Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Představujeme Microsoft 365

Aktualizováno

Office 365 je nejlepší balík kancelářských aplikací s celou řadou cloudových služeb. Přesně 21. dubna však dochází k významné změně, která spočívá v přejmenování na Microsoft 365. To se týká edicí nejen pro domácnosti, ale i pro malé firmy nebo podniky. Co dalšího se mění? Jaké budou ceny? Co stávající předplatitelé? A budou i nějaké nové funkce?

Představujeme Microsoft 365 – OBSAH

 1. Co znamená přejmenování pro stávající zákazníky?
 2. Hlavní edice Microsoft 365: pro rodiny a pro jednotlivce
 3. Přehled klíčových aplikací a novinek v Microsoft 365
 4. Přivítejte Microsoft 365 Business Standard
 5. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi Office 2019 a Microsoft 365?
 6. Jak nainstalovat nové Microsoft 365?

Co znamená přejmenování pro stávající zákazníky?

Hned na začátek pro vás máme výbornou zprávu. S přejmenováním služby se i stávající zákazníci mohou těšit na řadu nových funkcí a vylepšení. Pozitivní zprávou rovněž je, že cena za roční nebo měsíční pronájem aplikací Word, Excel, PowerPoint, Outlook nebo cloudového úložiště OneDrive zůstává stejná.

i

Office 365 končí

Microsoft se rozhodl k velkému kroku a 21. 4. zcela ruší spotřebitelské edice Office 365 a nahrazuje je službou nové generace v podobě Microsoft 365 pro jednotlivce, Microsoft 365 pro rodiny a Microsoft 365 Business.

Microsoft 365 pro rodiny
Licence Microsoft 365 pro celou rodinu je k dispozici až pro 6 členů vaší domácnosti.

Hlavní edice Microsoft 365: pro rodiny a pro jednotlivce

V rámci našeho článku nás primárně zajímají licence Microsoft 365 zaměřené na domácí nebo osobní použití. K tomu slouží edice Microsoft 365 pro rodiny nebo Microsoft 365 pro jednotlivce.

Zásadním rozdílem je možnost aktivace až pro 6 osob žijících v jedné domácnosti v případě verze Microsoft 365 pro rodiny. Každý uživatel navíc může aplikace využívat na více zařízeních a současně získá 1 TB volného místa na cloudovém úložišti OneDrive. Součástí je také úplně nový produkt Zabezpečení rodiny.

Microsoft 365, kartičky
Vizuální rozdíl mezi Office 365 a Microsoft 365.

Microsoft 365 pro jednotlivce odpovídá funkčně svému názvu a je k dispozici pouze pro jednoho uživatele využívajícího počítač s Windows 10 nebo se systémem macOS. Aplikace však lze současně používat i na jednom chytrém telefonu nebo tabletu.

Přehled klíčových aplikací a novinek v Microsoft 365

Společně se změnou názvu se Microsoft rozhodl vypustit do světa i několik poměrně zásadních inovací. Pojďme se na ně podívat.

Microsoft Editor a kreativní obsah

Významnou novinkou je Microsoft Editor, který umí s výraznou pomocí umělé inteligence dokonale opravit gramatiku ve vašem psaném projevu. Už v základu bude podporovaná čeština, takže se již nyní těšíme na otestování v praxi. Microsoft Editor bude dokonce k dispozici i jako rozšíření pro prohlížeče Microsoft Edge a Google Chrome.

Další peckou je masivní rozšíření nabídky kreativního obsahu. Tím Microsoft myslí různé šablony, obrázky nebo videa, která můžete použít například k vyšperkování powerpointové prezentace. Konkrétně jde o 2 300 šablon, 8 000 obrázků ve vysoké kvalitě, 175 videí, 300 různých fontů a 2 800 ikonek. Získáte tedy takovou soukromou fotobanku obsahu, za který se jinak musí platit docela vysoké částky.

Komunikační platforma Microsoft Teams

Stejně dobře Microsoft zapracoval i na aplikaci Teams, která zastoupí domácí nástěnku úkolů. Samozřejmě i s podporou chatu, videohovorů nebo rychlého sdílení obrázků.

