Chytré ovladače, spínače a vypínače přiblíží vaši domácnost životu 21. století. Stačí přitom pouze telefon, počítač nebo ovladač, s kterým můžete mít pod kontrolou veškeré spotřebiče. Čtěte dál a zjistěte, k čemu konkrétně bezdrátové ovladače, spínače či vypínače slouží a jak pomůžou s každodenní rutinou.
Chytrý spínač, vypínač a ovladač – jaký je rozdíl?
Chytrý vypínač má podobu klasického tlačítka, které najdete umístěné na stěně. Používá se pro ovládání osvětlení. Chytrý spínač umožňuje spravovat jakákoliv připojená elektrická zařízení. Instalace však vyžaduje odborníka. Jako prostředník pak funguje chytrý ovladač, s nímž ovládáte všechna připojená zařízení.
Chytrý spínač
Chytrý vypínač
Chytrý ovladač
i
Technologie IFTTT (česky: „Pokud se něco stane, pak něco udělej“) je protokol umožňující propojení jednotlivých zařízení a naprogramování jejich chování. Příkladem může být příchod domů, kdy se po otevření vrat automaticky nastaví požadovaná teplota vytápění.
Co umí chytré bezdrátové vypínače světel?
Chytré dálkové ovládání světel v základu rozsvěcuje a zhasíná. Díky smart funkcím však dovede mnohem více. Některé chytré bezdrátové vypínače světel umožňují nastavit intenzitu, barvu, teplotu, ba dokonce automatické zapnutí nebo vypnutí daného světla. Vybrané modely také zvládnou měřit spotřebu energie, kterou přehledně zobrazují v aplikaci.
Chytrý bezdrátový vypínač můžete snadno ovládat skrze smart reproduktory, kterým stačí dát hlasový příkaz. Sáhněte proto po Apple HomePod, Google Home nebo Amazon Echo.
Chytrý vypínač a spínač – co ještě potřebujete vědět
Chytrý spínač či vypínač vyžaduje pozornost také při jeho připojení a instalaci. Máte-li například elektrické rolety, které komunikují prostřednictvím protokolu Z-Wave, chytrý spínač tento protokol musí podporovat také. Poté je spojíte s ovladačem či mobilem pomocí aplikace ve vašem telefonu. Bezdrátové vypínače většinou komunikují přes WiFi nebo Bluetooth.
Chytrý bezdrátový spínač 12V nebo 230V slouží pro spotřebiče s nižší či vyšší energetickou náročností. Při výběru zohledněte, k čemu budete chytrý spínač připojovat a poté zvolte odpovídající napětí.
Chytrý bezdrátový vypínač a spínač nechte nainstalovat odborníkem
Chytrý bezdrátový vypínač s přijímačem může mít jiné rozvody, než máte ve zdi. Oslovte proto odborníka, abyste věděli, jaký typ zapojení budete potřebovat. Po instalaci umístíte bezdrátový vypínač na stěnu nebo kamkoliv, odkud chcete ovládat osvětlení. V podobném duchu se instaluje i chytrý spínač.
Chytrý ovladač je skvělý pomocník, s jehož pomocí ovládnete z jednoho místa osvětlení, televizi, termostaty a veškerou smart elektroniku, která je k němu připojena přes Bluetooth, WiFi nebo infraport.
Bluetooth ovladač má dosah až 12 metrů. WiFi umožňuje správu domácnosti přes internet a propojení s hlasovými asistentkami.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.