Téma kurzu
Kontingenční tabulky
Potřebujete je znát, abyste ve velkých tabulkách rychle našli informace, které hledáte, a přehledně je zobrazili. Kromě běžných příkladů si ukážeme také výpočtová pole, nastavování zdroje kontingenční tabulky nebo podmíněné formátování v kontingenční tabulce.
Logické funkce a jejich použití v praxi
Je dobrá je umět - abyste zvládli upravovat data pomocí funkcí KDYŽ, IFS, A, NEBO... U těchto funkcí je velmi důležité umět je vzájemně kombinovat - proto se na tuto oblast zaměříme.
Propojování tabulek (SVYHLEDAT, XLOOKUP)
Protože bez dobře zvládnuté funkce SVYHLEDAT, která propojuje tabulky, se v Excelu fungovat nedá. Ještě lepší (a novější) je ale XLOOKUP.
Textové funkce
Data, která zpracováváte, je často třeba upravit. A tomu jsou dobré funkce jako CONCATENATE, PROČISTIT, ZLEVA, NAJÍT, NAHRADIT... Ukážeme si, jak tyto funkce vzájemně kombinovat.
SUMIFS, COUNTIFS
Potřebujete ve velkých tabulkách počítat součty a počty jen za některé položky, a nechcete zběsile filtrovat a kopírovat? Pak potřebujete perfektně zvládnout funkce SUMIFS i COUNTIFS.
Datumové funkce
Pracovat v Excelu s kalendářními daty je jednoduché a funkce jako MĚSÍC, ROK, DEN TÝDNE, EDATE nebo NETWORKDAYS jsou velmi praktické. Tak proč se je pořádně nenaučit?
Podmíněné formátování
Nestačí mít správná čísla. Je třeba je také umět zobrazit tak, aby se v nich každý snadno zorientoval. V tom je podmíněné formátování nezastupitelné. Naučíme se nejzákladnější postupy, ale také trochu složitější případy, kdy se pro podmíněné formátování používá vzorec.
Power Query
Power Query je v Excelu nový, velmi praktický nástroj. Řeší se s ním připojování do externích zdrojů dat a díky němu se uživatel zbaví častého kopírování.
Klávesové zkratky
S Excelem nestačí pracovat dobře - je třeba pracovat také rychle. A to nejde bez šikovných klávesových vychytávek.
Kód: | RAD04P1 |