Jak z nás DNA dělá to, kým jsme
Autor Robert Plomin v knize Kód života rozebírá téma utváření osobnosti.
Jsou naše osobnosti utvářeny více svým prostředím, či za vše můžou vrozené dispozice? Otázka, kterou se lidstvo zabývá po staletí, se zdá být s rozvojem genetiky blíže svému rozluštění: pochopitelný vliv mají oba faktory, ale geny v tomto souboji dominují jako nejvlivnější celistvý faktor.
V knize Kód života se dozvíte:
- proč vytrvalost, síla pozitivního myšlení nebo deset tisíc hodin tréninku nezmění váš život natolik, jak se tvrdí- že genetickými dispozicemi měníme své okolí, takže čistý vliv prostředí je výrazně menší, než jsme si mysleli- proč není výběr školy či rodičovského přístupu hlavním faktorem studijních výsledků- proč je zbytečné vinit se za pár kil navíc, náchylnost k depresím či za pomalé učení- že geny nejsou osud, ale přesto je dobré jít spíš s nimi než proti nim- o úžasných perspektivách léčby navržené na míru konkrétnímu genotypu a o nových možnostech prevence- proč jsou liché obavy, že se budoucnost lidstva zvrhne v rozdělení do genetických kast
Jsme, kým jsme, ne kvůli rodičovské výchově, prostředí či náhodě, ale především díky genům, které nám předali.
„Rozvodovost je ze 40 % ovlivněna genetikou. To sice není 100 % a negenetické faktory mají také svůj vliv. Vedle genetických ale nebyly nalezeny žádné další kontrolní proměnné (vlivy prostředí), které by tak spolehlivě předvídaly rozvodovost jako genetika. Právě naše geny jsou tak největším systematickým faktorem ovlivňujícím rozvodovost.“
Sekvenování DNA začalo v 70. letech, celý genom byl zmapován na začátku tisíciletí, přesto jako lidstvo dnes stále stojíme před spoustou velkých objevů i výzev, které z nich poplynou. Nikdo nepopírá, že geny můžou za to, jak vypadáme, jak jsme vysocí, jak rychle dokážeme běžet, za naši náchylnost ke konkrétním nemocem, ale musíme si také připustit, že ovlivňují výši inteligence a předpoklady ke studiu, naši introverzi či extroverzi, sociální dovednosti, míru empatie, naši náladu...
Autor knihy Kód Života Robert Plomin je zastáncem genetického probabilismu. Před napsáním knihy vedl třicetiletý průlomový výzkum, z velké části postavený na studiích s dvojčaty a adoptovanými dětmi. K výsledkům říká: „DNA není to jediné, na čem záleží, ale záleží na ní víc, než na všech ostatních vlivech dohromady.“
V knize Kód života se poutavou a srozumitelnou formou dozvíte nejen o základech genetiky a o autorově celoživotní práci, možnostech prevence onemocnění, vlivu výzkumů na další obory, ale nejspíš vás donutí přehodnotit názory na rodičovství, vzdělávání a události formující život.