K čemu slouží mikrofon?
Mikrofon slouží pro zajištění kvalitní zvukové reprodukce. Používá se pro nahrávání hudby, televizní vysílání, ale i pro nahrávání zvuku k videím. Na trhu najdete několik typů mikrofonů, které se mohou používat k různým účelům. Podle toho se bude lišit i jejich vzhled, konstrukce a kvalita záznamu.
Podle čeho mikrofony vybírat?
Mikrofony se liší mnoha způsoby. Nejdůležitější je si ujasnit, k čemu je chcete využívat. Děli se do několika typů. Kromě typu zvažte i připojení, frekvenci, impedance, funkce a další vlastnosti. Níže se na výběr toho správného mikrofonu podrobněji podíváme.
Mikrofon vybírejte podle typu
Mikrofon se vyrábí v několika různých typech. Výběr zvažte tedy podle toho, k čemu jej chcete vlastně využívat. K dispozici je klasický model do ruky, klopový, na stativ, externí blesk, stolní, konferenční, ale i na mobil. Níže se na jednotlivé typy podíváme.
- Ruční mikrofony lze buď uchopit do ruky, nebo dát na stojánek. Jsou vhodné pro všechny příležitosti. Používají je jak profesionálové, tak i laici.
- Klopové mikrofony jsou určeny k připnutí na oblečení. Často je používají třeba moderátoři či youtubeři.
- Stolní mikrofony se umisťují na stůl. Jsou vhodné pro domácí použití, ale třeba i pro předchystané projevy či skypové hovory.
- Mikrofon do sáněk na externí blesk je určen pro fotografy a videografy. Tento typ bývá připojen přímo na fotoaparát.
- Headset neboli náhlavní mikrofon kombinuje sluchátka a mikrofon. Používá se při hraní počítačových her či při videokonferencích.
- Mikrofon k mobilu je kompaktní a určen pro lepší nahrávání zvuku u videí či při telefonování. Připojit se dá pomocí Jacku či USB-C.
- Mikrofon na stativ využijete při nahrávání videí, podcastů či živých přenosech. Díky stativu bude pevně držet na místě.
- Konferenční mikrofon je navržen pro větší prostory, jako jsou zasedací místnosti či kanceláře. Využijete jej pro videohovory.
- Mikrofony pro kameru se zapojí přímo do kamery. Díky nim bude zvuk kvalitnější a čistší.
- Mikrofon k notebooku využijete pro videohovory, streamování či nahrávání zvuku. Externí mikrofon nabídne vyšší kvalitu zvuku.
i
Hledáte malý mikrofon? Tím je nejčastěji klopová varianta, která se připne na oblečení. Mini mikrofon připojíte k notebooku, mobilu, ale i tabletu. Díky tomu budete mít kvalitnější přenos zvuku, například při hovoru a videohovoru.
Mikrofony vybírejte podle použití
K čemu chcete mikrofony využívat? Chcete je používat na zpěv, nahrávání videí, mluveného slova či pro jevištní představení? Nebo máte domácí studio a potřebujete kvalitní mikrofon? Podle typu použití si vyberte ten správný mikrofon pro vás.
- Nahrávací mikrofon využijí muzikanti, zpěváci, ale i třeba youtubeři. Výběr velmi závisí i na typu obsahu, který budete vytvářet.
- Mikrofon pro mluvené slovo je navržen tak, aby co nejlépe zachytil lidský hlas. Je ideální pro podcasty, hlasové nahrávky či audioknihy.
- Mikrofon na zpěv dokáže zachytit všechny jemné detaily a dynamiku hlasu. Obvykle se jedná o kondenzátorové mikrofony s vysokou citlivostí.
- Mikrofon pro audio/video tvorbu dokáže detailně zaznamenat zvuk i při pohybech kamery či při přechodech mezi akustickými podmínkami.
- Mikrofon pro PC poskytuje čistý a přesný zvuk. Je určen pro nahrávání na PC, streamování či podcasty, ale také hraní her.
- Mikrofon pro domácí studio slouží pro nahrávání vokálů, akustických nástrojů či mixování hudby.
- Mikrofon na kameru a fotoaparát izoluje zvuk před kamerou a potlačuje nežádoucí hluky v pozadí. Snadno se připojí ke kameře či fotoaparátu.
- Mikrofon pro nástroje a živá vystoupení zajistí kvalitní zvukový záznam i v náročných podmínkách. Liší se v konstrukci, ale i směrové charakteristice.
- Herní mikrofon k PC využijí gameři či streameři. Zajistí čistý a jasný přenos hlasu, čímž zlepší zážitek ze hry.
- Karaoke mikrofon využijí nejen děti, ale i dospělí. Obvykle má bezdrátové připojení, takže jej lze připojit k PC i televizi.
K dispozici jsou i dětské mikrofony, které děti využijí pro domácí karaoke party. Najdete je v mnoha barvách s různými vlastnostmi.
Mikrofony mohou mít různé připojení
Mikrofony se mohou připojovat různými způsoby. Drátové mikrofony se připojují pomocí Jack, XLR, USB či jiných konektorů, zatímco bezdrátové mikrofony připojíte například pomocí Bluetooth. Výběr tedy záleží na typu zařízení, ke kterému je chcete připojovat.
- 3,5 či 6,3mm Jack je klasický konektor pro připojení k počítači, mobilům, diktafonům apod.
- USB je standardní konektor pro připojení k PC s operačním systémem Windows.
- USB-C patří v poslední době k nejpoužívanějším konektorům. Mají je téměř všechny mobily, ale i počítače.
- Lightning patří mezi konektory pro připojení ke starším modelům Macbooku či iPhonu.
