Školní atlas je užitečná pomůcka pro učitele zeměpisu, samouky i zvídavé děti, které zajímá planeta Země. Obsahuje důležitá fakta a vysoce detailní ilustrace Země, kontinentů i států. Jak vybrat atlas světa?
Zeměpisný školní atlas světa přichází ve dvou hlavních podobách. Jak se od sebe liší?
Deskriptivní školní atlas světa
Deskriptivní školní atlas světa popisuje státy, kontinenty, případně i vesmír nebo poznatky o přírodních jevech. Je vhodný pro studování nebo jako pomůcka během učení.
Atlas světa k procvičování
Pracovní sešit atlasu světa je určený k procvičování již naučeného učiva z hodin zeměpisu. Obsahuje slepé mapy i úlohy, které trénují orientaci dětí na mapě, ve světě i v grafech.
Deskriptivní atlas světa
Procvičovací atlas světa
i
Dějepisáře zase může zajímat školní atlas dějin, jež se zaměřuje na mapy z rozdílných historických období. Děti si díky němu snáze představí, jak vypadaly státy i kontinenty v minulosti a kde proběhly například důležité bitvy historie.
Na co se může zaměřovat školní atlas?
Školní atlas se může zaměřovat buď na celý svět nebo pouze jistou část. Obecně platí, že čím konkrétnější atlas, tím detailnější a bohatší informace obsahuje. Školní atlasy proto dle pokrytého území dělíme do 3 kategorií.
Školní atlas státu pokrývá velmi podrobné informace, ale zaměřuje se pouze na jednu zemi.
Školní atlas kontinentu se soustřeďuje na jeden jediný kontinent, ale nabídne detailnější poznatky.
Velký atlas světa popisuje celou Zemi, často včetně vesmíru, ale nemusí obsahovat komplexní informace o každém jednotlivém koutku světa. Je výborný pro vybudování základního obecného přehledu.
Atlas Česka
Atlas Evropy
Atlas světa
Důležitým parametrem při výběru školního atlasu je také druh papíru, který může ovlivňovat kvalitu ilustrací a obrázků, jež jsou u nauky zeměpisu stěžejní. Ten nejlepší školní atlas s křídovým papírem zajistí nejkvalitnější podání, ale bývá dražší.
Jaké sekce může školní atlas světa obsahovat?
Školní atlas světa se může na několika stránkách věnovat specifickým tématům, které děti naučí více, než jen geografickou polohu města, státu či kontinentu.
Dějepisné mapy zobrazují důležité etapy historického vývoje států a kontinentů.
Přírodní mapy charakterizují podnebí, větry, oceánské proudy a biomy kontinentů i států.
Vesmírná část vysvětluje, jak vznikl náš vesmír a popisuje sluneční soustavu, Zemi a Měsíc.
Konfliktní mapy demonstrují důležité politické konflikty a neshody z přítomnosti a blízké minulosti.
Hospodářské mapy se zaměřují na ekonomiky jednotlivých států, jejich zemědělství, průmysl i služby.
Demografické mapy ukazují informace o obyvatelstvu na jistém území, například jazyk či náboženství.
i
Přejete si mít velkou mapu světa vždy na očích nebo hledáte realističtější podobu planety Země? Pořiďte si nástěnnou mapu či glóbus.
Školní atlas – na co se dále zaměřit při výběru?
Při výběru školního atlasu doporučujeme zohlednit i následující dva parametry.
Je školní atlas světa aktuální?
Z důvodu neustálého vývoje planety Země, je velice důležité si dát pozor na rok vydání. Starší školní atlas nebude obsahovat ty nejaktuálnější informace a nemusí být pro výuku relevantní. Pořiďte do školy nebo dítěti školní atlas světa 2020, jenž obsahuje ty nejnovější informace.
Rychlou alternativou může být také zeměpisný atlas světa online. Veškeré mapy získáte snáze v internetovém prohlížeči, avšak nemusí být zcela kvalitní a přesné.
Pevná a měkká vazba – který školní atlas světa vybrat?
Stejně jako běžné knihy i školní atlas světa si můžete pořídit v pevné nebo měkké vazbě. Školní atlas v pevné vazbě je hmotnější a má vyšší pořizovací cenu, ale zase snese drsné zacházení. Školní atlas v měkké vazbě je naopak levnější a při rozdávání do lavic se tolik nepronese, jeho odolnost je bohužel nízká.
Ve většině škol se mnohdy využívá více atlasů najednou. Dobrou variantou je pořídit atlas světa v pevné vazbě a detailnější atlas Česka nebo kontinentu v měkké podobě.
Záleží na počtu stránek školního atlasu?
Tematické mapy a zaměření mají vliv na počet stránek. Obecně můžete počítat s tím, že školní atlas s vyšším počtem stránek je detailnější a obsahuje větší množství ilustrací, které studentům velmi pomáhají celistvě pochopit látku. Nevýhodou takových atlasů může být vyšší hmotnost a pořizovací cena.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.