Kniha Evropa, náš domov představuje osobně laděného průvodce po dějinách našeho kontinentu v posledním více než půlstoletí.
Je nabitá fakty, bezprostředními zážitky i empatickými pohledy na proměňující se svět evropské liberální demokracie. Příběh moderní Evropy se tu rodí z rozvalin druhé světové války, sleduje rozmach západní části kontinentu i boj obyvatel sovětského bloku za svobodu a lidskou důstojnost. A také společné roky, které následovaly: transformaci postkomunistického světa, tragédii rozpadu Jugoslávie, rozšíření Evropské unie, finanční krizi, migrační dramata, ruský vpád na Ukrajinu. Autorovo líčení je objektivní i hluboce osobní zároveň. Není to dáno pouze jeho spisovatelským nadáním a odbornou erudicí.
Evropu začal poznávat na vlastní kůži už jako teenager a nikdy s jejím objevováním nepřestal. Setkával se přitom s tvůrci osudů kontinentu i s lidmi, kteří si v mlýnici dějin jen s vypětím sil dokážou uhájit osud vlastní. Právě proto, že tématem Timothyho Gartona Ashe jsou ti i oni, je kniha tolik poutavá a tak důležitá. Práce Evropa, náš domov byla přeložena již do dvaceti jazyků a oceňují ji nejen laičtí čtenáři, ale také odborníci. Historik Timothy Snyder, mimochodem doktorand Gartona Ashe z Oxfordu, ji nazval „správnou knihou napsanou ve správnou chvíli“, spisovatel John le Carré ji zase vyzdvihuje jako skvěle formulovaný portrét historických zrad i kompromisů. A přiléhavě zní metafora, jejíž autorkou je historička a politoložka Lea Ypiová z London School of Economics: kniha je podle ní milostným dopisem Evropě, v němž víří vzpomínky, politické analýzy i společenská kritika a který zrcadlí budoucnost kontinentu pronásledovaného vlastní minulostí.