Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Nejlepší fotomobily

Nejlepší fotomobily 2021

Článek

• Autor: Redakce

Fotoaparáty v mobilech hrají stále důležitější roli a jejich kvalita stoupá každým rokem. V kurzu je přibližování bez ztráty kvality, noční focení, práce s dynamickým rozsahem, nejrůznější režimy či stále zapojení umělé inteligence do procesu focení. V tomto článku jsme pro vás vybrali nejlepší fotomobily, které tyto disciplíny zvládají nejlépe. Ne každý má ale 40 tisíc na prvotřídní model, proto jsme zahrnuli kromě nejlepších fotomobilů bez finančního stropu i nejlepší fotomobily do 10 a do 5 tisíc korun. Přečtěte si ale nejprve, na jaké fotografické vlastnosti se zaměřit, pokud si chcete pořídit kvalitní fotomobil.

Nejlepší fotomobily 2020 (PŘEHLED) – OBSAH

Jak vybrat fotomobil

Nabídka na poli fotomobilů se neustále rozšiřuje a už delší dobu platí, že kategorie fotoaparátu je v telefonech velmi důležitá. Při představování nových mobilů všichni výrobci kvalitu fotosnímačů vyzdvihují a předhání se v tom, kdo nabídne více snímačů, větší rozlišení či lepší zoom. O co nám ale jako uživatelům má doopravdy jít? Které parametry sledovat, abychom se v té změti fotomobilů lépe orientovali?

Nejpropíranějším parametrem je stále rozlišení snímače. Byla by chyba vsázet jen na něj, ale jeho vysoká hodnota může například posloužit lepší kvalitě snímku po přiblížení. Postupně se standardní hodnota rozlišení zvedá a již nepřekvapí snímače se 64 nebo 108 Mpx, kdy taková hodnota slouží zejména ke kombinaci několika pixelů do jednoho. Takové rozlišení nabízí například Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G, Xiaomi Mi 10 Pro, Xiaomi Mi 10T Pro či Motorola Edge+.

Sledovat bychom měli i světelnost objektivu. Vyjádření světelnosti se nazývá clonové číslo a značí, kolik světla dokáže snímač pro pořízení fotografie využít. Čím nižší je clonové číslo, tím více světla proniká k senzoru. My tak můžeme pořídit lepší výsledky i v horších světelných podmínkách. Rovněž je takový snímač schopen rychlejšího zaznamenání snímku, tedy snižuje riziko rozmazání vlivem pohybující se scény.

Fotomobily 2020, světelnost
Světelnost je dána clonovým číslem. Čím je nižší, tím proniká více světla. Zdroj: enebophoto.com.

Za účelem správného nastavení snímání či kontroly scény v reálném čase se současní výrobci spoléhají na pomoc umělé inteligence neboli AI. Výkonné čipsety dokáží chytrými algoritmy zlepšovat ostření, rozpoznat objekty a tváře apod. Vyhodnocování takových nastavení navíc probíhá okamžitě, daleko rychleji, než je schopen reagovat člověk. 

Umělá inteligence se zvládne věnovat i obrazu z více snímačů. Pryč jsou doby, kdy telefon měl jeden kvalitní snímač. Dnes se můžeme těšit z vícero snímačů, přičemž každý má na starost jinou oblast, každý je určen pro jiný typ snímání. Výjimkou nejsou telefony se čtyřmi, pěti, či dokonce se sedmi snímači. Hlavní objektiv bývá doplněn ultraširokoúhlým, teleobjektivem, makro snímačem, senzorem ToF a najdou se i další typy senzorů.

Fotomobily 2020, snímače
Již dávno neplatí, že mobil má pouze jeden zadní snímač. Zdroj: phoneworld.com.pk.

