Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny od pondělí do soboty jen pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 374 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

Milí zákazníci, velice nás těší váš velký zájem o nákupy ❤️. Prosíme vás o trpělivost při doručení objednávek, děláme vše pro to, abychom je doručili co nejdříve. Děkujeme, tým Alza.cz 👍🏻.

Pověsti z Jindřichova Hradce

Audiokniha
199 Kč
181 Kč bez DPH

Pověsti z Jindřichova Hradce

Pověsti z Jindřichova Hradce

Zdeněk Kryzánek - český herec a autor Pověstí z Jindřichova Hradce. Možná si vzpomenete na starého sedláka Žalmana v televizním seriálu F.L.Věk, Hejtmana Pivo v Markétě Lazarové nebo Pána z Vlkova v Údolí včel Františka Vláčila. Po válce nastoupil do plzeňského divadla, kde vytvořil 89 rolí. Rád si vymýšlel a v divadelním klubu vyprávěl příběhy o tom, že jeho pradědek byl rybníkář Kuba, že je posledním potomkem Jana Cimbury, že s anglickou perutí bombardoval Plzeň. Plzeňští hospodští ho udali za protistátní řeči a Zdeněk Kryzánek se v 50-tých letech dostal před soud. Dostal 3, 5 roku vězení a 3 roky zákaz herecké činnosti. Z vězení se dostal o něco dříve jenom díky milosti prezidenta republiky, ale zákaz herecké činnosti mu zkrácen nebyl. A tak se vrátil se do rodného Jindřichova Hradce, kde nejprve rušil hřbitov U Svaté Trojice a vykopával hroby, pak stavěl základní školu a pak se dostal jako údržbář a později i jako průvodce na Státní hrad a zámek. Návštěvníkům vyprávěl příběhy o Bílé paní, kterými se bavil. A začal své příběhy psát.
1. Dělení růží - Starožitná pověst o erbovní implantaci slavné Růže pětilisté - úsměvným způsobem zpracovává příběh o tom, jak Vítek z Prčice rozdělil Jižní Čechy mezi svých 5 synů.
2. Kňour - méně známá pověst o jindřichohradeckém měšťanovi Kňourovi, který věnoval své jmění na výrobu velikého zvonu a odešel bojovat proti husitům.
3. Bílá paní - méně známá pověst o Bílé paní, která vzbudila pátera Mikuláše Pistoria, aby šel dát poslední pomazání vladaři Jáchymu Oldřichovi z Hradce. Tuto pověst Zdeněk Kryzánek doplnil historkami o Bílé paní, které tak rád vyprávěl návštěvníkům zámku.
Uctít památku 100. výročí narození Zdeňka Kryzánka jsme se rozhodli touto audioknihou z jeho pověstí.

Parametry a specifikace

Audio

Délka 01:31:38

Autor

Autor Zdeněk Kryzánek
Interpret Antonín Kaška

Podrobnosti

Rok vydání 2 020
Velikost 128 kbps 210 MB
Kategorie Audioknihy, Česká literatura, Dějiny a historie, Povídky
Jazyk česky
Kód:  AK1C454
Záruka: 24 měsíců
P-DC1-WEB24