Mixpulty jsou nepostradatelným vybavením zvukaře na každém koncertu, ve studiu, ale hodí se i samotným kapelám do zkušeben. Mixážní pult umožňuje zvukaři vyladit každý jednotlivý hlas a nástroj tak, aby si posluchač hudbu maximálně vychutnal. Pojďme se podívat, co každý správný mix pult umí, a který typ vybrat.
Mixážní pult je často tím nejdůležitějším vybavením na koncertě i ve studiu. Na výsledný zvuk má zásadní vliv.
Mixážní pult umožňuje upravit zvuk nástrojů tak, aby k sobě dobře seděly a byly dobře slyšet.
Mezi časté funkce patří efekty jako ekvalizér nebo reverb (ozvěna). Některé mají zabudovaný zesilovač.
Jednoduchý mixážní pult s pár kanály a USB můžete kromě ozvučení akcí použít i jako zvukovou kartu.
Koncertní mix pult s více kanály umožňuje nazvučení i větší kapely včetně bicích a druhých vokálů.
Jak vybrat mixážní pult?
Když vybíráte mixážní pult, ideální je s rozhodováním začít u typů. Mixážní pulty se v základu dělí následovně.
Analogový mix pult je ověřenou klasikou
Analogový mix pult slouží k úpravě jednotlivých vstupů čistě na základě analogového signálu. Tento typ je vůbec nejpopulárnější a i ti nejlepší zvukaři na něj nedají dopustit. Analogový mixpult totiž nabízí špičkový zvuk, kteří mnozí preferují před tím digitálním. Nevýhodou ale mohou být mnohem větší rozměry a hmotnost. Analogové mixážní pulty také čím dál častěji za digitálními zaostávají nedostatkem funkcí, které mohou koncert vylepšit.
Digitální mixážní pult usnadňuje zvučení nejen na festivalech
Více se v současnosti mezi zvukaři rozšiřuje digitální mixážní pult. Ten přijímaný analogový systém zpracovává digitálně, což otevírá spoustu dveří pro usnadnění. Časté je například propojení s tabletem, díky kterému může být zvukař s kapelou na pódiu a hodnoty na pultu upravovat na dálku přesně tak, jak si to kapela přeje. Digitální mixpult může nastavení také ukládat, což se hodí třeba na festivalech, kde hraje více kapel.
Digitální mixpult může nastavení ukládat, což se hodí třeba na festivalech, kde hraje více kapel.
Analogový mixážní pult s USB umožňuje přidávání efektů
Analogový mixážní pult s USB výstupem je víceméně mezistupeň mezi analogovou a digitální technologií. Ačkoliv mix pult samotný zpracovává signál analogově a může jej přímo přenést i do zesilovače/beden, možností je také připojit mixážní pult k PC. Zvukař pak může na jednotlivé stopy přidat digitální efekty a zvuk vést až z počítače.
Mixážní pult se zesilovačem je řešení se skvělým poměrem ceny a výkonu
Power mixpult, neboli mixážní pult se zesilovačem značně usnadňuje práci se zvučením. Pokud totiž pult nemá zesilovač, signál z něj pak musíte zavést buď do separátního zesilovače, nebo do aktivních reproduktorů. Profesionální zvukaři však často chtějí nad zvukem maximální kontrolu, a proto volí tuto náročnější cestu.
Analogový
Digitální
Analogový s USB
Se zesilovačem
Počet kanálů určuje, kolik nástrojů a hlasů může mixpult zmixovat
Malé mixpulty se vyznačují menším počtem kanálů. Obecně může mít mixpult různý počet kanálů od 2 až po 64 a víc. Vybíráte-li mixážní pult pro začátečníky a na zvučení menších kapel, bude stačit pár kanálů. Studiový mixážní pult nebo pult na velké koncerty jich pak musí mít více.
Do 8 kanálů bude mít jednoduchý mixážní pult určený začátečníkům nebo písničkářům a menším kapelám.
8 až 16 kanálů má mix pult, který bez problémů postačí i větším formacím. Často mají také mnoho funkcí.
32 a více kanálů mají profesionální mixážní pulty, se kterými se zvučí špičkové kapely, sbor i menší orchestr.
i
Jednotlivé kanály mohou mít hned několik funkcí a efektů. Mezi ty nejčastější patří 3 nebo 4pásmový ekvalizér, efekt reverb (ozvěna), kompresor nebo třeba audio filtr pro čistší zvuk.
Mixážní pult – vstupy a výstupy
Mixážní pult má často 1 až 2 vstupy na každý kanál. Dnes se téměř výhradně uplatňují dva hlavní konektory.
Vstupy
Zpravidla platí, že 6,3mm Jack je na připojení nástrojů a XLR na připojení mikrofonů. Nutno ovšem podotknout, že například bicí a kytary se často zvučí nástrojovými mikrofony, a proto počet XLR vstupů nepodceňte.
Výstupy
Výstup může mít mixážní pult jeden společný, nebo i více rozdělených. Typ konektoru vybírejte především podle vašich reprobeden. Nejčastější je zde opět 6,3mm Jack a XLR, občas se ale setkáte i se starším RCA (cinch) výstupem. Mix pult může dále mít i 3,5mm Jack výstup na sluchátka. Ten se hodí zejména pro monitorování.
i
Pokud pro vás cena hraje velkou roli, podívejte se na naše levné mixážní pulty.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.