Obnovit stránku

Revizor

Audiokniha
Akční cena
129 Kč
117 Kč bez DPH

Revizor

Zaposlouchejte se do mistrovské scény, kdy notně podroušený Chlestakov rozvíjí velkolepou vizi o důležitosti své osoby předstíráním, že je místo obyčejného úředníka vysoce postavenou osobou, revizorem, který může ohrozit postavení a majetkové poměry v městečku, které se nachází v jakési Gubérii v Ruském Impériu.

Premiéra Revizora se uskutečnila v roce 1836 a sklidila tvrdou kritiku: autor – tehdy mu bylo sedmadvacet let – se prý dopouští cynického a zlovolného pomlouvání Ruska. Že komedie nebyla stažena, o to se přičinil sám car Mikuláši I., který podle vyjádření Gercena při ní „umíral smíchy“.

Revizor je jednou z nejhranějších komedií světového dramatu. – Proč? – Jednak asi proto, že (ne)mravy papalášů, a nejen těch provinčních, jsou vždy a všude stejné. V čase a prostoru se sice lehce liší svými projevy, ale nikoli podstatou: nadutostí, omezeností, hrabivostí, šejdířstvím, lhaním … V příběhu potentátů městečka, jež se snaží vlichotit domnělému revizoru z „centra“, navíc Gogol dokázal ony „kvality“ vyjádřit s takovou naléhavou konkrétností, že se z Chlestakova a ze všech těch Bobčinských, Dobčinských a Děržimordů, z nichž ždíme peníze, staly nesmrtelné typy.

Rozhlasová nahrávka z roku 1973.

Parametry a specifikace

Audio

Délka 01:43:08

Autor

Autor Nikolaj Vasiljevič Gogol
Interpret Čestmír Řanda, Martin Růžek, Růžena Merunková, Václav Postránecký, Jarmila Krulišová, Václav Vydra st., Zdeněk Dítě a další

Podrobnosti

Velikost 128 kbps 95 MB
Kategorie Audioknihy, Divadlo, rozhlas, televize
Jazyk česky
Kód:  AKA141
P-DC1-WEB12