Mobilům se dříve vytýkalo, že oproti digitálním fotoaparátům neuměly tolik pracovat s přiblížením. Pojem optický zoom však již delší dobu není mobilům cizí a výrobci jej kombinují s digitálním a hybridním zoomem. Přiblížit si scénu je tak možné do určité míry opticky, bez ztráty kvality obrazu, poté dochází k degradaci snímku při digitálním přiblížení.

Opačně se setkáváme s pojmem širokoúhlý objektiv, který zajistí, že se snímaná oblast zvětší a na fotku či video se toho vejde více. Tak to mají třeba známé akční kamery GoPro. Některé telefony disponují i tzv. ultraširokoúhlým objektivem, který zachytí už opravdu velkou část zorného pole.

Fotomobily 2020, širokoúhlý snímač
Širokoúhlý snímač dokáže do scény dostat více prostoru. Zdroj: globacell.com.

Které telefony jsou po právu těmi nejlepšími fotomobily současnosti? Rozdělili jsme pro vás článek na jednotlivé kategorie. V popisku telefonu se vždy dočtete, jakými kvalitami daný smartphone oplývá.

Nejlepší fotomobily současnosti

Nároční mobilní fotografové budou vybírat z následujícího seznamu. Fotomobilům v této kategorii patří aktuální špička mobilní fotografie. Jejich snímače si dokáží poradit s téměř jakoukoliv situací a těch snímačů mají hned několik. Každý z nich je přitom perfektně připravený na svou úlohu. Z následujícího seznamu může být kterýkoli z telefonů náhradou klasických kompaktních fotoaparátů. Všechny jsou to skvělé a výkonné smartphony s bohatou výbavou a povedeným designem.

Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro

 • Nejlepší fotomobil dle DxOMark
 • 5násobný optický zoom
 • 66W nabíjení

Aktuálním králem mobilní fotografie je podle žebříčku DxOMark Huawei Mate 40 Pro. Zajímavé uskupení objektivů na zadní straně se špičkovými parametry slibuje povedené výsledky. Hlavní objektiv s 50Mpx rozlišením nese známé jméno Leica. Snímky s širokým úhlem záběru pořídíte 20Mpx snímačem a pokud chcete scénu naopak přiblížit, poslouží 5násobný optický zoom. Vpředu jsou ještě 2 objektivy, jde o duální selfie kameru. Ve výbavě tomuto smartphonu nechybí nic. Je to špičkový telefon s procesorem Kirin 9000, zaobleným 90Hz OLED displejem a 66W bleskovým nabíjením.

Huawei Mate 40 Pro Mobilní telefony Huawei
Huawei P40 Pro

Huawei P40 Pro

 • 3D ToF snímač
 • 50Mpx fotoaparát
 • Kompletně prohnutý displej

O svých kvalitách nenechá Huawei P40 Pro nikoho pochybovat. Není náhoda, že se v půli roku stal lídrem tabulky DxOMark. Mimo perfektní 50Mpx snímač dále nabízí i 40Mpx ultraširokoúhlý objektiv a teleobjektiv s 5násobným optickým zoomem. Zajímavostí telefonu je prohnutí displeje přes všechny 4 strany zařízení. Pro někoho může být překážkou absence služeb Google, které však Huawei nahrazuje svým Huawei Mobile Services. Po stránce výkonu telefonu nelze nic vytknout. Procesorem je HiSilicon Kirin 990.

Huawei P40 Pro Mobilní telefony Huawei
iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro Max

 • Vylepšené noční snímání
 • LiDAR
 • 5nm čip Apple A14 Bionic

Jednotlivé modely iPhonů 12 se liší zejména svými fotografickými schopnostmi. Ten nejvyšší model, iPhone 12 Pro Max bez kompromisů přináší širokoúhlý, ultraširokoúhlý i teleobjektiv. Všechny se přitom drží Apple standardu 12 Mpx. Senzor LiDAR napomůže například při pořizování portrétů v nočním režimu. iPhone 12 Pro Max dále disponuje dvojitou optickou stabilizací pro perfektně ostré fotky. Apple se u nových modelů pochlubil i schopností snímat do formátu ProRAW, který umožní hlubší práci s pořízenými snímky. Lépe si poradí i se snímáním při horších světelných podmínkách. Telefonu samozřejmě nechybí podpora sítí 5G, doposud největší 6,7" displej v iPhonu a novinkou je magnetický systém MagSafe. O rychlé reakce a bezproblémový běh aplikací se stará první 5nm čip v mobilním telefonu - Apple A14 Bionic.

