Obnovit stránku

Mobilní kryty – recenze, test

Test krytů na mobilní telefony (RECENZE):
Které stojí za to?

Recenze

Aktualizováno • Autor: Matěj Toul

Vybíráte-li kryt na mobilní telefon, měli byste zbystřit. Ve srovnávacím testu jsme se podívali na několik předních značek z naší nabídky a porovnali jejich produkty hned v několika aspektech. S telefonem Samsung Galaxy A52 5G jsme zjistili, jak jsou na tom jednotlivé kryty s ergonomií, designem a dodatečnými funkcemi. Výsledky se dočtete v následujících odstavcích.

Srovnávací test mobilních krytů (RECENZE) – OBSAH

  1. K čemu je na telefonu kryt?
  2. V klání se utkaly kryty pěti různých výrobců
  3. Někteří výrobci si vyhrají i s balením
  4. Nasadit a sundat mobilní kryt není žádná věda
  5. Výřezy mobilních krytů vždy přesně seděly
  6. Vzhled mobilního krytu je pro mnohé rozhodujícím faktorem
  7. Shrnutí srovnávacího testu mobilních krytů

K čemu je na telefonu kryt?

Důvodů, proč chtít na mobilu kryt, je hned několik. V první řadě je to samozřejmě ochrana. Kryt chrání telefon před pády, nárazy a jinými situacemi, které nezřídka končí poškozením mobilu. Možná ale chcete mobilní kryt z estetických důvodů – má přeci jen velký dopad na vzhled celého zařízení, a pokud se vám na telefonu něco nelíbí, kryt je rychlá a cenově výhodná cesta, jak to změnit. Dalším důvodem bývá praktičnost. Některé kryty mají dodatečné funkce jako stojánek, prostor na platební karty, mince apod.

i Častým materiálem mobilních krytů je TPU. Tato zkratka označuje termoplastický polyuretan – materiál vynikající kombinací pružnosti a pevnosti. Telefonu TPU kryt dopřeje slušný stupeň ochrany proti nárazům a navíc moc nestojí.

V klání se utkaly kryty pěti různých výrobců

Pro co největší informativní hodnotu srovnávacího testu jsme vybrali jeden a více krytů od celkem pěti různých výrobců. Kryty jsme pro větší přehlednost rozdělili do tří kategorií. Gumové průhledné TPU kryty, pevné kryty s mnohdy atraktivním designem a flipová pouzdra zaměřená na funkčnost. Z TPU krytů se podíváme na tyto zástupce:

Pevné kryty jsou nejčastěji, avšak ne výhradně, plastové. Do testu jsme vybrali tyto:

Flipová pouzdra se zaměřují na funkčnost. Srovnali jsme tyto dva modely:

Někteří výrobci si vyhrají i s balením

Zatímco většina výrobců do balení zkrátka dává kryt v plastovém (nebo v případě AlzaGuard Crystal Clear papírovém) obalu, někteří nabízí i pár bonusů. Z našich zkušeností nejde o nic, co by vám kryt přímo prodalo, ale zároveň to může být příjemný bonus. Kryt Spigen Liquid Crystal měl například v balení i čisticí ubrousek, Nillkin Frosted pak samostatný stojánek na telefon.

AlzaGuard papírové balení Spigen balení s hadříkem Nillkin Frosted stojánek v balení
Někteří výrobci chtějí zákazníky zaujmout hned po rozbalení např. papírovým obalem, čisticím hadříkem nebo stojánkem.

Nasadit a sundat mobilní kryt není žádná věda

Mobilní kryt jste pravděpodobně už alespoň jednou nasazovali. A pokud ne, opravdu není čeho se bát, nasazení je rychlé a snadné, nemusíte nikde obtížně tlačit ani nic podobného. Minimálně u všech testovaných krytů tomu tak bylo. Stejně snadné je i sundávání krytu, ačkoliv zde jsme narazili na menší obtíže s krytem Nillkin Frosted. Tento pevný kryt drží na telefonu opravdu důkladně, což není špatně – spíše naopak. Když jej ale budete chtít sundat, počítejte s tím, že se s krytem budete chvíli prát.

