Monopod je jednonohý stativ, který tlumí zejména vertikální vibrace a udrží tak fotoaparát v jedné výškové hladině. Lze s ním však stále nahýbat do stran. Monopody dokážou prodloužit expoziční časy, avšak nefixují fotoaparát v jedné poloze, takže můžete pohotově reagovat na děje okolo. Své uplatnění proto naleznou ve sportovní a reportážní fotografii a také při natáčení videí. Oproti tripodům jsou snadněji přenositelné.
Pokračovat
Parametry důležité pro výběr monopodu
Stativová hlava
Monopody mohou disponovat kulovou nebo třícestnou hlavou. Některé, zejména levnější monopody do 1 000 Kč, nabízejí pouze 1/4" stativový šroub, který neumožňuje polohování. Zde je v případě potřeby nutné si hlavu dokoupit zvlášť.
Kulová hlava
Třícestná hlava
Stativový šroub
Materiál a hmotnost
Hmotnost monopodů se v závislosti na jejich délce, počtu segmentů a použitém materiálu pohybuje v zhruba rozmezí 300 g až 1,5 kg.
- Dural (hliník) – nejčastěji používaný materiál, pevný, avšak relativně těžký. Hliníkové stativy jsou nejlevnější.
- Kompozitní materiály (karbon) – vysoká pevnost, nosnost a schopnost tlumit vibrace. Oproti duralu jsou dražší, ale výrazně lehčí (zhruba o třetinu).
Rozměry
Maximálního komfortu při fotografování dosáhnete, když bude stativ tak vysoko, abyste se při náhledu do hledáčku nemuseli sklánět. Vyšší maximální výška však znamená nárůst hmotnosti. Čím vyšší počet segmentů, tím je nastavení výšky flexibilnější a stativ ve složeném stavu menší.
Maximální zatížení stativu
Monopody nabízí zpravidla nosnost okolo 4 až 6 kg. Ty dražší a profesionální monopody unesou přes 8 kg – jsou určeny k použití s těžkými DSLR zrcadlovkami a většími objektivy.
- Zatížení udává, jaký nejtěžší fotoaparát (včetně příslušenství) můžete na monopod umístit.
- Překročení maximální povolené zátěže může vést k poškození monopodu i fotoaparátu.