Obnovit stránku

Modlitba za Černobyl: Kronika budoucnosti

Kniha, česky
-21%
Novinka! Nedělní objednávky doručíme již dnes nebo v pondělí (Jak si vyberete :)
329 Kč
259 Kč
235 Kč bez DPH

Modlitba za Černobyl: Kronika budoucnosti

Šokující pohled na jednu z největších nukleárních katastrof světa od laureátky Nobelovy ceny

26. dubna 1986 zničila série výbuchů reaktor a budovu 4. energobloku černobylské atomové elektrárny, nacházející se nedaleko od běloruských hranic. Černobylská katastrofa se stala největší technologickou katastrofou 20. století.
Pro malé Bělorusko (má 10 milionů obyvatel) znamenala národní neštěstí. Za Velké vlastenecké války zničili němečtí fašisté na běloruském území 619 vesnic i s obyvatelstvem. Po Černobylu přišla země o 485 vesnic a osad. Za války zahynul každý čtvrtý Bělorus, dnes žije každý pátý na zamořeném území. To představuje 2,1 milionu lidí, z toho 700 000 dětí. Počet nemocných rakovinou se po Černobylu znásobil 74krát, úmrtnost se zvýšila o 23,5 %, nejvíc lidí umírá v produktivním věku mezi 45 až 50 lety, zatímco stářím umírá jen jeden člověk ze 14.
Kniha Modlitba za Černobyl od laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi z černobylské oblasti, jejichž život neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora.
Můžeme ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral a svou nečinností a nekompetentností zapříčinil smrt tisíců lidí.
Řada ruských historiků a politologů je přesvědčena, že otřes, jenž černobylská katastrofa způsobila v ruské společnosti, byl jednou z hlavních příčin rychlého pádu komunistického režimu o tři roky později.

Napsali o knize Modlitba za Černobyl

"Kniha nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové Modlitba za Černobyl je děs tak čirý, že před ním blednou všechny horory a thrillery, protože tohle je skutečnost."

Hodnocení MF Dnes: 100 %

"Hodně kruté vyprávění. Těžko uchopitelné. Nedokážu si to představit - nejprve neznalost, neinformovanost, pak beznaděj a hrůza. A k tomu opěvovaný Gorbačov, že "vše máme pod kontrolou". Doporučuji všem k přečtení, toto dílo ukazuje zrůdnost komunismu, jeho nezájmu o lid a pouze zájmu o moc."

čtenářské hodnocení na databazeknih.cz

"Silná kniha od vynikající autorky. Doporučuji."

čtenářské hodnocení na databazeknih.cz

"Výjimečná kniha, vyjímečné čtení, vyjímečné hodnocení. Čirá hrůza podaná v poetickém hávu, který na místo zjemnění oněch běsů, tyto děsy ještě zintenzivňuje. Jeden se zdráhá uvěřit, že události kolem Černobylu se skutečně udály."

čtenářské hodnocení na databazeknih.cz

4,9
hodnotilo 12 zákazníků
100+
zákazníků již zakoupilo
90 %
zákazníků doporučuje
Všechna hodnocení

Parametry a specifikace

Základní

Autor Světlana Alexijevičová
Počet stran 296 stran
Rok vydání 2018
Typ Kniha
Vazba Pevná bez přebalu matná
Druh Kniha

Žánr

Jazyk

Jazyk česky
Kód:  FKP0218649
Prod. číslo:  978-80-87855-76-8
Máte dotaz na toto zboží?
Zavoláme vám
WEB7