Čím se grafický notebook vyznačuje?
Stejně jako ostatní notebooky určené pro konkrétní skupinu lidí, se i grafické notebooky odlišují především důrazem na určité parametry. Grafický notebook klade velký důraz zejména na grafickou kartu. Další klíčové parametry představují displej, procesor, disk a velikost RAM.
Jak vybrat notebook pro grafika
Hlavní parametry jsme si vyjmenovali, pojďme se tedy podívat, jak vybrat notebook pro grafika. V prvé řadě je důležité zmínit, že grafické notebooky nejsou všechny stejné. Pro inspiraci si můžete pročíst náš článek Jak vybrat notebook. Rozlišujeme tyto skupiny:
Notebooky pro úpravu fotografií
Notebooky pro úpravu fotografií jsou tu pro všechny, jejichž hlavní náplň tvoří úprava fotek, nikoliv videí. Ta je podstatně méně náročná, proto při výběru dost možná ušetříte. Grafická karta by měla mít minimálně 2 GB paměti, co se týče procesoru, doporučujeme Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5.
i
K některým notebookům u nás dostanete jako dárek grafický software.
Notebooky pro vektorovou grafiku
Notebooky pro vektorovou grafiku také poměrně zatěžují grafickou kartu, opět doporučujeme minimálně 2 GB paměti, ideálně 4 GB. Jako procesor zvolte alespoň Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5. Určitě by však nebylo na škodu poohlédnout se po sedmičkových řadách.
Vektorová grafika se používá například v agenturách a reklamních studiích.
Notebooky Nvidia RTX Studio
Notebooky NVIDIA RTX Studio ocení zejména náročnější grafici. Tyto grafické notebooky využívají vysoce výkonné grafické karty NVIDIA RTX a nabízejí bleskurychlé renderování, ray tracing a další funkce opírající se o umělou inteligenci. Ideální volbou mohou být také pro architekty či streamery.
i
Ray tracing je technologie založená na sledování paprsků světla. Každému pixelu tedy není přiřazena světelná hodnota, místo toho paprsky fungují jako v reálném životě.
Špičkový grafik MacBook Pro
MacBook Pro je častou volbou grafiků a střihačů, zejména pro jeho vysoký výkon, o který se starají čipy M1 nebo M2, a kvalitní, velmi populární displej Liquid Retina XDR s vysokým rozlišením, jež uspokojí i ty nejnáročnější grafické pracovníky. Vzhledem k vyšší ceně je jasné, že MacBook Pro je tu především pro ty, kteří to s grafikou myslí opravdu vážně. Důležitý je také počet jader GPU (grafického procesoru), jenž souvisí s celkovým výkonem.
Notebooky pro střih videa
Notebooky pro střih videa jsou určeny střihačům, kteří od notebooku očekávají bezproblémové zvládání editu v programech jako Adobe Premiere Pro, Sony Vegas Pro nebo třeba DaVinci Resolve™. Pokud pracujete i na náročnějších, větších projektech, sáhněte po grafické kartě s pamětí alespoň 8 GB a procesoru Intel Core i7 nebo AMD Ryzen 7, případně novějších, jež utáhnou i slušný multitasking.
i
Notebooky pro grafiku a nabízené softwary
U nás si můžete společně s notebookem pořídit rovnou i potřebný software. Navštivte sekci Programy na stříhání videa.
Kvalita displeje je pro grafický notebook stěžejní
Displej je pro grafický notebook velmi důležitý, zejména pro střihače. Většinou si vystačíte s klasickým Full HD rozlišením. Velkou pozornost byste měli věnovat obnovovací frekvenci, od které se odvíjí plynulost. Pro střih videí zvolte alespoň 120 Hz. Pro notebook na grafiku bývá také typická větší úhlopříčka displeje (15,6″ a více), záleží ale i na vaší preferenci. Displeje dělíme na:
- Matné méně odráží okolní světlo, tím pádem jsou lepší volbou pro práci v prosvětlené místnosti.
- Lesklé odrazům okolního světla zabraňují méně, na druhou stranu díky tomu poskytují sytější barvy.
- Antireflexní jsou vybaveny povrchovou úpravou, jejíž smyslem je zabránění odrazům okolního světla.
Notebooky na grafiku se mnohdy kombinují s externími monitory. Monitory pro grafiky a fotografy najdete v naší nabídce.
Grafický notebook se neobejde bez dobré grafické karty
Grafická karta je pro grafický notebook alfou omegou. Má vliv na celkový výkon notebooku, plynulost chodu a schopnost práce s náročnějšími programy. To všechno grafici potřebují. Grafický notebook by v dnešní době měl být vybaven grafickou kartou s kapacitou alespoň 4 GB, náročnější uživatelé budou směřovat spíše k 8 GB. Nejoblíbenější řady představují NVIDIA GeForce a AMD Radeon, které dobře znají i herní nadšenci.
Notebook pro grafiky vyžaduje též dobrý procesor
Procesor je dalším stěžejním parametrem, podle kterého vybrat notebook pro grafiky. Procesor je vlastně jakýsi mozek notebooku, od něhož se odvíjí všechny ostatní části. Nejspíše budete volit mezi řadami Intel Core a AMD Ryzen. Pro náročnější grafiky doporučujeme alespoň sedmičkové modely, tedy Intel Core i7 a AMD Ryzen 7. V případě MacBooku se setkáte s již zmíněnými čipy M1 a M2. Oba nabízejí nadstandardní výkon.
i
Počet jader a frekvence procesoru
Obecně platí, že čím více jader procesor má, tím je výkonnější, ale nemusí to tak být vždy. Opět vybírejte podle náročnosti vaší práce, 8 jader by však mělo být minimum. Frekvence neboli hodinová rychlost taktéž souvisí s výkonem, ale také se spotřebou energie. Zvolte alespoň 2 GHz.
Notebooky pro grafiky zpravidla využívají SSD
Notebook pro grafiky je nejčastěji vybaven novějším, rychlejším typem pevného disku, který označujeme zkratkou SSD (Solid State Drive). Hlavní nevýhodou tohoto typu bývá vyšší cena, v dnešní době je však SSD natolik rozšířené, že na tomto parametru nedoporučujeme šetřit. Notebooky pro grafiky navíc rychlejší disk rozhodně vyžadují. Pokud jde o kapacitu disku, záleží zase na vás a na vaší práci.
Čím větší je kapacita disku, tím větší máte volnost. V případě, že pracujete na větších projektech, zvolte alespoň 2 000 GB.
Kolik RAM nabízejí grafické notebooky?
Jaká minimální velikost operační paměti je vhodná pro grafické notebooky? Velikost operační paměti má vliv na schopnost notebooku zpracovat větší množství dat, například máte-li otevřených několik programů současně. Náročnější grafici by určitě neměli jít pod 32 GB, méně náročným postačí 16 GB.
i
Vyberte si ten nejlepší notebook pro grafika podle hodnocení ostatních uživatelů.