Obnovit stránku

Prolomený kód života

Audiokniha
5 2 hodnocení
399,-

Prolomený kód života

„Letošní cena je za přepsání kódu života.“ -         
Nobelova cena za chemii za rok 2020

Když se Jennifer Doudnaová v šesté třídě jednou vrátila ze školy, našla na posteli ohmatanou paperbackovou knížku s názvem Dvoušroubovice, kterou jí tam táta nechal. Odložila ji stranou v domnění, že je to nějaká detektivka. Když se k ní pak jedno deštivé sobotní odpoledne konečně dostala, zjistila, že se vlastně nemýlila. Hltala stránku za stránkou a zcela ji uhranulo intenzivně osobní detektivní drama plné barvitě líčených postav, ctižádosti, soupeření a snahy rozluštit hluboké přírodní zákonitosti. A přestože jí středoškolský poradce tvrdil, že se dívky na kariéru ve vědě nehodí, rozhodla se, že se stane vědkyní.
Kupředu ji hnala touha poznávat, jak fungují přírodní zákonitosti, a přetvářet teoretické objevy v praktické vynálezy. A nakonec dokázala něco, co autor té staré napínavé knížky James Watson označil nejdůležitějším biologickým objevem od doby, kdy se on sám podílel na odhalení struktury DNA. Doudnaová se svými spolupracovníky vynalezli něco, co zcela změní lidstvo: jednoduchý nástroj na modifikování DNA. Je známý pod zkratkou CRISPR a otevírá cestu do nového světa lékařských zázraků a morálních dilemat.
Vývoj CRISPRu a bleskový vývoj vakcín proti covidu-19 urychlí nástup nové inovační revoluce. Posledního půl století jsme žili v digitální éře, ve věku mikročipu, počítače a internetu. Teď vstupujeme do éry biologické revoluce: děti, které dnes studují digitální kódování, doplní nová generace, která se bude učit číst a přepisovat kód života.
Měli bychom využít svých nových schopností k tomu, abychom se lépe ochránili před viry? To by byla úžasná výhoda! A co kdybychom se zbavili depresí? Hmm… Měli bychom dovolit rodičům, kteří si to mohou dovolit, aby svým dětem zvětšovali vzrůst, svaly nebo IQ?
Po objevu genetických nůžek CRISPR se Doudnaová stala jednou z vůdčích postav světa, který zápasí s těmito etickými otázkami, a s kolegyní Emmanuelle Charpentierovou získala v roce 2020 Nobelovu cenu. Její příběh je napínavou detektivkou, v níž hrají velkou roli zázraky přírody od počátků života po budoucnost našeho druhu.
S předmluvou českého biologa Martina Jínka, který byl v týmu Jennifer Doudnaové oceněném Nobelovou cenou

Napsali o knize Prolomený kód života

Pekna knizka pojednavajici o historii objevu CRISPR metody. V knizce jde spis o historickou a osobni rovinu, nepousti se do technickych vedeckych detailu jednotlivych publikaci a objevu. Revnivost a soutezivost vedcu me moc neprekvapila, ta zde je odjakziva. I vedci jsou jen lidi se svymi klady a zapory a jakmile jde o prestiz a penize, tak i vedci neznaji bratra. Docela me prekvapilo, ze se da zatlacit na redaktory ve vedeckych casopisech Science nebo Nature, holt nekteri si to umi zaridit. Jinak je to velmi ctiva knizka, takova Hra o truny mezi vedci.

klf76

Ohromující: když už něco málo vím o DNA (a zde je často velmi připomínán i přítomen žijící nositel Nobelovy ceny Watson s objevem dvoušroubovice před víc než půl stoletím), tak zjistím, že o RNA nevím zhola nic. A to je právě základ pro CRISPR, s nímž přišla hrdinka této knihy a za což byla spolu s kolegyní oceněna rovněž Nobelovkou. Umělé změny genetického kódu (dokonce zde používané téměř odstrašující slovo "editace") jsou ... hrozivé, aspoň pro mne, jakkoli to samozřejmě primárně má sloužit pro dobro věci, nikoli pro bohaté a jejich volby ohledně genetické výbavy potomků.
Autor (v)hodně poukazuje na využití CRISPR u řešení současné pandemie, tedy genetickou obranou proti konkrétním virům - kniha je nová, takže celé tažení proti hrozivému koronaviru je zde od počátku zaznamenáno, protože hrdinka právě na tom od loňska pracuje prostřednictvím svého aplikovaného výzkumu. I přesto je pro mne tato již realizovaná metoda vcelku prostě děsivá.
Na knize si cením aktuálnost (vyšla letos) a objasnění základů genetické vědy, popis průběhu základního výzkumu i uplatnění v praxi. Zajímavé jsou vedle hlavní postavy také alespoň krátce zmínění ti před ní, od Darwina a Mendela až po Watsona a současné přední vědce a výzkumníky. Naopak mne trochu zklamalo v souvislosti s vědou zdůrazňovaná nejen zvědavost, ale zejména touha vědců po uznání a hlavně jejich soutěživost. A té je (i) v této branži v posledních desítkách let opravdu hodně.
Autor jako vždy píše obsáhle, vychází z mnoha zdrojů (50 stran poznámek na závěr) a trochu skáče v čase. Jakkoli je to vlastně životopisné dílo o jedné vědkyni, nějak jsem se nedozvěděla žádná data, mj. ani kdy se narodila. Ani ve jmenném rejstříku, kam by se základní životopisná data hodila, není nic.
Ovšem chybějící, přitom mimořádně potřebný, věcný rejstřík je do nebe volající ostuda...(pak snad nelze ani knihu uvádět jako součást žánru populárně-vědeckého). Bez toho jmenného bych se obešla, resp. jako jinde by to měl být dohromady jeden pořádný rejstřík. Jakkoli kniha obsahuje také fotogalerii, jedná se výhradně o fotky lidí (pro většinu čtenářů asi nanic), ani žádné obrázky vhodně nedoprovázejí zachycené střípky nauky o genetice... Vypadá to, že autor chtěl zdůraznit tu lidskou stránku věci (osoby a obsazení) před samotnou vědou (která není jeho vlastní).
Přes tyto (dle mého ovšem poměrně zásadní) nedostatky hodnotím stále na 90%, protože obsah je mimořádně důležitý - dnes i do budoucna.

soukroma

Parametry a specifikace

Audio

Délka 15:39:59

Autor

Autor Walter Isaacson
Interpret Ondřej Novák

Podrobnosti

Rok vydání 2022
Kategorie Audioknihy, Populárně naučná, Vzpomínky a biografie, Zahraniční literatura
MIME typ mp3
Jazyk Česky
Kód:  AUD01149
Odkazy: Stránky výrobce

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19