iPhone 12 Pro Max Mobilní telefony iPhone
iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro

 • Vylepšené noční snímání
 • LiDAR
 • 5nm čip Apple A14 Bionic

Nejnovější iPhone 12 Pro bez přídomku Max oproti největšímu modelu postrádá větší rozsah zoomu - má 4násobný, zatímco model Max 5násobný. Jinak ale také nabídne hlavní snímač, ultraširokoúhlý a teleobjektiv, u kterého však mění clonu na f/2,0. Smartphone iPhone 12 Pro umí snímat do Apple ProRAW a zvládne pořizovat i pokročilé noční fotografie. Digitální přiblížení se drží na hodnotě 10násobku, model Max zvládne 12násobné. Jinak se telefony neliší a pokud oželíte výše zmíněné rozdíly a postačí vám 6,1" displej, dostanete skvělý telefon s podporou sítí 5G, technologií MagSafe a nejrychlejším mobilním čipem Apple A14 Bionic.

iPhone 12 Pro Mobilní telefony iPhone
Xiaomi Mi 10 Pro

Xiaomi Mi 10 Pro

 • Čtveřice objektivů
 • 108Mpx hlavní objektiv
 • Baterie s kapacitou 4 500 mAh

Xiaomi Mi 10 Pro je telefon bez kompromisů. Možnosti a parametry fotoaparátů jsou skutečně na té nejvyšší úrovni. Zadní straně telefonu vévodí snímač s rozlišením 108 Mpx a výbornou světelností f/1,7. Doplňuje ho 20Mpx širokoúhlý snímač a dále dvojice teleobjektivů s parametry 12 a 8 Mpx. Energii lze dobíjet výkonem až 50 W drátově a 30 W bezdrátově, ovšem kapacita 4 500 mAh jistě vystačí většině uživatelů na minimálně celý den používání. Špičkový čip Snapdragon 865 přináší i modul pro podporu sítí 5G.

Xiaomi Mi 10 Pro Mobilní telefony Xiaomi
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

 • 108Mpx snímač
 • 100× hybridní přiblížení
 • 6,9" displej s odezvou 120 Hz

Na počátku roku 2020 se do hry o nejlepší fotomobil pustil Samsung se svou vlajkovou lodí Galaxy S20 Ultra 5G. Ten se může pyšnit snímačem s perfektním rozlišením 108 Mpx. Nechybí samozřejmě další objektivy, třeba ultraširokoúhlý, senzor hloubky ostrosti a teleobjektiv. Hybridně přiblížit scénu jde s Galaxy S20 Ultra až 100násobně a fanoušky videa nezklame natáčení v kvalitě 8K. Telefon samotný je připraven na náročné používání, jelikož procesorem není nic menšího než Snapdragon 865, který je podpořen 12 GB operační paměti. Veškerý obsah běží na obřím displeji s podporou 120Hz odezvy.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G Mobilní telefony Samsung
i Některé modely z žebříčku DxOMark nejsou v naší zemi nedostupné, proto nejsou v tomto žebříčku zahrnuté. Jedná se třeba o smartphony Huawei Mate 40 Pro+, Vivo X50 Pro+, Oppo Find X2 Pro, Honor 30 Pro+ aj. Tyto telefony jsou často určeny jen pro asijské trhy.

