Objektivy jsou nedílnou součástí digitálních zrcadlovek a bezzrcadlovek (kompaktů s výměnným objektivem). Každý objektiv je vhodný pro jiné účely. Dělíme je buď na ty s pevným, nebo proměnným ohniskem (tzv. zoom), nebo podle určení na krajinářské, makroobjektivy, teleobjektivy nebo třeba portrétní objektivy. Důležitá je i světelnost, rychlost ostření a stabilizace obrazu.
Objektivy lze rozdělit dle ohniskové vzdálenosti a použití na širokoúhlé objektivy,
makro objektivy, základní objektivy, portrétní objektivy, rybí oka, teleobjektivy a objektivy speciální. Samostatnou kategorií
jsou pak redukce a adaptéry a filtry.
Základní objektivy
Základní objektivy, setové objektivy neboli též "seťáky" jsou objektivy, které většinou
pokrývají ohniskové vzdálenosti (efektivní = ekvivalentní kinofilmu) od 24 mm po 90 mm. Velkou nevýhodou základního objektivu
bývá horší světelnost, která začíná na f/3,5. Velkou výhodou je však nízká pořizovací cena, která se pohybuje v rozmezí
3 500 až 10 000 Kč.
Širokoúhlé objektivy
Širokoúhlý objektiv se hojně používá při fotografování krajiny,
interiéru, architektury a reportáží. A všude tam, kde je potřeba zachytit scénu v co největším míře. Díky širokému úhlu
záběru dokážete zachytit mnohem větší výsek scény bez nutnosti změny pozice. Širokoúhlé objektivy nabízí ohniskovou
vzdáleností od 8 mm do 35 mm.
Portrétní objektivy
Portrétní objektiv dokáže zachytit portrétovanou osobu tak, jak ji
vnímáme z běžné pozorovací vzdálenosti vlastním pohledem. Portrétní objektiv se vyznačuje ohniskovou vzdáleností
v rozmezí 50 až 135mm. Pro focení portrétů můžete využívat zoom, běžnější jsou však pevné objektivy, které nabídnou bezkonkurenční hloubku
ostrosti. Pořízení portrétního objektivu doporučujeme zejména těm fotografům, kteří se zabývají ve větší míře fotografování
portrétů.
Makro objektivy
Objektivy na makro fotografii neboli makro objektivy je speciální typ
objektivu, který je určen speciálně k fotografování malých detailů. Tomu i odpovídá jejich konstrukce, optická kvalita
i provedení. Vyznačují se ostrou kresbou i při velkých clonách, vysokou světelností a optimalizací ostření na krátké vzdálenosti.
Zpravidla disponují antireflexní úpravou čoček a také optickou stabilizací.
Základní objektiv
Širokoúhlý objektiv
Portrétní objektiv
Makro objektiv
Rybí oka
Objektivy rybí oko neboli "Fisheye" je speciální typ širokoúhlého objektivu, který se ve fotografii používá zejména při fotografování interiéru, architektury a krajiny. Hojně se využívají také pro fotografování 360° panoramat. Fisheye objektiv se obecně vyznačuje ohniskovou vzdáleností od 8 mm do 16 mm.
Teleobjektivy
Teleobjektiv se od ostatních objektivů liší velkou ohniskovou vzdáleností. Ta zpravidla přesahuje 100 mm, dostupné jsou však i 600mm nebo 800mm objektivy. Teleobjektiv je výjimečný v tom, že dokáže perfektně přiblížit fotografovaný objekt bez nutnosti změny pozice. Teleobjektivy jsou poměrně drahé, jejich pořizovací cena začíná okolo 15 000 Kč.
Speciální objektivy
Speciální objektivy a telekovnertory rozšiřují možnosti standardních objektivů. Nasazením těchto doplňků lze měnit ohniskovou, nebo zaostřovací vzdálenost. Nemusíte tak investovat do dalších objektivů.
i
Existují také objektivy určené pro video. Ty vynikají zejména integrovaným systémem optické stabilizace, ultrazvukovým samoostřícím motorkem a konstrukcí, která usnadňuje manuální ostření.
Rybí oko
Teleobjektiv
Speciální objektiv
Objektiv: Na co se zaměřit při výběru
Objektiv a jeho světelnost
Světelnost objektivu představuje množství světla, které objektiv propouští ke snímači. Vyjadřuje se clonovým číslem a platí, že čím nižší je clonové číslo, tím vyšší je světelnost. U levných objektivů, mezi které patří například základní objektivy, se světelnost na nejkratším ohnisku pohybuje okolo hodnoty f/3,5. Dražší a kvalitnější objektivy disponují světelnosti f/2,8 a vyšší.
Pozor na bajonet objektivu
Bajonet neboli patice slouží pro uchycení objektivu k tělu fotoaparátu. Kromě mechanického uchycení musí zajistit také komunikaci mezi tělem fotoaparátu a objektivem. Každý výrobce fotoaparátů má vlastní systém bajonetového uchycení objektivu. Tyto systémy nejsou navzájem kompatibilní, a proto nelze používat objektiv jedné značky na tělech značky jiné (např. objektiv Canon na těle Nikon).
