Obnovit stránku

Bourneova totožnost

Audiokniha
389 Kč
354 Kč bez DPH

Bourneova totožnost

Jeho paměť je nepopsaný list. Pokud chce zjistit, co je zač, musí udělat nemožné.

Vstal z mrtvých v létě 1975 u středomořského ostrůvku, kde ho postřeleného a se ztracenou pamětí vylovila rybářská bárka. Když ho místní zkrachovalý doktor dává dohromady, ukáže se, že má pod kůží zašité číslo švýcarského konta. Návštěva curyšské banky hrdinovi s amnézií napoví, že se patrně živil jako zabiják Bourne, Jason Bourne, na jehož trauma by byl krátký i James Bond.
Čím to, že umí tolik jazyků a chladnokrevně čelí všem nástrahám, ale nevzpomene si na detaily z předešlého života, kvůli kterým má na krku hordy ozbrojených goril? Co je firma Treadstone 71., jak souvisí s válkou ve Vietnamu nebo s mezinárodně hledaným teroristou Carlosem? S Kanaďankou Marií, jež byla při útěku z Curychu nejdřív jeho rukojmím, běží Jason o život a rozplétá podlou zpravodajskou hru. Vždyť jestli dál nechce slýchat věci a obvinění, kterým nerozumí, musí rozpoutat ještě větší peklo…
Románovou předlohu volně adaptoval film Agent bez minulosti (2002) režiséra Douga Limana s Mattem Damonem a Frankou Potente v hlavních rolích. Snímek natáčený i v Praze byl však přesazen do špionážní éry po studené válce. Věrnější psychologickou verzi nabídla roku 1988 dvoudílná minisérie Rogera Younga s Richardem Chamberlainem a Jaclyn Smithovou.

Napsali o knize Bourneova totožnost

„Je tajuplnější než Bond, reálnější než Batman a komplikovanější než Bruce Willis.“

Stella

„Ludlum do románu navršil víc překvapení, než jaké je k mání v kterémkoli šestisvazkovém balení stříleček na dovolenou.“

The New York Times

Robert Ludlum

Kdyby popisoval reálné agentské zážitky, odpravili by ho jako nepohodlného při nejbližší zpravodajské operaci – a přesto ponuré prostředí tajných služeb vykreslil tak věrohodně, že byl od vydání Matareseova kruhu (1979, č. 2004) v hledáčku CIA. Král amerického konspiračního thrilleru po studiích dramatiky na Wesleyské univerzitě začínal jako producent a herec známý z televizních reklam. I literární prvotina Dědictví Scarlattiů (1970, č. 1994) mu vynesla šesticifernou sumu a celkový náklad jeho 27 románů vydaných ve 33 jazycích se vyšplhal na 350 milionů výtisků. Největší ohlas držiteli Prix Mystere de la Critique 1982 vynesla trilogie Bourneova totožnost / Agent bez minulosti (1980, č. poprvé 1999), Bourneův mýtus (1986, č. 2001) a Bourneovo ultimátum (1990, č. 2007), posléze kompletně převedená i na filmové plátno (2002–2016). Leitmotivem Ludlumových akčních honiček z časů studené války i z éry bezpečnostní nejistoty po rozpadu systému supervelmocí zůstala psychologická dilemata řadových Američanů. Tito pěšáci zatažení do her mocných ze sebe jako drcená oliva vymačkávají to nejlepší, což převedl už román Ostermanův víkend (1972, č. 1992, film Sam Peckinpah). Autor psal i pod pseudonymy Jonathan Ryder a Michael Shepherd a na sklonku života dal volnou ruku suitě bourneovských pokračovatelů v čele s Ericem van Lustbaderem. Zemřel nedlouho před uvedením Limanova snímku Agent bez minulosti, který koprodukoval.

5,0
Hodnotil 1 zákazník
20+
zákazníků již zakoupilo
100 %
zákazníků doporučuje

Parametry a specifikace

Audio

Délka 23:55:09

Autor

Autor Robert Ludlum
Interpret Jan Zadražil, Pavel Soukup

Podrobnosti

Rok vydání 2 020
Velikost 128 kbps 1 319 MB
Kategorie Audioknihy, Detektivky, thrillery, Zahraniční literatura
Série Jason Bourne
Díl série 1.
Jazyk česky
Kód:  AK1C331
Záruka: 24 měsíců
WEB8