Dokovací stanice a replikátory portů obsahují mnoho rozhraní, díky nimž můžete ke svému notebooku připojit periferie, jako jsou např. klávesnice, myš, monitor, tiskárna nebo třeba reproduktory. Rozšíří váš laptop o další USB konektory a zároveň jej, v případě dokovacích stanic, neustále nabíjí. Dokovací stanice se dělí na specifické a univerzální, další možností jsou pak replikátory portů.
Pokračovat
Výhody dokovacích stanic a replikátorů portů
- Snadné připojení notebooku k mnoha zařízením.
- Rozšíří jej o řadu funkcí.
- Zbaví váš stůl změti kabelů.
- Dokovací stanice udržuje notebook neustále nabitý.
- Notebook stačí do stanice či replikátoru jednoduše připojit.
- Při odchodu z kanceláře nemusíte notebook odpojovat od mnoha kabelů, stačí jej vyndat z dokovací stanice.
Dokovací stanice
Notebooky se na dokovací stanice pokládají a při práci jsou ve vyvýšené pozici.
Specifické dokovací stanice
Dokovací stanice, které pasují k určitému typu notebooku. Oproti univerzálním stanicím je výhodou 100% kompatibilita a designová sladěnost, nevýhodou vyšší cena. Konektor pro připojení notebooku ke specifické dokovací stanici najdete na spodní či zadní straně firemních a profesionální notebooků. Naopak u těch běžných, méně výkonných nebo herních notebooků se s nimi nesetkáte.
Univerzální dokovací stanice
Dokovací stanice, které se k notebooku zpravidla připojují skrz USB konektor. Kompatibilní jsou tak i s těmi notebooky, jež speciální dokovací konektor nemají. Jsou levnější než specifické dokovací stanice, na druhou stranu ale některé konektory nemusí fungovat správně. Bezproblémové nemusí být například ani přehrávání videa na externím monitoru.
Replikátory portů
Stejně jako dokovací stanice, také replikátory portů rozšiřují konektorovou výbavu notebooku, nepodporují ale některé funkce. Nemají například sloty pro rozšiřující karty nebo prostor pro pevný disk. K notebooku se podobně jako univerzální dokovací stanice připojují pomocí USB konektoru, jsou ale levnější.
Jaké konektory nejčastěji najdete na dokovacích stanicích a replikátorech portů?
- USB – konektor pro připojení klávesnice, myši, nebo flashdisku. Pro vyšší rychlost vyžadujte USB 3.2 Gen 1 (dříve USB 3.1 Gen 1) nebo 3.2 Gen 2 (dříve USB 3.1 Gen 2).
- LAN – pro kabelové připojení k internetu. Vhodné tam, kde není možnost připojení na WiFi.
- DVI, HDMI, VGA – skrz tyto obrazové konektory můžete připojit například externí monitor nebo projektor.
- Napájecí adaptér – s jeho pomocí se bude notebook nabíjet.
- Audio výstup – pro připojení audio reproduktorů nebo sluchátek.
- Vstup na mikrofon – k notebooku si můžete připojit i mikrofon.