Crop faktor mění ohniskovou vzdálenost
Nejedná se o vlastnost objektivu, nýbrž o vlastnost fotoaparátu, se kterou je třeba při výběru objektivu počítat. Tento parametr (Crop faktor) udává, kolikrát je čip fotoaparátu menší než políčko kinofilmu (Full Frame), tedy kolikrát bude prodloužena ohnisková vzdálenost objektivu po nasazení jiné než Full Frame tělo.
Typ senzoru
Velikost snímače
Crop faktor
Full Frame (35 mm film)
36 × 24 mm
1
APS-C (Nikon, Pentax, Sony)
23,6 × 15,6 mm
1,5
APS-C (Canon)
22,2 × 14,8 mm
1,6
4/3″
18 × 13,5 mm
2
i
Při výběru je nutné odlišit od sebe objektiv určený pro APS a Full Frame fotoaparáty. Objektiv určený pro APS-C snímače nedokáže vykreslit celou obrazovou plochu plnoformátových zrcadlovek a je tak určený výhradně pro APS-C fotoaparáty.
Objektiv a průměr filtru
Pamatujte, že objektivy mají různé velikosti průměru filtrů, tak také fotografické filtry jsou dostupné v různých průměrech. Nejčastěji od 40 mm až po 105 mm. Berte ohled na to, že průměr filtru musí být vždy stejný, jako průměr vnitřního závitu objektivu – například 67mm filtr proto nenasadíte na objektiv s průměrem 58 mm.
Každý objektiv má jinou ohniskovou vzdálenost
8–14 mm (rybí oko) produkují širokoúhlé fotografie. Charakteristickým znakem je deformace perspektivy.
15–24 mm (super širokoúhlé) se hodí pro focení krajiny, interiérů a architektury. Oproti rybím okům je již deformace z velké části potlačena.
25–34 mm (širokoúhlé) jsou vedle interiérové a krajinářské fotografie vhodné rovněž i na fotografii reportážní.
50 mm (perspektiva lidského oka) odpovídá zornému úhlu lidského zraku. Objektivy tohoto typu jsou označovány jako tzv. „záklaďáky“. Hodí se pro reportážní a portrétní fotografii.
35–100 mm (střední objektivy) perspektivou jsou blízké lidskému oku. Své využití najdou zejména při běžných situacích a fotografii portrétu.
100–300 mm (teleobjektivy) jsou vhodné pro fotografii portrétu, krajiny a reportáže. Při rychlém ostření pak rovněž pro sportovní fotografii.
Nad 300 mm (super teleobjektivy) najdou své využití zejména při focení divokých zvířat a sportu.
Stabilizace
Dražší objektivy bývají osazeny mechanismem optické stabilizace, která pohybem čoček uvnitř objektivu eliminuje rozmazání snímku.
Použitím tohoto mechanismu můžete dosáhnout delších expozičních časů a to bez nutnosti využití stativu.
To oceníte zejména při sportovní a reportážní fotografii, či při natáčení videa.
Stabilizaci obrazu je možné zapnout/vypnout na těle objektivu.
i
S výběrem správného objektivu vám můžete pomoci také článek Objektivy: vše o kategoriích a typech, ve kterém vám profesionální fotograf Ondřej Prosický vysvětlí, v jaké situaci se který objektiv nejvíce hodí a přidá tipy na dobré modely objektivů.
Objektiv je nezbytná součást každého digitálního fotoaparátu. Skládá se ze soustavy čoček, která během fotografování objektu soustředí světlo na snímač. Oproti kompaktním fotoaparátům umožňují digitální zrcadlovky použití výměnných objektivů. Tyto objektivy se vybírají na základě konkrétních podmínek během snímání objektu nebo podle požadavků fotografa. Při výběru nového objektivu hraje roli především jeho světelnost a ohnisková vzdálenost, která určuje úhel záběru, stabilizace obrazu a rychlost ostření.
Mějte na paměti, že objektivy pro nikon jsou určené právě jen pro těla fotoaparátů značky Nikon. Tyto objektivy nejde použít na těle fotoaparátu Canon, Panasonic, Olympus a další. To samé platí i pro objektivy canon, objektivy pentax a další objektivy různých výrobců. Pokud však chcete použít objektiv jedné značky na fotoaparátu jiné značky, tak můžete využít předsádky a redukce k objektivům. Ty však nezaručují 100% kompatibilitu s tělem. Nemusí tak docházet k přenosu informací mezi tělem fotoaparátu a objektivem.
Fotografické filtry dopomáhají chránit objektiv
Jestliže už máte objektiv a chcete se o něj řádně postarat, tak ideálním řešením je právě ochranný filtr (popřípadě UV filtr). Tyto filtry chrání čočku objektivu před poškozením. Je však dobré vědět, že foto filtry se navzájem liší typem a svým tvarem. Zejména pak si dejte pozor na velikost vnitřního závitu filtru a vašeho objektivu.