Nejlepší fotomobily do 10 000 Kč

Pokud hledáte telefony s kvalitním fotoaparátem, které zároveň nestojí majlant, budou se vám hodit naše tipy na nejlepší fotomobily do 10 000 Kč. Vzhledem k ceně se již nejedná o naprostou špičku, proto je u nich nutné počítat s jistými kompromisy, přesto lze o těchto fotomobilech mluvit jako o velmi dobrých. Vybrali jsme tyto modely:

Xiaomi Mi 10T Lite

Xiaomi Mi 10T Lite

 • Čtveřice objektivů
 • Makro objektiv
 • 120Hz displej

Slůvko Lite v názvu rozhodně neznačí, že by toto Xiaomi zaostávalo za špičkou. V dané cenové hranici jde o skvělou volbu nejen pro mobilní fotografy. Základní snímač s rozlišením 64 Mpx a clonou f/1,89 není na zadní straně rozhodně osamocen. Foto výbavu doplňuje 8Mpx ultraširokoúhlý objektiv se záběrem 120°, hloubkový snímač a dokonce je přítomen i ne zrovna často užívaný makro snímač. Xiaomi Mi 10T Lite není ochuzen ani o umělou inteligenci, ta pomůže s kvalitními úpravami. Displej je skutečně rozměrný, téměř 6,7". Úhlopříčka ovšem není vše, protože ohromí i rychlou 120Hz odezvou. Úsporný čip Snapdragon 750G přináší podporu 5G a dlouhou výdrž zajistí baterie s kapacitou 4 820 mAh.

Xiaomi Mi 10T Lite Mobilní telefony Xiaomi
Realme X3 SuperZoom

Realme X3 SuperZoom

 • Kvalitní noční fotografie
 • 60násobný hybridní zoom
 • 12 GB RAM

Realme X3 SuperZoom je na kvalitní fotografie a videa dobře připraven. Pro detailní fotky slouží 64Mpx snímač, které zachytí i vzdálené detaily díky působivému 60násobnému hybridnímu přiblížení. Dále je to možnost zachytit scénu se zorným polem 119° a rovněž makro snímky s ostřením od 4 cm. Vpředu potěší duální selfie kamera na videohovory a natáčení vlogů. O výkon není nouze, Snapdragon 855+, kterému sekunduje 12 GB RAM vás brzdit nebude. Veškeré snímky, videa a aplikace uložíte do obří vnitřní paměti 256 GB. Nabíjení o výkonu 30 W zajistí nabití do plna za pouhých cca 55 minut.

Realme X3 SuperZoom Mobilní telefony Realme
OnePlus Nord N10 5G

OnePlus Nord N10 5G

 • Hlavní 64Mpx objektiv
 • 2Mpx makro objektiv
 • Podpora sítí 5G

Značka OnePlus je spjatá s kvalitní fotografií. Nejinak je tomu u modelu Nord N10 5G. Kromě hlavního 64Mpx objektivu jsou v sestavě ještě 3 další objektivy. Jeden je širokoúhlý, další dokáže přesně rozmazat pozadí při portétovém snímání díky detekce hloubky ostrosti a poslední je makro objektiv. Jak je již z názvu patrné, nechybí podpora nejrychlejších sítí 5G. Čistý Android s jednoduchou nadstavbou Oxygen OS přináší třeba revoluční ovládání telefonu pouhými gesty nad zařízením. Rychlé 30W nabíjení je u OnePlus standardem.

OnePlus Nord N10 5G Mobilní telefony OnePlus
Realme 7 Pro

Realme 7 Pro

 • Fotoaparát s umělou inteligencí
 • 32Mpx selfie kamera
 • 65W rychlé nabíjení

Dalším telefonem se čtveřicí objektivů pro fotografie všech parametrů je Realme 7 Pro. Tento model je ideálním adeptem pro výběr nejlepšího poměru cena výkon. Vděčí za to nejen svými 4 objektivy. Hlavní 64Mpx je doplněn širokoúhlým, teleobjektivem a makro snímačem schopným ostřit na blízké detaily. Solidní je i hardwarová výbava v čele s procesorem Snapdragon 720G a 8 GB paměti RAM. Až si telefon řekne o dobití, můžete energii doplnit opravdu rychle díky 65W nabíjení. Kompletní nabití trvá jen něco málo přes půl hodiny.

