Multifunkční tiskárny jsou běžnou součástí každé domácnosti a firmy. Zajišťují tisk, skenování a kopírování dokumentů. Přidanou hodnotou jsou síťové funkce a integrace s cloudovými službami. Jak postupovat při výběru multifunkční tiskárny? Poradíme vám, které parametry je vhodné zohlednit.
Při výběru multifunkční tiskárny je třeba si ujasnit, zvolíte-li tiskárnu inkoustovou, nebo laserovou/LED.
Inkoustová multifunkční tiskárna
Inkoustové multifunkční tiskárny tisknou černobíle i barevně psané dokumenty, obrázky a jsou též vhodné k tisku barevných fotografií ve vysoké kvalitě. Oproti laserovým tiskárnám jsou obvykle levnější, spotřební materiál je ale v přepočtu na vytištěnou stránku dražší – při výběru tedy zohledněte i ceny inkoustových náplní.
Kvalitnější tisk.
Nižší pořizovací cena.
Vhodná pro tisk fotografií.
Nízká spotřeba energie.
Dražší tisk.
Možné rozmazávání tisku či zaschnutí inkoustu.
Nevýhodou inkoustové tiskárny je vyšší dodatečná spotřeba inkoustu při tisku první stránky, neboť část náplně je použita na čistění trysek.
Laserová multifunkční tiskárna
Laserové multifunkční tiskárny jsou vhodné pro častý tisk ve velkých objemech s nízkými provozními náklady, vysokou rychlostí a kvalitou tisku. Dělí se na černobílé a barevné – volte podle účelu použití.
Levnější tisk.
Na rozdíl od inkoustových nezasychá.
Rychlý tisk.
Vhodná pro tisk dokumentů.
Vyšší pořizovací cena.
Energeticky náročnější.
Nehodí se pro tisk fotografií.
Čím se liší laserová tiskárna od modelů s LED technologií?
Laserová tiskárna i LED modely fungují na podobném principu. Přístroje, které využívají světelné diody, jsou ale jednodušší a mají menší počet pohyblivých částí. LED multifunkční tiskárna má díky tomu delší životnost, rychlejší tisk a nízké provozní náklady. Laserová tiskárna pro změnu poskytne kvalitnější tisk.
Vyžadujete-li častý tisk fotografií ve vysoké kvalitě, doporučujeme inkoustovou variantu. Ačkoliv se na trhu prodává fotopapír pro barevné laserové tiskárny, kvalita inkoustového tisku je vyšší.
Které parametry rozhodují při výběru multifunkční tiskárny?
S rozmachem mobilních zařízení a cloudových služeb jsou u multifunkční tiskárny stále žádanější síťové funkce. Jedná se o tisk přes LAN, WiFi, Bluetooth či NFC. Pokud chcete tisknout z více zařízení, vyberte tiskárnu alespoň s podporou LAN, v opačném případě postačí jednoduchá tiskárna s USB.
Klasická multifunkční tiskárna si poradí se standardním formátem papíru A4. Při výběru proto zapřemýšlejte, v jakém formátu budete v budoucnu tisknout. Některé modely zvládnou dva nejpoužívanější formáty najednou, tedy A4 a A5. Na různé plakáty či plány se hodí multifunkční tiskárna A3.
Typ formátu
A0
A1
A2
A3
A4
A5
Velikost v mm
841 × 1189
841 × 594
420 × 594
420 × 297
210 × 297
210 × 148
i
Dbejte i na rozměry tiskárny. Domácí multifunkční tiskárna se vejde na stůl, profesionální modely jsou ale tak rozměrné, že stojí samostatně na zemi.
Multifunkční tiskárna má určité tiskové rozlišení
Aby multifunkční tiskárna tiskla kvalitně, musí mít vysoké tiskové rozlišení. To udává DPI (dots per inch), tedy počet bodů na jeden palec. Budete tisknout obyčejné dokumenty, nebo hledáte tiskárnu na fotografie?
Pro tisk běžných dokumentů postačí multifunkční tiskárna s rozlišením 600 × 600 DPI.
Kvalitní tisk fotografií už vyžaduje tiskárnu o rozlišení 4 800 × 1 200 DPI a více.
i
Lidské oko kupříkladu nedokáže vnímat rozlišení vyšší než 300 DPI ze vzdálenosti 30 cm. Právě z této vzdálenosti obvykle čteme a prohlížíme si předměty. Vyšší rozlišení ale oko vnímá jako ostřejší a kontrastnější obraz se sytějšími barvami.
Multifunkční tiskárna a rychlost tisku
Multifunkční tiskárna má konkrétní rychlost tisku. Tu vybírejte v závislosti na náročnosti uživatele. Obvykle se měří tyto rychlosti:
Rychlost tisku černobíle určuje počet černobílých stran vytištěných za minutu.
Rychlost tisku barevně je zpravidla nižší než u tisku černobílého.
Doba tisku první strany je čas, který uběhne od zadání černobílého tisku po samotný tisk první strany.
Na základě náročnosti uživatele vybírejte i maximální měsíční vytížení. Do rušné kanceláře je tak k sehnání multifunkční tiskárna, která zvládne dokonce 250 000 stran za měsíc.
Vše o skeneru multifunkční tiskárny
Multifukční tiskárny mají zpravidla skenovací funkci, díky níž zastanou jak funkci kopírky, tak i stolního skeneru.
Multifunkční tiskárna má různé typy skeneru
Multifunkční tiskárna se skenerem a kopírkou se dělí na dva druhy – právě podle typu skeneru. Který zvolit?
