Ochranné pomůcky pomáhají předcházet komplikacím v provozech, kde může dojít k trvalému poškození zdraví. K dispozici jsou nejen ochranné prostředky dýchacích cest, zraku a rukou, ale také pomocníci sloužící k vytvoření sterilního prostředí. Poradíme vám, jaké ochranné pomůcky jsou nejlepší investicí do vašeho zdraví.
Kde všude potřebujete ochranné pomůcky? Ve zdravotnictví je to prakticky nutností
Speciální ochranné pomůcky vyrobené z extrémně odolných a pevných materiálů napomáhají předcházet zbytečným komplikacím v provozech, kde může výkon povolání trvale poškodit zdraví pracovníků. Využít lze ochranné pomůcky ve zdravotnictví, při práci s chemikáliemi nebo v nebezpečném, hlučném či prašném prostředí.
Ochranné pomůcky pro zdravotníky a jiné pracovníky chrání zejména dýchací cesty
Ochranné pomůcky pro zdravotníky, ale i jiné pracovníky chrání dýchací cesty před škodlivinami či infekcí.
Respirátory ochrání nositele před okolními vlivy
Respirátory jsou vhodnými pomůckami, které vás ochrání před škodlivými částicemi, jako je prach či aerosol, ale také bakterie nebo viry. Při výběru je nejdůležitější správná volba filtrační třídy, která udává stupeň ochrany.
FFP1 respirátory jsou vhodné jako ochrana před prachovými částicemi a aerosoly, které se vyskytují při vrtání, broušení či řezání. Jako pracovní ochranná pomůcka jsou dostačující, ale před nákazou vás neochrání.
FFP2 respirátory už zvládnou zachytit i menší prachové částice a aerosoly. Mohou se používat při práci s barvami či sklem, při svařování i jako ochrana při alergiích. Dokáže vás ochránit i před nákazou.
FFP3 respirátory patří mezi nejúčinnější. Hravě si poradí s jemným i toxickým prachem a i s bakteriemi a viry. Obecně je vhodný jako ochranná pomůcka ve farmaceutickém průmyslu či při řezání a moření.
Při nákaze je nutné mít správné ochranné pomůcky. COVID-19 i jiná virová onemocnění nepropustí především respirátor FFP3, který dokáže zachytit až 99 % částic.
Roušky chrání okolí před mikroorganismy vypouštěnými nositelem
Roušky fungují tak, že nepropouští mikroorganismy zevnitř ven, ovšem ochrana před koncentrací aerosolu, kapénkami infekce, prachem a jinými škodlivinami je pouze částečná. Její použití je snadné a rychlé, a navíc je hypoalergenní. Nevýhodou je menší schopnost těsnění a fakt, že během chvíle ztrácí své filtrační schopnosti.
i
Respirátor versus rouška – jaké jsou rozdíly?
Základní rozdíl tkví v tom, že rouška chrání okolí před mikroorganismy, které vypouští nositel a respirátor naopak chrání nositele před okolními škodlivými vlivy. V každém případě je samozřejmě účinnější respirátor, ovšem i klasická papírová rouška je lepší, než nemít ve ztížených pracovních podmínkách nebo při nákaze nic.
Ochranné pomůcky slouží i pro ochranu zraku a rukou
Kromě ochrany dýchacích cest je neméně důležitá ochrana zraku a rukou, a to jak pro zdravotnický personál, tak i pro další pracovníky, kteří se při výkonu povolání setkávají s různými škodlivými látkami.
Ochranné brýle se rozdělují na otevřené, které jsou vhodné pro každodenní práci ve výrobě či stavebnictví a uzavřené, které využijí lidé pracující s chemikáliemi nebo při broušení, řezání či obrábění.
Pracovní rukavice chrání ruce především před zraněním a špínou, zpřesní váš úchop, zajišťují pohodlí a teplo a brání kontaktu s chemikáliemi. Spolu s dalšími pomůckami jsou součástí téměř každé manuální práce.
Brýle i rukavice jsou vhodné nejen do výrobního prostředí, ale hodí se například také jako ochranné pomůcky pro elektrikáře, kteří potřebují nejen chránit pokožku, ale i moct uchopit.
Jaké 4 ochranné pomůcky zajistí sterilní a bezpečné prostředí?
Kromě výše zmíněných pomocníků by na pracovišti rozhodně neměly chybět i další ochranné pomůcky, které zajišťují bezpečné, sterilní, voňavé a čisté prostředí.
Dezinfekční prostředky zajistí skutečně čisté a bezpečné prostředí zbavené škodlivých bakterií a virů. Patří sem především prostředky pro dezinfekci podlah, prádla či nábytku, ale také pro dezinfekci rukou.
Dezinfekční stojany se používají pro umístění dezinfekce rukou. Jsou vhodné jak do vnitřního, tak i do venkovního prostředí. Podle typu se ovládají buďto šlapacím mechanismem, nebo senzorem pohybu.
Ozonové generátory představují čističe vzduchu, které z vnějšího prostředí odstraňují viry, bakterie, plísně a pachy. Díky tomu jsou vhodné k dezinfekci domácností, kanceláří, ordinací a dalších provozoven.
Teploměry by měly být součástí nejen každé domácnosti, ale také každého pracoviště – zvýšená teplota totiž napoví, že s vašim tělem není něco v pořádku. Rozlišují se teploměry kontaktní a bezkontaktní.
Ochranné pomůcky pro děti chrání jak ratolesti, tak i vaše cennosti
Malé ratolesti obecně rádi přemisťují a rovnají různé věci. Aby byla tato činnost co nejbezpečnější, je vhodné pořídit ochranné pomůcky pro děti, které slouží jako prevence proti poranění či ušpinění. Patří sem především ochranný oděv, rukavice, brýle a různé držáky. Děti je využijí s maminkou u vaření, ale i s tátou v dílně.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.