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Mladičká Evarista tehdy dostala na výběr: vrátit se do civilního života, nebo s ostatními sdílet jejich příští osud. Nezaváhala ani na okamžik. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a vystavena ponižování v komunistickém kriminálu i mučení, aby se vzdala víry v Boha. Marně.
Lena však zjistí, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a brzy pochopí, že démoni obcházející minulost bělovodských řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu 

Napsali o knize Bílá Voda

Evaristin příběh i osudy dalších řádových sester vycházejí ze skutečných událostí, po nichž Kateřina Tučková řadu let pátrala v archivech a mezi pamětníky. Kromě strhujícího děje se její román kriticky zaobírá i postavením žen v katolické církvi a v symbolické rovině i nerovnoprávným postavením žen v celé společnosti.

Miroslav Balaštík, šéfredaktor nakladatelství Host 

Psala jsem ten román s přestávkami deset let. Mezitím jsem četla materiály, které jsem objevila v archivech, mluvila s pamětníky, pobývala v klášteře a také prošla složitým duchovním hledáním, které mi pomohlo přiblížit se mým postavám i zevnitř. Myslím, že je to má nejprožitější kniha.

Kateřina Tučková o románu Bílá Voda 

V Bílé Vodě se spojuje všechno to, co Kateřina Tučková výborně využila už v Žítkovských bohyních - silné (zde nejen) ženské hrdinky, téma perzekuce a předobrazy v reálných historických událostech nebo postavách.

Mirka Kundratová, Lidové noviny

Bílá Voda možná vzbudí nelibost některých katolických hodnostářů, mužů a možná i žen zvyklých v lavicích poslouchat a tvořit dav. To je v pořádku – Kateřina Tučková ale skrze historii násilné internace a věznění došla k tématu, na které není nutné jen vzpomínat jako na tragické historické období, ale lze ho otevřít k současné diskusi. I pro lidi mimo katolickou obec.

Klára Kubíčková, Vlasta

Kateřina Tučková šla proti proudu, za což jí patří velký obdiv. Otevřela pro mě zcela neznámé téma ženských řeholnic, na prostranství těžkých let komunismu vybudovala poctu nejen jim, ale především síle víry v Boha, a ještě to celé dává literární smysl. Nepřehlížela zlo, smrt, beznaděj, rouhání, nevynechala lidskost ve všech jejich podobách (bití, zoufalství, beznaděj, smutek, víru, lásku, ponižování), ale chápu, že ji to muselo extrémně vysávat.

Zdeněk Svoboda, Krajské listy

Není vyplněn Alternativní text k fotografii!

Kateřina Tučková

(nar. 1980) je spisovatelka, dramatička a kurátorka. Po studiu historie umění a bohemistiky na Masarykově univerzitě získala doktorát na Univerzitě Karlově. Její romány Vyhnání Gerty Schnirch (2009) o brněnském pochodu smrti a Žítkovské bohyně (2012), pojednávající o osudu léčitelek z Moravských Kopanic, byly oceněny prestižní cenou Magnesia Litera a pro svou společenskou angažovanost také Cenou za svobodu, demokracii a lidská práva, kterou jí v roce 2017 udělil Ústav pro studium totalitních režimů. Její knihy byly přeloženy do dvaceti jazyků. 
Zdroj: hostbrno.cz

Parametry a specifikace

Nejoblíbenější autoři

Nejoblíbenější autoři Kateřina Tučková

Základní

Autor Kateřina Tučková
Počet stran 688 stran
Rok vydání 2022
Typ Kniha
Nakladatel Host
Vazba Pevná s přebalem matná
Druh Kniha

Jazyk

Jazyk Česky
Kód:  FKP0291834
Odkazy: Stránky výrobce

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07