Kniha o toleranci a svobodě myšlení
Pokud knihu přečtete, vážení čtenáři, přemýšlejte o věcech, které popisuji. Nemusíte se mou souhlasit, právě v tom je naše svoboda. Ale nesouhlasit neznamená, že jsme nepřátelé. Svět myšlení a vědy je krásný v tom, jak je složitý a ke svobodě patří i respekt k těm druhým.
Jsem rád, pokud se mnou někdo souhlasí, ale stejně tak si vážím každého, kdo se mnou nesouhlasí. Ovšem jen za předpokladu, že to nedělá proto, že se to nosí a někdo mu to poradil, ale protože má jiné zkušenosti a znalosti, umí svůj nesouhlas formulovat věcnými argumenty, a pokud mne nepřesvědčí, nechce mne za to postavit na pranýř.
Je to asi nesplnitelné přání, tak jednoduchý náš svět není, ale bez víry v pravdu by byl lidský život hodně smutný.
Na základě logiky a historických zkušeností rozebírá jeden z nejznámějších českých autorů hranice mezi dezinformací, informací a názorem. Vypráví o tom, jak bylo mínění lidí ovlivňováno v minulosti, jaké prostředky se k tomu používaly, navíc na řadě konkrétních příkladů ukazuje, jak škodlivá je netolerance k myšlenkám jiných lidí. V knize nalezne čtenář kromě mnoha zajímavých informací a odborných údajů také autorův svěží humor.