Realme 7 Pro Mobilní telefony Realme
Honor 20

Honor 20

 • Optický zoom
 • Optická stabilizace
 • Makro snímač

Fotomobil Honor 20 byl představen v červnu roku 2019 a spadá do vyšší střední třídy. Telefon pohání procesor HiSilicon Kirin 980, kterému sekunduje buď 6, nebo 8 GB RAM paměti. Co se fotoaparátu týče, i zde nalezneme foťáky, přesněji řečeno tři. Ten hlavní disponuje 48Mpx rozlišením a vynikající světelností f/1,8. Selfie kamera nabídne nadprůměrné rozlišení 32 Mpx a světelnost f/2,0. Výrobce láká i na přítomnost makro snímače, který zvládá zaostřovat od 4 cm. Celkově vzato, Honor 20 je velmi povedený fotomobil, který, má-li dobré podmínky, fotí velice dobře.

Honor 20 Mobilní telefony Honor
Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi Mi Note 10 Lite

 • Hlavní snímač o rozlišení 64 Mpx
 • 4K videa
 • Zaoblený displej

Odlehčená varianta modelu Note 10 dělá čest jménu použitím skvělého rozlišení 64 Mpx pro hlavní objektiv. Široký záběr vykouzlí 8Mpx snímač se světelností f/2,2. 2Mpx hloubkový senzor napomůže při detekci při efektu bokeh a posledním objektivem je makro kamera s vyšším rozlišením 5 Mpx. Vpředu se o fotografie a videa postará 16Mpx objektiv. Parametry fotoaparátu jsou tedy působivé, ovšem telefon nabídne více než jen skvělou foto výbavu. Xiaomi Mi Note 10 Lite vás potěší v oblasti výdrže barterie. KApacita 5 260 mAh zkrátka něco vydrží. Displej technologie AMOLED je svým rozlišením fullHD+ velmi jemný, takže i úpravy fotografií jsou hračka. 

Xiaomi Mi Note 10 Lite Mobilní telefony Xiaomi

Nejlepší fotomobily do 5 000 Kč

I v kategorii do 5 000 Kč se dají najít mobily, které pořizují hezké fotky. Je však potřeba upozornit na to, že telefony této kategorie se s těmi, které právem mohou nést označení nejlepší fotomobil, mohou reálně měřit skutečně jen velmi obtížně. Nabídnou však solidní výkony při focení momentek za běžných světelných podmínek, v tom jsou spolehlivé a pro většinu uživatelů i dostatečné. Navíc mezi nimi, poněkud překvapivě, najdeme modely, které mají funkce, jež se často nevyskytují ani u dražších modelů.

Xiaomi POCO M3

Xiaomi POCO M3

 • Hlavní snímač 48 Mpx
 • Hloubkový i makro senzor
 • 6 000mAh baterie

Model POCO M3 od Xiaomi zaujme nejenom svou výraznou zadní částí. Budete překvapeni jakými parametry se může pyšnit. Dostatečné detaily zachytí svým 48Mpx fotoaparátem. Poradí si také s detekcí hloubkových scén svým 2Mpx senzorem a to vše doplňuje ještě 2Mpx makro snímač s ostřením od 2 cm. Mimo fotografií budete u Xiaomi POCO M3 spokojeni rovněž s kapacitou baterie 6 000 mAh. Osmijádrový Snapdragon 662 dozajista poslouží i pro náročnější aplikace. Bezpečnost je kromě čtečky otisků prstů řešena také detekcí obličeje.