Microsoft Teams
Microsoft Teams je k dispozici nejen přes webové rozhraní, ale samozřejmě i jako aplikace do mobilů.

Pomocí aplikace Teams lze snadno a rychle přecházet od konverzací k vytváření materiálů a zachovávat přitom kontext, souvislost a přehlednost. Používáte už Teams v práci? V mobilní aplikaci si snadno můžete přidat svůj osobní účet. Na jednom místě tak budete mít přehled o všech kalendářích, chatech a úkolech v práci i mimo ni.

Microsoft Zabezpečení rodiny

Tou hlavní je služba Microsoft Zabezpečení rodiny (Microsoft Family Safety), která je navržena tak, aby umožnila v rámci rodiny navzájem sdílet polohu nebo sledovat využívání jednotlivých zařízení. Například tabletu nebo Xboxu. V zásadě jde o hodně pokročilý rodičovský zámek centralizovaný do jednoho místa.

Microsoft Family Safety,aplikace
Aplikace Microsoft Family Safety a na pravém obrázku Teams pro rodiny.

Služba Microsoft Zabezpečení rodiny se zaměří na:

 • sdílení polohy v rámci rodiny včetně upozornění například na příchod dětí domů nebo do školy,
 • protokolování aktivit ze všech zařízení na jedno místo,
 • pokročilé filtry obsahu s ohledem na věk dětí,
 • omezení času stráveného u obrazovky.

i

Stále si nejste jisti? Přesně pro vás máme vychytaný návod Jak vybrat Microsoft Office s vizuálním přehledem jednotlivých plánů předplatného.

Aplikace Microsoft 365

Outlook – spolehlivý pomocník s e-maily, kontakty a kalendářem

Microsoft Outlook se vzhledem ke své poměrně vysoké pořizovací ceně stal spíše firemním komunikátorem. To však již řadu let neplatí a svým zařazením do původních Office 365 se masivně rozšířil i do domácností. Outlook má pochopitelně své pevné místo i v rámci Microsoft 365 pro rodiny. Díky efektivní práci s e-maily vám ušetří neskutečné penzum času. Také nabízí automatické propojení s kalendářem nebo jednoduché a bezpečné sdílení velkých příloh, jejichž zaslání e-mailem by nebylo možné.

Stejně tak Outlook poslouží jako správa vašich kontaktů, které lze mít navíc propojeny s profily na LinkedIn. Vše si také můžete nechat synchronizovat do bezplatné mobilní aplikace Outlook (k dispozici pro Android a iOS). Celkovou důvěryhodnost služby umocňuje kontinuální zlepšování funkcí a zabezpečení. Ostatně na této platformě fungují největší organizace na světě.

OneDrive – až 6TB cloudové úložiště pro celou rodinu

Cloudové úložiště Microsoft OneDrive je právem považováno za jednu z klíčových funkcí operačního systému Windows 10. Při správném nastavení totiž nabídne prostor pro všechny dokumenty nebo fotografie. OneDrive se bez problémů integruje napříč celým systémem včetně aplikací sady Microsoft 365 pro rodiny. V základu získá každý člen hned 1 TB volného místa, do kterého se vybrané složky automaticky synchronizují. Přístup k OneDrive je možný z Windows, Macu nebo mobilních zařízení.

Jednou z novinek poslední doby je Osobní trezor. Jde o chráněnou oblast služby OneDrive, ve které můžete ukládat nejdůležitější nebo citlivé soubory a fotky, aniž byste museli obětovat praktičnost přístupu odkudkoli. Pro přístup do této části je nutné dvoustupňové ověření, jakým je například otisk prstu, rozpoznání obličeje, PIN nebo kód, který vám přijde e-mailem nebo přes SMS. Osobní trezor se po určité době nečinnosti automaticky zamkne a pak ho budete muset znovu odemknout, abyste se dostali ke svým souborům.

Word – nejlepší textový editor

Může se zdát, že na textovém editoru už není co zlepšovat. Přesto se o to Microsoft snaží. Jistě oceníte rozšířenou podporu gramatiky, pravopisu, a dokonce celých stylistických úprav. Vše je navíc neustále aktualizováno. V praxi budete děkovat za přístup k tisícům připravených šablon, například v podobě životopisů, rozvrhu hodin a mnohých dalších.