Plošný typ skeneru multifunkční tiskárny
Jedná se o nejčastější typ skeneru multifunkční tiskárny. Papír položíte na skleněnou desku a snímací mechanismus pod ní vytvoří jeho sken.
Kromě papíru můžete oskenovat i knihu či brožuru.
Každý list papíru musíte skenovat zvlášť
Protahovací typ skeneru multifunkční tiskárny
S protahovacím typem skeneru multifunkční tiskárny se spíše setkáte u větších podnikových modelů než u těch domácích. List papíru vložíte do zásobníku a ten je protažen skenovacím mechanismem.
Možnost hromadného skenu – více listů v zásobníku.
Většinou pouze formát A4, žádné brožury či knihy.
Rozlišení skeneru multifunkční tiskárny určuje kvalitu
Rozlišení skeneru multifunkční tiskárny se udává v DPI (dots per inch – počet obrazových bodů na palec). Čím vyšší číslo, tím lepší kvalita skenu/kopie. Dnešní skenery mají obvykle rozlišení minimálně 600 DPI, což postačuje na skenování běžných dokumentů.
Pro skenování fotografií doporučujeme minimálně 1 200, ideálně však 2 400 DPI.
Multifunkční tiskárna s kopírkou a skenerem umí převádět sken na text
Taková multifunkční tiskárna s kopírkou a skenerem má označení OCR (Optical Character Recognition = optické rozpoznávání znaků). Někteří výrobci ke skeneru dodávají i software pro rozpoznávání textu z dokumentu. Žádný z nich ale není stoprocentně bezchybný a některé znaky musí uživatel opravit dodatečně.
Multifunkční tiskárna se skenerem a kopírkou – další funkce
Jak už víte, multifunkční tiskárna se skenerem a kopírkou je přístroj, který umí více věcí najednou. Na trhu ale najdete i modely, které toho umí daleko víc. Na jaké další vychytávky se tedy můžete těšit?
FAX je způsob přenosu statického obrazu pomocí telefonní linky.
Displej umožňuje pohodlnější ovládání přístroje.
AirPrint je technologie od Apple, díky které můžete tisknout bez ovladačů a jiného software.
Google Print je funkce vzdáleného tisku. Tiskové úlohy tak můžete odesílat odkudkoli.
Čtečka paměťových karet je funkce, díky které můžete tisknout například z telefonu či fotoaparátu.
Automatický oboustranný tisk tiskne na obě strany bez nutnosti vlastnoručního otáčení listu.
Stále si nevíte rady s výběrem? Podívejte se, co říkají na jednotlivé multifunkční tiskárny recenze.
Multifunkční tiskárna zastává funkci skeneru, kopírky i tiskárny a někdy i faxu, představuje tak nezastupitelného pomocníka v kanceláři i domácnostech. Multifunkční tiskárny dělíme na laserové multifunkční tiskárny a multifunkční inkoustové tiskárny, přičemž oba typy multifunkcí přináší mnoho výhod oproti samostatným zařízením. Tiskárna s kopírkou ušetří v místnosti drahocenné místo i finanční prostředky. Oba typy multifunkcí mají svá pro a proti, proto doporučujeme před koupí promyslet, na co ji budete využívat.
Inkoustové multifunkce jsou vhodné pro tisk obrázků i fotografií. Inkoustové multifunkční tiskárny mají oproti laserovým multifunkcím nižší pořizovací cenu, její provozní náklady jsou však o něco vyšší. Drží si však vysokou kvalitu tisku a uplatní se v domácnosti i v průmyslovém prostředí. Inkoustové multifunkční tiskárny jsou zároveň tiché, což jistě ocení každá kancelář.
Jak funguje inkoustová multifunkční tiskárna?
Inkoustové tiskárny fungují na bázi mikroskopických kapek inkoustu, jež jsou přenášeny velkou rychlostí z tiskové hlavy na papír. Některé inkoustové tiskárny jsou vybaveny funkcí měnitelného objemu těchto kapek, což má vliv na kvalitu výsledného výstupu.
Výhody laserové multifunkční tiskárny
Laserová multifunkce je oproti inkoustovému typu ještě o něco tišší a rychlejší. Vhodné jsou i do vytíženého kancelářského prostředí, kde budou neúnavně poskytovat své služby i početnějším skupinám. Laserové multifunkční tiskárny si i při vysoké rychlosti zachovávají kvalitní výstupy a zároveň fungují při nízkých provozních nákladech.
Jak funguje laserová tiskárna?
Tisk je vytvářen metodou, která má blízko ke kopírce. U laserové černobílé tiskárny je tisknutý obraz nebo text vyznačen laserovým paprskem na fotocitlivý (polovodivý) válec. Na něj je potom nanesen toner (prášek), který se uchytí jen na místech, která předtím ozářil laser, a následně se obtiskne na papír. Celý proces je zakončen “zažehlením“, tedy tepelnou fixací. Tato metoda je přesná a vytisknuté materiály velice kvalitní.
Výbava multifunkčních tiskáren
Laserové multifunkční tiskárny i inkoustové multifunkce pro připojení do sítě využívají Ethernet, standardem je však i bezdrátové připojení Wi-Fi. Připojení přes Wi-Fi nebo USB umožňuje efektivní tisk bez použití počítače, přičemž můžete využít mobilního zařízení či přenosných USB disků. Vsaďte na kvalitu a spolehlivý provoz a vybírejte z nabídky osvědčených výrobců. Funkčně dobře vybavené jsou multifunkční tiskárny Brother nebo multifunkční tiskárny Xerox.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.