Výřezy mobilních krytů vždy přesně seděly

Co se týče zpracování jednotlivých krytů, výrobci si zaslouží pochvalu. Výřezy na porty a tlačítka vždy seděly přesně, případně výrobce zvolil jinou designovou cestu. Například AlzaGuard Premium Leather portům a tlačítkům zcela ustoupil. V čem se našlo pár rozdílů mezi kryty, byl otvor pro fotomodul. Zatímco většina výrobců zvolila cestu nejmenšího odporu s jedním velkým otvorem pro celou kameru, kryty AlzaGuard Crystal Clear a Epico Silk Matt překrývaly i fotomodul a otvory zde byly až přímo pro jednotlivé objektivy.

i Všechny kryty jsme zkoušeli na smartphonu Samsung Galaxy A52 5G. Jeho recenzi si můžete přečíst zde: Samsung Galaxy A52 5G (RECENZE): zlepšení ve všech směrech jej posouvají do čela střední třídy.

Vzhled mobilního krytu je pro mnohé rozhodujícím faktorem

Design je pro mobilní kryty jedním z nejdůležitějších aspektů. Pokud se vám líbí vzhled samotného telefonu, pravděpodobně budete chtít průhledný TPU obal, který mu dá vyniknout. Pokud však chcete vzhled smartphonu změnit nebo vylepšit, vybírat můžete z celé řady designů a materiálů. Máte radši minimalistický design, nebo něco kreativnějšího? Sedí vám spíše měkký, nebo pevný kryt? Všechny testované kryty jsou buď průhledné, nebo černé. V nabídce však najdete také spoustu různobarevných krytů.

Spigen Liquid Crystal Clear

Spigen Liquid Crystal Clear je zkrátka skvělý TPU kryt. Na designu průhledného krytu není moc co řešit, najdete zde však dodatečnou funkci, která jej odlišuje od ostatních. Jde o patentovanou technologii Air Cushion, díky níž jsou rohy krytu malinko vystouplejší, a tím i odolnější vůči pádům. Na samotném krytu navíc Air Cushion vypadá vcelku zajímavě. Kryt na telefonu celkově působí poměrně masivně.

Spigen Crystal Clear design Spigen Crystal Clear porty Spigen Crystal Clear tlačítka Spigen Crystal Clear tlačítka
Mobilní kryt Spigen Liquid Crystal Clear se od ostatních liší ochrannou technologií Air Cushion.

Fixed Skin

Kryt Fixed Skin překvapil především svou tenkostí. Když jej totiž vezmete do ruky, chová se téměř jako želé a nikoli guma. Pravděpodobně i díky tomu jde na telefon velmi snadno nasadit a drží na něm velmi hezky.

Fixed Skin design Fixed Skin porty Fixed Skin tlačítka
Fixed Skin je až překvapivě měkký mobilní kryt z průhledného TPU.

Fixed Clear Slim

Fixed Clear Slim patří mezi ty standardnější TPU kryty. Kromě trochu většího odsazení u fotomodulu (lepší ochrana proti oděru čoček při pokládání na stůl) na krytu není nic, co by šlo vytknout, ale ani nic, co by stálo za vyzdvihnutí. Zkrátka zlatá střední cesta.

Fixed Clear Slim design Fixed Clear Slim porty Fixed Clear Slim tlačítka
Fixed Clear Slim ničím nezaujme, ale ani ničím neurazí. Nabídne solidní průměr.

Epico Ronny Gloss Case

Kryt Epico Ronny Gloss Case je dalším z testovaných TPU krytů. Po designové stránce je zajímavý především tím, že má velké výkroje na tlačítka. Vyčnívají zhruba půl centimetru do strany. Tlačítka však fungují zcela bez problémů a i kryt samotný drží velmi dobře.

Epico Ronny Gloss design Epico Ronny Gloss porty Epico Ronny Gloss tlačítka
Epico Ronny Gloss Case je dalším průměrným pouzdrem, u nějž se nedá nic moc vytknout ani pochválit.
i Průhledné a barevné TPU kryty nabízí úplně stejné vlastnosti. Je tak hlavně na vás, jestli preferujete design telefonu, nebo dáte přednost designu výrobce krytu.