Ohromným posunem vpřed je týmová spolupráce nad jedním dokumentem, který může současně upravovat hned několik uživatelů. Tohle všechno zařídíte v podstatě kliknutím na jedno tlačítko a následně výběrem konkrétních uživatelů.

Excel – nudné tabulky promění na efektní grafy

Pokoušeli jste se někdy ve starém Excelu vyrobit z tisíciřádkové tabulky pěkný graf? To byla akce na celé dopoledne a výsledek často nebyl úplně přesvědčivý. V nejnovějším Excelu to stejné naklikáte během pár okamžiků. Jednoduše vytvářejte tabulky ze šablon nebo podle vlastního návrhu a provádějte výpočty s moderními vzorci. I v Excelu samozřejmě funguje bleskové sdílení tabulky s ostatními uživateli.

PowerPoint – prezentace, která vynikne

Někdy k tomu zkrátka dojít musí a pustíte se do své první prezentace. Přesně v ten okamžik oceníte PowerPoint, který za vás vymyslí design, rozvržení a efekty. Vy jen přidáte pár obrázků a samozřejmě text. Pro jednotlivé snímky si kromě textu připravíte i poznámky, které při prezentaci uvidíte pouze vy. Tohle prostě s pomocí PowerPointu zvládne úplně každý. A v rámci předplatného Microsoft 365 pro rodiny získáte přístup k obří databázi fotografií a designových šablon.

OneNote – digitální poznámkový blok

Odložte papírový blok a začněte používat OneNote, který je navíc k dispozici úplně zdarma. Na počítač i na mobilní zařízení. Svoje poznámky tak budete mít neustále u sebe. Snadno vytvoříte například nákupní seznamy, připravíte úkoly pro děti nebo si zkrátka uložíte své důležité poznámky k výběru příští letní dovolené. OneNote si bude všechno pamatovat za vás.

Skype – buďte v kontaktu

Skype je populární aplikace vhodná pro komunikaci s přáteli pomocí chatu, hlasových nebo video hovorů. Je k dispozici na všech relevantních platformách, a dokonce umí i volat na telefony s nízkými sazbami. Skype můžete používat nejen na PC, ale i na Xboxu nebo chytrých telefonech. Jednou ze zajímavých funkcí poslední doby je možnost rozmazat pozadí během videohovoru.

Office, támogatás
Rozhraní Office je přizpůsobeno dotykovému ovládání.

Přivítejte Microsoft 365 Business Standard

Potřebujete aktivně budovat svoji firmu a zároveň chránit data, spolupracovat v reálném čase pomocí profesionálních e-mailových služeb a podporovat týmovou práci? Microsoft 365 Business Standard je jasná volba pro firmy o maximálním počtu až 300 uživatelů.

Microsoft 365 Business Standard

Microsoft 365 Business Standard kromě obvyklých kancelářských aplikací obsahuje i e-mailovou schránku s kapacitou 50 GB, hostovanou na respektované technologii Microsoft Exchange. Díky tomu synchronizujete e-maily, kalendáře a kontaktní údaje ve všech svých zařízeních v reálném čase. Takže budete mít aktuální informace bez ohledu na zařízení, se kterým právě pracujete. Samozřejmě ideálně prostřednictvím aplikace Outlook. Důležitou součástí je též rozšířená varianta komunikační platformy Microsoft Teams s pořádáním online schůzek a videohovorů pro až 250 účastníků.

Microsoft Exchange

Klidný spánek vám zajistí vědomí, že vaše služby mají garantovanou 99,9% dostupnost spolu s finanční zárukou na základě smlouvy o úrovni služeb (SLA). Veškerá data se uchovávají v bezpečí pomocí špičkového pětiúrovňového zabezpečení a proaktivního monitorování. Kdykoli máte k dispozici podporu na telefonu nebo chatu včetně rozsáhlé databáze zdrojů informací s postupy.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi Office 2019 a Microsoft 365?

Připomeňme si, čím se vlastně liší krabicová verze Office 2019 a elektronická licence Microsoft 365.

