Odizolovací kleště – nezbytný nástroj pro práci s elektrikou
Při práci s téměř jakoukoliv kabeláží jsou odizolovací kleště klíčové. Klasické modely disponují šroubem, pomocí kterého se nastaví průměr drátu, s kterým chceme pracovat. Potom jen stačí odizolovací kleště připevnit na daný kabel a postupným tahem se zbavíme vrstvy. Novější kleště na odizolování kabelů mají průměry již definované.
Klasické kleště odizolovací
Model s definovanými průměry
i
Nejelegantnější řešení nabízí automatické odizolovací kleště. Ty se jednoduše přizpůsobí jakémukoliv kabelu. Pořizovací cena sice bývá vyšší, ale určitě se vyplatí.
Jaké další funkce mohou mít odizolovací kleště?
Odizolovací kleště nemusí plnit pouze jednu funkci. V dnešní době se na trhu vyskytují multifunkční nástroje, které toho zvládnou mnohem více. Pojďme se podívat na nejběžnější funkce navíc, které odizolovací kleště nabízejí. Existují tři hlavní, které život laického či profesionálního elektrikáře usnadní mnoha způsoby.
- Štípání vám jednoduše dovolí ustřihnout část kabelu, kterou již nepotřebujete.
- Krimpování oceníte při práci s internetovými kabely typu RJ-11, RJ-12 nebo RJ-45.
- Odizolovací kleště s lisováním dutinek umožňují krimpovat dráty s různými průměry.
Na ploché kabely jedině odizolovací nůž
Odizolovací nůž je možnou alternativou ke kleštím. Hodí se spíše na ploché kabely, ale zkušení řemeslníci s ním snadno odstraní izolaci i z drátů kulatých. Jeho hlavní výhodou je cenová dostupnost a praktičnost. Velkou nevýhodou je naopak délka práce a možnost poranění, kdy odizolovací nůž použije například laik.