Epico Carbon

Prvním testovaným TPU krytem, který nabízí trochu jiný design, je Epico Carbon. Na rozdíl od předchozích krytů Carbon není průhledný, ale černý. A aby toho nebylo málo, kryt má na většině svého povrchu i zajímavou texturu imitující broušenou ocel, která je velmi příjemná na dotyk. U horní a spodní strany pak můžeme vidět texturu imitující právě karbon, díky čemuž dostal kryt svůj název.

Epico Carbon design Epico Carbon porty Epico Carbon tlačítka
Epico Carbon nabízí velmi zajímavý design. Textura broušené oceli je příjemná na dotyk a spolu s imitací karbonu a černou barvou vypadá kryt velmi elegantně.

Epico Silk Matt

Trochu minimalističtější přístup zvolil TPU kryt Epico Silk Matt. Je rovněž černý, avšak bez textury. Jde zkrátka o jednoduchý, jednobarevný kryt. Mezi jeho výhody patří kompletní překrytí fotomodulu. Na rozdíl od předchozích krytů nepoužívá jeden velký výřez pro fotomodul, ale pět malých pro jednotlivé objektivy a blesk.

Epico Silk Matt design Epico Silk Matt porty Epico Silk Matt tlačítka
Epico Silk Matt nabízí minimalistický černý design s dodatečnou ochranou fotomodulu.

AlzaGuard Crystal Clear

Pokud chcete průhledný kryt s výřezy pro objektivy, líbit se vám bude AlzaGuard Crystal Clear. Opět jde o průhledné TPU pouzdro, ovšem s vylepšenou ochranou fotoaparátu. Pokud navíc rádi podpoříte životní prostředí, možná oceníte i papírový obal i sáček.

AlzaGuard Crystal Clear design AlzaGuard Crystal Clear porty AlzaGuard Crystal Clear tlačítka
AlzaGuard Crystal Clear nabízí dodatečnou ochranu fotomodulu v transparentním provedení.

Spigen Thin Fit

S produktem Spigen Thin Fit se přesouváme mezi pevné kryty. Začínáme pozvolna s minimalistickým designem. Kryt je černý a kromě loga Spigen nenabízí po designové stránce nic unikátního. V jednoduchosti je ale často síla.

Spigen Thin Fit design Spigen Thin Fit porty Spigen Thin Fit tlačítka
První z testovaných pevných krytů Spigen Thin Fit nabízí jednoduché černé provedení.

Spigen Tough Armor

Spigen Tough Armor se řadí mezi velmi odolné kryty a nebojí se to dát najevo. Design tohoto krytu je velmi masivní až industriální, zato toho hodně vydrží. Povrch je protiskluzový, a tak kryt drží v ruce až výjimečně dobře. Příjemnou výhodou je také stojánek umístěný přímo v pouzdru, který se sice vyklápí trochu hůře, jde ale o velmi užitečnou vychytávku, která kryt odlišuje od ostatních.

Spigen Tough Armor design Spigen Tough Armor porty Spigen Tough Armor tlačítka Spigen Tough Armor stojánek
Kryt Spigen Tough Armor je jednoznačně nejmasivnějším z testovaných. Má i zabudovaný stojánek.

Nillkin Frosted

Dalším pevným krytem se stojánkem je Nillkin Frosted. Zde však výrobce vsadil na trochu jiné řešení. Stojánek není součástí krytu, v balení se nachází samostatně. Na jedné straně je to doplněk jistě vítaný, na straně druhé není jako samostatné příslušenství příliš praktický. Ke krytu totiž není nijak připevněný a pro používání je nutné jej nosit zvlášť, takže hrozí, že jej jednoduše ztratíte. Nillkin Frosted byl také jediným z krytů, který jde opravdu obtížně sundávat. To ale na jednu stranu svědčí o tom, že drží opravdu skvěle.

Nillkin Frosted design Nillkin Frosted porty Nillkin Frosted tlačítka Nillkin Frosted stojánek
Plastový kryt Nillkin Frosted má stojánek umístěný samostatně v balení.
i Stojánky u mobilních krytů poslouží skvěle například při čtení nebo sledování filmu. Oceníte je také při focení přední kamerou, nebo natáčení videí na sociální sítě.

