Obnovit stránku

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

ŠLACHTA Třicet let pod přísahou

Kniha, česky
349 Kč
297 Kč
270 Kč bez DPH

ŠLACHTA Třicet let pod přísahou

Šlachta - Třicet let pod přísahou vás zavede to tajných kauz a oblastí české politiky

Kniha Šlachta - Třicet let pod přísahou vás seznámí s autentickou osobní zpovědí bývalého celníka, ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstka Odboru pátrání Celní správy ČR. Rozhovor s Robertem Šlachtou provedl a zpracoval známý investigativní novinář Josef Klíma. Dozvíte se mnohé nejen z jeho osobního života, ale především toho profesního. Dozvíte se více o kontroverzních tématech týkající se Nagyové, Vidkuna, Pitra či Berety. O těchto kauzách nemohl mluvit, když byl ve službě.

Ukázka z předmluvy Roberta Šlachty:

O napsání knihy jsem začal přemýšlet v době, kdy jsem ukončil svoji činnost na ÚOOZ a u policie. Důvodů, proč se „vypsat", bylo mnohem více. Ale ten zásadní byl pokusit se vysvětlit lidem, jací jsme byli a jakou práci jsme odváděli.
Mnohokrát jsem o sobě slyšel, jaký jsem démon a co všechno a hlavně pro koho jsem měl dělat. Snad tato moje zpověď na některé Vaše otázky odpoví. Na titulu se mnou spolupracoval Pepa Klíma. Ze začátku jsme k sobě hledali cestu, ale pevně věřím, že jsme ji v průběhu našli. Měl se mnou asi hodně práce a musím říct, že naše policejní mluva se moc neslučuje s tou novinářskou.
Sami můžete posoudit, jak se tato spolupráce povedla. Za celou svou kariéru jsem potkal hodně lidí, se kterými jsem měl tu čest spolupracovat. Vím, co a jak jsme dělali a že někteří odešli, aniž by jim někdo za jejich náročnou práci poděkoval. Všem bych tedy na tomto místě chtěl moc poděkovat.
Tato kniha by nevznikla bez pomoci mých nejbližších spolupracovníků. Po tolika letech jsem si kolikrát horko těžko vzpomínal, jak to přesně bylo a co z toho už byly jen hospodské historky, mnohdy už notně poupravené…
Nečekejte v knize nějaké senzace či „Šlachtovu zprávu". Je to opravdu moje zpověď o tom, co jsem prožil a jak jsem to cítil. Jsem samozřejmě vázán mlčenlivostí, tak jistě chápete, že jsem nemohl prozradit úplně vše. Také jsem už nechtěl popisovat věci, o kterých se píše skoro denně v médiích a které jsou všeobecně známé. Pepa Klíma po mně chtěl, abych vybral zásadní kauzy, které utvářely moji kariéru u policie a později u celní správy. Bylo velmi těžké vybrat kauzy hlavně z dřívější doby a popsat je tak, aby zůstaly zajímavé a čtivé. Ty důležité z období ÚOOZ se týkaly často medializovaných případů. I takové jsem se snažil popsat z trochu jiného úhlu pohledu, než jak je znáte právě z médií.
Ty kauzy dělali lidé, měli své životy a musím říct, že jsem je často obdivoval za to, co dokázali. A co se pak s těmi případy stalo u soudu a jaký byl výsledek? Často jsem řval vnitřně nad tou nespravedlností, když jsem viděl, co s danými případy někteří dokázali u soudu udělat navzdory obsahu a důkazům. Přesto jsem ale znovu a znovu svým lidem opakoval, že pracují pro občany a problémy k tomu bohužel patří… 

Pár slov od spoluautora knihy Šlachta - Třicet let pod přísahou Josefa Klímy:


Když jsem dostal nabídku udělat knižní rozhovor s Robertem Šlachtou, moc se mi do toho nechtělo. Na rozdíl od spousty jiných policajtů jsem se s ním osobně předtím nikdy nesetkal, znal jsem ho jen z médií – a ta ho napůl velebila a napůl odsuzovala. Velebila ho za to, že celý svůj život obětoval práci policisty, že nemá dovolenou, žije na ubytovně, pracuje nonstop, stylem padni, komu padni, a od ostatních vyžaduje totéž. Odsuzovala ho jako kaskadéra, kovboje, partyzána, který si hlavně honí triko, pracuje bez ohledu na předpisy, rozmístí co nejvíc odposlechů a doufá, že se na každého nakonec něco najde… Pak jsem si ale uvědomil, že právě to mě na Šlachtovi zajímá. Ta dvojlomnost, vyjádřená i jeho napůl světlou a napůl tmavou tváří na obálce. Jestli je takový nebo jiný. Souhlasil jsem jen pod podmínkou, že v knížce zazní všechny nepříjemné otázky, které mu novináři za ta léta nakladli, a že požádám co nejvíc lidí, kteří s ním byli ve styku, aby shrnuli, co si o něm myslí. V dobrém i ve zlém. Ty, co ho rádi mají, i ty, co mu nemohou přijít na jméno. Robert Šlachta souhlasil, a tak jsme si začali povídat.

Napsali o knize Šlachta - Třicet let pod přísahou

Během čtení jsem těžko mohl uvěřit tomu, jak zkorumpovaný systém může být, od uplacených, řadových policistů, až po soudce a ministry, dále mne překvapila nevraživost a boj mezi jednotlivými policejními útvary, tedy mezi tzv. hodnými a zlými policisty. Kniha je tematikou hodně podobná knihám od pana Kmenty, ten styl novináře se hold nezapře. Vřele doporučuji každému, kdo má rád kriminalistiku a historii zločinu v ČR, oba autoři odvedli skvělou práci.

hodnocení na databazeknih.cz

Není vyplněn Alternativní text k fotografii!

Josef Klíma

Český investigativní novinář, spisovatel a televizní reportér se narodil v březnu 1951. V Radotíně vystudoval gymnázium a následně šel na Fakultu žurnalistiky na Karlově univerzitě. Stál u vzniku týdeníku Reflex i televizního pořadu Na vlastní oči, Soukromá dramata a poté moderoval Očima Josefa Klímy. V roce 2018 přešel na televizi Seznam. Na svém kontě má více než 400 televizních reportáží a 12 let psal do Lidových novin sloupky pod názvem Poslední slovo.

Parametry a specifikace

Základní

Autor Josef Klíma, Robert Šlachta
Rok vydání 2020
Typ Kniha
Vazba Pevná s přebalem lesklá
Druh Kniha

Jazyk

Jazyk česky
Kód:  FKP0324684
Prod. číslo:  978-80-242-6576-6
Odkazy: Stránky výrobce
P-DC1-WEB30