Nejnovější verze Office 2019 pokračuje v tradičním duchu klasické sady kancelářských aplikací za jednorázový poplatek. Typicky se jedná o Word, Excel, PowerPoint, OneNote nebo Outlook. Oproti tomu moderní Microsoft 365 pro rodiny jde s dobou a za měsíční (roční) předplatné získáte kromě již zmíněných aplikací až 6TB cloudové úložiště OneDrive s možností sdílení a synchronizací souborů do všech vašich zařízení. Za aktivní předplatné dostanete na oplátku i komunikační platformu Skype s předplacenou hodinou volání na mobily nebo pevné linky.

i

Microsoft bude Office 2019 v rámci bezpečnostních aktualizací podporovat sedm let, nikoliv deset jako doposud. Podpora balíku tak vyprší 14. října 2025, tedy ve stejný den jako podpora Office 2016. Pro Microsoft 365 pro rodiny platí kontinuální podpora po celou dobu předplatného.

Jednoznačně plusovým bodem pro Microsoft 365 je kontinuální vývoj, kdy každý měsíc naleznete v aplikacích nové funkce a vylepšení, jež vám usnadní život. U Office 2019 jste omezeni pouze na bezpečnostní záplaty.

Klíčové výhody a nevýhody Office 2019

 • Pořizovací cena jasně daná jednorázovým nákupem.
 • Vynikají kvalita aplikací, která vám bude několik let bezproblémově sloužit.
 • Standard při komunikaci mezi firmami nebo se státními organizacemi.
 • Chybějící možnost upgradu na novější verzi.
 • Žádné cloudové služby v ceně. Je nutno si je samostatně dokoupit.
 • Nutnost nákupu samostatné licence pro MacOS, iOS nebo Android.
 • Vždy jde o jednu licenci pro jedno zařízení.
 • Výrazně vyšší cena při používání k podnikání.
 • Nutné dopředu rozhodnout, zda chcete verzi pro Windows nebo MacOS.
Office, pro firmy
Licence Office nesmí chybět v žádném pracovním počítači.

Klíčové výhody a nevýhody Microsoft 365

 • Nízké vstupní náklady i při používání ve firmách s platbou na měsíční nebo roční bázi.
 • Stále aktuální softwarová výbava včetně přechodu na úplně nové verze.
 • V rámci rodiny lze používat za jednu cenu až na 6 PC (kromě verze Microsoft 365 pro jednotlivce).
 • Úložiště OneDrive s kapacitou 1 TB na osobu s ochranou proti ransomware.
 • Sdílení obsahu s více uživateli včetně společné práce na jednom dokumentu současně.
 • 60 minut měsíčně na volání přes Skype na mobily nebo pevné linky.
 • Funguje v systémech MacOS, iOS a Android.
 • Průběžná technická podpora.
 • Pravidelné měsíční/roční poplatky po celou dobu používání.
 • Software nevlastníte, ale pouze si jej pronajímáte.

Instalace Microsoft 365 pro rodiny je snadná. Potřebujete však funkční internet a počítač s Windows 10, případně s poslední verzí systému Mac OS.

Přejděte na setup.office.com, přihlaste se ke svému Microsoft účtu, nebo si vytvořte nový. V následujícím kroku zadejte zakoupený Product Key a poté dejte stahovat. Výsledný malý instalační soubor je nutné spustit. V závislosti na rychlosti internetového připojení vyčkejte několik minut na konec instalace. Poté stačí spustit některou z aplikací Microsoft Office a odsouhlasit licenční podmínky. V ideálním případě celá akce zabere maximálně 10 minut a zvládne to úplně každý. I ten největší počítačový laik.

Instalace Office
Průběh instalace Office závisí na rychlosti vašeho internetového připojení. V typickém případě se stahují zhruba 2 GB dat.

Microsoft se v posledních měsících činil a vyvinul jednu společnou mobilní aplikaci Microsoft Office, která sdružuje Word, Excel i Powerpoint (k dispozici pro Android a iOS). Microsoft ji profiluje jako mobilní centrální hub pro jakoukoli kancelářskou činnost.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Office 365 se mění na Microsoft 365, ale cena i klíčové funkce zůstávají. A během následujících měsíců navíc dorazí i zajímavé novinky. Tato předplacená služba obsahuje ty nejlepší nástroje pro sdílení obsahu napříč celou rodinou.

P-DC1-WEB24