Fixed Story

Fixed Story je pevným krytem vyrobeným ze silikonu. Díky tomu je o něco ohebnější než ostatní testované produkty a silikon je navíc velmi příjemný na dotyk. Kryt také dobře pruží, takže má všechny předpoklady pro to, aby telefon ochránil před pádem.

Fixed Story design Fixed Story porty Fixed Story tlačítka
Fixed Story je díky využití silikonu mnohem pružnější než ostatní testované kryty.

AlzaGuard Premium Leather

AlzaGuard Premium Leather se od ostatních liší v mnoha ohledech. V první řadě je to materiál. Na rozdíl od plastu a silikonu je, jak je dle názvu patrné, vyroben z umělé kůže. Ta je na dotyk velmi příjemná a mobilu dodává na eleganci. Dále se liší také řešením výkrojů na porty a tlačítka. Namísto výkrojů pro jednotlivé prvky telefonu se jim AlzaGuard Premium Leather zcela vyhýbá.

AlzaGuard Premium Leather design AlzaGuard Premium Leather porty AlzaGuard Premium Leather tlačítka
AlzaGuard Premium Leather nabízí exkluzivní vzhled díky využití umělé kůže.

Epico Elite Flip Case

Epico Elite je prvním testovaným zástupcem tzv. flip pouzder. Jejich výhodou je, že kromě zad telefonu kryjí také předek, navíc často mají hned několik praktických vychytávek. Epico Elite potěší kapsičkami na karty a bankovky, magnetickým poutkem nebo možností kryt ohnout tak, že funguje jako stojánek. To vše v příjemném finiši z umělé kůže. Telefon samotný se pak umisťuje do vnitřního černého TPU krytu.

Epico Elite Flip Case design Epico Elite Flip Case kapsy Epico Elite Flip Case poutko Epico Elite Flip Case stojánek
Epico Elite Flip Case je ideálním společníkem uživatelů zaměřených na funkčnost.

Fixed Opus New Edition

Fixed Opus New Edition je ve své podstatě velmi podobný. Taktéž má kapsy na karty a bankovky, magnetické poutko a možnost ohnutí do stojánku. Liší se tedy hlavně samotným vzhledem, ale i materiálem. Zatímco vnější kryt tvoří taktéž umělá kůže, na vnitřní část použil výrobce průhledný TPU.

Fixed Opus design Fixed Opus kapsy Fixed Opus poutko Fixed Opus stojánek
Fixed Opus New Edition je dalším z flip pouzder, v tomto případě s vnitřním krytem z průhledného TPU.

Shrnutí srovnávacího testu mobilních krytů

Srovnávací test ukázal, že žádný kryt není vyloženě nejlepší ani nejhorší. Při výběru věnujte pozornost především materiálu. Zatímco umělá kůže je zpravidla příjemnější na dotyk a lépe se drží, vyztužený plast váš telefon, za cenu větších rozměrů, lépe ochrání při pádu. Střední cestou jsou pak kryty z TPU, které poskytnou základní ochranu, a to s minimálním navýšením na rozměrech. Všímejte si také materiálu na vnitřku krytu. Zatímco většina výrobců vnitřek vůbec neřeší, někteří svůj kryt např. vypolstrují nebo dále vyztuží. Velkou roli při ochraně může hrát také přesah krytu přes displej a fotomodul. Čím větší bude, tím menší je šance, že se telefon při běžném využívání poškrábe o hrubší povrch.

Recenze krytů - shrnutí
Každý testovaný kryt má co nabídnout, ať už je to cena, nebo vybavenost. Design je pak hodně subjektivní.
i Kam dále?
Matěj Toul

Matěj Toul

Jmenuji se Matěj Toul a jako mileniál jsem technologiím samozřejmě propadl už v útlém věku. Ve světě 21. století si beru od všeho trošku a snažím se být neustále v obraze. Naproti tomu v civilu byste mě nejčastěji našli buď s kytarou v ruce, za klavírem nebo nad vinylovými deskami.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08