Multimediální PC jsou vhodné pro širokou škálu multimediální zábavy, ať už jde o poslech hudby, prohlížení fotek, streamování videí nebo o střih videa. Multimediální počítače zároveň zastanou funkci domácího či kancelářského PC. Jaké typy najdete v nabídce a podle čeho vybrat? Poradíme vám.
Pojem multimediální PC původně označoval osobní počítače se zvukovou kartou a CD–ROM mechanikou. Výraz MPC se používal pro desktopy vhodné pro multimediální software, zejména pro přehrávání videa. S rychlým rozvojem technologií se podoba multimediálních PC vyvíjela až do dnešní podoby.
Jaké je využití multimediálního počítače dnes?
V současnosti jsou multimediální počítače určeny zejména pro přehrávání a streamování videí, jejich editaci nebo pro prohlížení a úpravu fotek či poslech hudby. Základem bývá dedikovaná grafická karta, velké úložiště a optická mechanika. Cena se pohybuje rámcově od 10 000 do 40 000 Kč.
Jaké parametry má typické multimediální PC?
Multimediální PC nemají tak vysoké nároky na výkon jako herní či profesionální modely. Obvyklá konfigurace multimediálního počítače vypadá následovně:
Procesor je obvykle z řady Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5 a stačí na média ve vysokém rozlišení a hraní méně náročných her.
Operační paměť je u multimediálních počítačů většinou 8GB, což stačí na běžné úkony i multitasking.
Grafická karta bývá dedikovaná. Zvládnete tak práci se všemi typy multimédií a hraní méně náročných her.
Úložiště může být řešené formou velkokapacitního HDD, u dražších modelů se setkáte s rychlými SSD disky.
Může multimediální PC sloužit i jako herní PC?
Multimediální PC nejsou primárně určeny pro hraní her. Nicméně díky přítomnosti rychlého procesoru v kombinaci s dedikovanou grafickou kartou si zahrajete leckteré počítačové hry. Většinou ale půjde o spíše starší tituly a novější hry spustíte pouze na nižší detaily. Pro nadšené pařany tu ale máme kategorii herních PC.
Preferujete–li přenosné zařízení, vyzkoušejte multimediální notebooky na doma.
All In One multimediální počítače – vše je v monitoru
Multimediální počítače se často vyrábí ve formě All In One PC. V tomto případě je celý počítač integrovaný do monitoru. Při stejné konfiguraci jsou však o něco dražší než klasické desktop PC. Hodit se mohou také dotykové All In One počítače, které vám práci s multimédii usnadní ještě o něco víc.
i
Díky integrování komponent do monitoru mají All In One PC nižší spotřebu než desktop PC.
Je libo multimediální počítač, nebo HTPC?
HTPC (Home Theater Personal Computer) jsou velice malé a tiché počítače, které připojíte přímo k TV. Pokud vám jde jen o sledování filmů, prohlížení fotek či poslech hudby, může jít o zajímavou alternativu k multimediálnímu PC. Kvůli nízkému výkonu ale moc nepočítejte se střihem videa ani s náročnějšími úpravami fotek.