- Micro USB slouží pro připojení k mobilním zařízením, jako jsou třeba mobily nebo tablety.
- Bezdrátový mikrofon se nejčastěji připojuje pomocí technologie Bluetooth.
- XLR konektor je pro profesionální modely. Nejčastěji je 3pinový a připojuje se do mixážních pultů nebo jiných profesionálních systémů.
i
Hledáte audio kabely k vaší audiotechnice? Navštivte naši sekci kabely k reproduktorům a vyberte si ten správný.
Dynamické, či kondenzátorové mikrofony?
Mikrofony můžeme rozdělit na dynamické a kondenzátorové. Liší se v konstrukci, způsobu snímání zvuku a určení. Každý typ má své výhody, ale i nevýhody. Výběr závisí zejména na konkrétních potřebách uživatele. Níže se na oba typy podíváme.
- Dynamický mikrofon je vhodný pro otevřená vystoupení, živé vstupy, hudební produkci atd. K zachycení zvuku používá magnet a pohyblivou cívku.
- Kondenzátorový mikrofon využijete zejména pro studiové účely. Má vyšší citlivost a nižší šum. Je nutné jej samostatně napájet.
Vybírejte mikrofon podle směrové charakteristiky
Směrová charakteristika určuje, z jakého směru a s jakou citlivostí mikrofon zvuk snímá. Nejčastěji se setkáme s všesměrovou, směrovou, úzce směrovou, velmi úzce směrovou a obousměrnou charakteristikou. Níže o jednotlivých typech najdete více informací.
- Všesměrová charakteristika snímá zvuk stejně ze všech směrů. Mikrofon nemusí být natočen ke zdroji zvuku. Snímá nejen zdroj zvuku, ale i jeho okolí.
- Směrová (kardioidní) charakteristika snímá zvuk nejvíce na vlastní ose. Ostatní směry jsou potlačovány a ze zadní strany je snímání minimalizováno.
- Směrová (semikardioidní) charakteristika je nejcitlivější na zvuk z přední strany, ale také zachytává zvuk z jedné boční strany.
- Úzce směrová (superkardioidní) charakteristika je podobná jako kardioidní, ale je ještě užší, takže přijímá zvuk z přední strany s menším množstvím šumu.
- Úzce směrová (hyperkardioidní) charakteristika je užší než superkardioidní. Má velmi silnou směrovost.
- Obousměrná (osmičková) charakteristika umožňuje snímání ze dvou protilehlých směrů. Nejvíce potlačený je zvuk přicházející z pravého úhlu.
- Přepínatelný mikrofon umožní přepínání mezi uvedenými charakteristikami.
K mikrofonům se vám může hodit i příslušenství. To zahrnuje stojany, držáky či ramena na mikrofony, ale i protivětrné kryty a filtry. Najdete zde i kabely pro připojení.
Na co nezapomenout? Mikrofon vybírejte i podle těchto parametrů
Mikrofon skrývá i další důležité parametry, které byste neměli při jeho výběru opomenout. Jednat se může o impedance, citlivost, rozsah frekvencí, protivětrnou ochranu, ale i napájení. Níže si tyto parametry více přiblížíme.
- Impedance je fyzikální veličina charakterizující střídavý elektrický obvod, který se používá v mikrofonech. Je důležitá pro optimální připojení k zesilovači.
- Citlivost je poměr výstupního napětí a akustického tlaku. Čím je toto číslo vyšší, tím drobnější změny dokáže mikrofon zaznamenat a nahrát.
- Rozsah frekvencí udává rozmezí hodnot frekvencí, které mikrofon zaznamenává. Čím vyšší rozsah má, tím víc zvuků dokáže zaznamenat.
- Protivětrná ochrana je nejčastěji tvořena molitanem a zabraňuje přenosu zvuků, které vytváří vítr. Hodí se zejména při výstupech v prostranství.
- Napájení může být „fantomové“, kdy je mikrofon se zařízením spojen pomocí konektoru XLR. Další časté napájení je pomocí klasických AA baterií.
i
Zesilovač je elektronické zařízení, jehož primárním účelem je zesílení výstupního signálu, aby byl dostatečně silný pro další užití.
Mikrofony mohou mít různé funkce a vlastnosti
Mikrofony se mohou lišit nejen účelem použití, konstrukcí či směrovou charakteristikou, ale i dalšími vlastnostmi. Kromě toho mohou mít několik funkcí, které vám třeba přijdou vhod. Patří sem low-cut filtr, ovladač gain, volume a mute, ale i ekvalizér a další.
- Low-cut filtr je funkce, která potlačuje nízkofrekvenční zvuky. Slouží pro eliminaci nežádoucích basových frekvencí.
- Přepínač směrové charakteristiky umožní měnit směrovou charakteristiku.
- Tlačítko mute umožní mikrofon dočasně vypnout. To využijete pro okamžité zastavení přenosu zvuku.
- Ovladač gain (zesílení) určuje, jak silně mikrofon přijímá zvuk. Díky tomuto ovladači lze upravit citlivost mikrofonu.
- Ovladač volume upravuje výstupní signál mikrofonu, tedy jak hlasitě bude zvuk reprodukován.
- Ekvalizér upravuje frekvenční rozsah zvuku či zesiluje a potlačuje určité frekvence.
- Kovový klip slouží k uchycení mikrofonu na oblečení či stůl. Díky němu bude pevně a stabilně uchycen.
- Sluchátkový výstup umožní přímý poslech zvuku, který mikrofon zaznamenává.
Studentům či novinářům přijde vhod diktafon, který slouží k záznamu mluveného slova. Na sportovní utkání či zápasy zase využijete megafon, díky kterému vás zaručeně každý uslyší i na větší vzdálenost.