Nepříliš chladné počasí, a to i v zimním období, je v posledních letech jednou z příčin hojného výskytu klíšťat, blech a dalších nepříjemných živočichů parazitujících na našich mazlíčcích. Kočky i psi jsou tak po přisátí infikovaného klíštěte ohroženi onemocněními, jako je klíšťová encefalitida či lymská borelióza. Blechy zase mohou přenášet zárodky tasemnice. Jak se parazitům vyhnout, případně se jich co nejdříve zbavit? Vyberte si z řady účinných antiparazitik pro psy i kočky a bude po problému.
Antiparazitní přípravky (antiparazitika) jsou prostředky, které používáme k ochraně psů a koček před vnějšími parazity, jako jsou blechy, klíšťata či všenky, a vnitřními parazity, jako je škrkavka či tasemnice. Aplikovat je lze preventivně, aby se parazité zvířeti pokud možno vyhýbali, nebo jsou používány k jejich likvidaci, když je náš mazlíček drobnými příživníky již napaden – v tu chvíli je pomáhá dostat z kožíšku či z těla ven.
Antiparazitika obecně dělíme dle způsobu aplikace (a také dle místa výskytu parazitů) na vnější a vnitřní.
Antiparazitní obojky pro psy / pro kočky jsou nejoblíbenějším prostředkem pro ochranu před klíšťaty a blechami. Jejich hlavní předností je praktická a pohodlná aplikace ve formě obojku, který je napuštěn účinnou látkou, jež se postupně uvolňuje do těla. Dlouhodobá vysoká účinnost po dobu několika měsíců je pak zaručena.
i
Pozor! Nikdy nedávejte kočce obojek proti klíšťatům či jiné přípravky, jež jsou určeny pro psy. Některé přípravky, ať už antiparazitní obojky, či pipety pro psy, mohou být pro kočky velmi nebezpečné. Totéž platí i opačně – ani antiparazitika pro kočku nejsou vzhledem ke svému složení vhodná pro psy.
Antiparazitní šampony pro psy / pro kočky pomáhají s odstraněním blech či klíšťat již přítomných ve zvířecí srsti či jako prevence. Nicméně je vždy lepší doplnit je některým z dalších účinných prostředků proti parazitům, jako jsou např. vysoce funkční jednorázové tablety.
Pipety proti blechám a klíšťatům (tzv. spot-on) pro psy / pro kočky jsou lokální antiparazitikum, které se ve formě kapiček aplikuje zvířeti mezi lopatky, kde se přes kůži dobře vstřebá do těla. . Některé typy účinkují proti vnějším i vnitřním parazitům.
Antiparazitní spreje pro psy / pro kočky využijete u svých čtyřnohých kamarádů zejména při delších procházkách, kdy budou chráněni nejen před klíšťaty, ale i před obtížným létavým hmyzem, jako jsou komáři či mouchy. Je však třeba počítat s kratší dobou účinnosti spreje, případně nástřik v pravidelných intervalech opakovat.
Elektronické repelenty pro psy / kočky jsou oblíbené zejména u zastánců preventivních prostředků bez chemie. Elektronický repelent stačí připnout na obojek a aktivovat jej. Integrovaný mikročip začne vysílat pro zvířata neslyšitelné elektrické impulsy, jež ovšem odpuzují nepříjemný hmyz. Elektronický repelent lze používat i za deště, zvíře se s ním však nesmí koupat.
Tyto antiparazitární přípravky pro psy a kočky nejčastěji zajišťují odčervení zvířete. Slouží k likvidaci vnitřních parazitů (endoparazitů) a psům i kočkám je podáváme ve formě tablet nebo pasty.
i
Jak často odčervovat psa nebo kočku? Pokud máte svého mazlíčka převážně v domácím prostředí, stačí mu podat odčervovací tablety jednou za půl roku. Jakmile se jedná o zvíře, jež tráví většinu času venku, a je tedy větší pravděpodobnost jeho kontaktu s parazity, je třeba odčervovat častěji, ideálně každé 3 měsíce.
Antiparazitární přípravky vhodné pro koťata i štěňata poznáte podle označení na etiketě výrobku. Mívají jemnější složení, aby mláďatům neuškodily, a jsou velice šetrné k jejich křehkému organismu. Jedná se především o odčervovací tablety, pokud se však vaše kotě či štěně již odmalička velmi často pohybuje ve venkovním prostředí, lze pro ně také pořídit přípravky proti vnějším parazitům, jako jsou antiparazitní obojky, spot-on pipety, šampony, spreje a další.
Obojek proti klíšťatům pro kočky i psy je ideální zvířeti nasadit hned s koncem zimy. Přestože venku ještě nejsou příliš vysoké teploty, je dobré psy a kočky preventivně chránit již nyní. Klíšťata se totiž probouzejí k aktivnímu životu již při teplotách od 5 stupňů Celsia.
Někdy se i přes veškerou prevenci podaří klíštěti přisát do kůže vašeho psa či kočky. Co teď? Samozřejmě je třeba přisáté klíště co nejdříve odstranit. K tomu je nejbezpečnější použít pinzetu, ať už klasickou, nebo přímo speciální pinzetu či háček na klíšťata, jež lze běžně zakoupit v lékárnách. Klíště pak nástrojem podeberte a lehkým otáčením a mírným tahem ho odstraňte z kůže. Ranku nakonec vydezinfikujte, nezapomeňte ani na pečlivou hygienu rukou a dezinfekci použité pinzety. Nejjistějším způsobem, jak zlikvidovat odstraněné klíště, je spláchnutí do toalety.
Říkáte si, že pes i kočka prostě občas mají blechy nebo přinesou nějaké to klíště a není to nic neobvyklého? Každý parazit je však potenciálním přenašečem infekčních nemocí, jež mohou skončit velmi vážnými zdravotními komplikacemi. Nespoléhejte na náhodu a vsaďte raději na jistotu – poskytněte svým domácím mazlíčkům preventivní ochranu ve formě vhodných antiparazitik.