Xiaomi POCO M3 Mobilní telefony Xiaomi
Honor 9X

Honor 9X

 • Umělá inteligence
 • Vysouvací selfie kamera
 • Téměř 6,6" displej

Trojici snímačů Honoru 9X doplňuje umělá inteligence. Pomáhá v lepších výsledcích hlavního 48Mpx objektivu, širokoúhlého 8MPx a 2Mpx senzoru pro měření hloubky ostrosti. Honor zvládne i noční scény, k tomu je zde přítomný noční režim. Přední kamera je ukryta ve vysouvacím mechanismu, proto nevadí velkému 6,59" displeji. Ten tak zabírá 91 % přední strany. Procesorem je Kirin 710F doplněný 4 GB paměti RAM. Hudební fanoušky potěší přítomnost 3,5mm jack konektoru.

Honor 9X Mobilní telefony Honor
Huawei P Smart 2021

Huawei P Smart 2021

 • 4 snímače s umělou inteligencí
 • Lepší výsledky pro noční snímky
 • Huawei Mobile Services

Nejnovější model Huawei P Smart 2021 vstupuje na trh těch levných smartphonů vybaven parametry, za které by se nemusel stydět dražší telefon. Celkem 4 zadní objektivy zvládnou snímat i při horších světelných podmínkách, vyfotí širokoúhlý snímek, makro i efekt rozmazání bokeh. Výsledky zkontrolujete na velkém 6,67" displeji. Dostatek energie zaručí 5 000mAh baterie s možností ji rychle dobít. Huawei P Smart 2021 je ideálním telefonem, pokud za málo peněz hledáte slušnou výbavu.

Huawei P Smart 2021 Mobilní telefony Huawei
OnePlus Nord N100

OnePlus Nord N100

 • Trojitý objektiv
 • Kvalitní blesk
 • 90Hz displej

Dalším OnePlusem v tomto výběru je povedený model Nord N100. Pro fotografy jsou zde 3 objektivy. Nejprve 13MPx hlavní se světelností f/2,2, pak druhý pro měření hloubky ostrosti s rozlišením 2 Mpx a nakonec 2Mpx makro objektiv. ¨Velký displej sice neoplývá jemným rozlišením, ovšem přináší podporu svižné odezvy 90 Hz. Také tento telefon je vybaven baterií o celkové kapacitě 5 000 mAh s podporou rychlého nabíjení. Rychlonabíjecí kabel je přímo v balení.

OnePlus Nord N100 Mobilní telefony OnePlus
Realme 5 Pro

Realme 5 Pro

 • Čtyři fotoaparáty
 • Makro snímač
 • Rychlé nabíjení

Výborným smartphonem nižší střední třídy je Realme 5 Pro s extravagantním designem. Dopočítali bychom se celkem 4 snímačů na zadní straně telefonu. Kromě snímání běžných scén telefon zvládne i širokoúhlé, portrétové a makro fotografie. Výsledky nemohou konkurovat těm nejlepším, ale pro pěkné záběry za dobrého světla je smartphone dobrou volbou. Rychlé nabíjení a slušný výkon nechybí. Displej neohromí vysokou obnovovací frekvencí, ale je velmi jemný s relativně kompaktní velikostí 6,3".

Realme 5 Pro Mobilní telefony Realme
Huawei P30 Lite

Huawei P30 Lite

 • Objektivy s umělou inteligencí
 • 24Mpx selfie kamera
 • 3,5mm jack

Huawei se i u svých levnějších modelů snaží zapracovat na fotografických kvalitách. Tři objektivy sestávají z hlavního s rozlišením 48 Mpx, širokoúhlého 8Mpx a 2Mpx senzoru hloubky. Aby toho nebylo málo, přední selfie kamera ohromí rozlišením 24 Mpx. Na telefonu najdete i 3,5mm jack konektor, nechybí rychlé nabíjení či čtečka otisků prstů. Huawei P30 Lite je zkrátka skvělá volba v dané cenové kategorii.

Huawei P30 Lite Mobilní telefony Huawei
P-DC1-WEB14