Jestliže rádi a často cestujete, lezete po horách nebo jezdíte na horském kole, tak právě outdoorový fotoaparát bude tím nejlepším společníkem pro vás. Outdoor fotoaparát se obecně vyznačuje jednoduchým a intuitivním ovládáním a vysokou odolností proti poškození, pádu z výšky, nízkým teplotám a také proti stříkající vodě. Některé modely nabízejí voděodolnost až do 30 metrů a pravidlem bývá vestavěný GPS modul umožňující označit snímky nebo videa přesnou zeměpisnou pozicí.
S rostoucí cenou outdoorového fotoaparátu jde ruku v ruce i rostoucí odolnost proti vodě a prachu
Outdoorový fotoaparát je možné pořídit v cenové relaci od 2 500 Kč až do 15 000 Kč a výše. Zásadní rozdíl mezi odolnými fotoaparáty je především v úrovni odolnosti. Levnější odolný fotoaparát obecně nabídne nižší ochranu krytí, obrazová kvalita však může být srovnatelná.
Outdoorový fotoaparát do 4 000 Kč – menší stupeň krytí (voděodolnost až 15 m, odolnost proti pádu do 1,5 m), méně funkcí.
Outdoorový fotoaparát od 10 000 Kč – nabízí voděodolnost nad 20 m, odolnost proti pádu z 2,5 m, pokročilé funkce jako GPS tagování místa apod.
Rozlišení snímacího čipu outdoor fotoaparátu hraje významnou roli ve výsledné kvalitě fotek
Tento parametr určuje z kolika bodů ve vodorovném a svislém směru je obraz u outdoorového fotoaparátu tvořen. Platí, čím vyšší je rozlišení, tím je obraz detailnější. S rostoucím rozlišením však roste velikost výsledných souborů. Odolné foťáky nabídnou rozlišení v rozmezí 5 až 24 megapixelů, pro tisk běžných fotoaparátů dostačuje 10 Mpx
O kvalitě fotografií rozhoduje i typ a velikost snímače
Outdoorový fotoaparát se vyrábí se i snímačem typu CCD, časteji však s CMOS snímačem, protože ten .umožňuje vyšší rychlost při zpracování dat, tzn. dovolí rychlejší sériové snímání. Důležití je také velikost snímače. Platí, že čím větší má snímač rozměry, tím lepší výsledky podá zejména při slabém osvětlení. Nejčastěji outdoor fotoaparáty používají 1/2.3" snímače.
Při výběru outdoorového fotoaparátu se zaměřte také na zoom objektivu
Stejně jako běžné kompakty i outdoorové fotoaparáty používájí objektiv se zoomem. Rozlišujeme zoom optický a digitální. Optický zoom využívá pohybu čoček objektivu ke změně ohniskové vzdálenosti a přibližený obraz díky tomu zůstává stejně kvalitní. Digitální zoom je prakticky pouze zvětšený výřez původního snímku, dochází tedy ke ztrátě kvality. Fotoaparáty na ven nabídnou optický zoom 3× až 10×.
Stupeň krytí aneb voděodolnost (vodotěsnost) a ochrana před vniknutím prachu
V porovnání s běžnými kompaktními fotoaparáty nabízejí outdoorové fotoapráty konstrukci se zvýšenou ochranou. Stupeň krytí u fotoaparátu na ven udává jeho odolnost proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin. Pokud se o svůj foťák nechcete strachovat při každé činnosti, pak volte odolný fotoaparát.
Ochrana před vniknutím předmětů a prachu:
IP 0x – nechráněno
IP 1x – před vniknutím velkých předmětů o průměru 50 mm a větších
IP 2x – před vniknutím malých předmětů o průměru 12,5 mm a větších
IP 3x – před vniknutím drobných předmětů o průměru 2,5 mm a větších
IP 4x – před vniknutím velmi drobných předmětů o průměru 1 mm a větších
IP 5x – částečně před vniknutím prachu
IP 6x – před vniknutím prachu
Stupně krytí před vniknutím kapaliny:
IP x0 – nechráněno
IP x1 – kapající vodou
IP x2 – kapající vodou ve sklonu 15°
IP x3 – před deštěm
IP x4 – před stříkající kapalinou
IP x5 – před tryskající kapalinou
IP x6 – před intenzivním tryskáním kapaliny
IP x7 – při ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 m
IP x8 – při potopení do vody za podmínek, které určí výrobce