Jaký filtr do akvária vybrat?
V nabídce najdete tři typy filtrů do akvária. Jsou rozděleny na vnitřní, vnější a závěsné. Mohou se lišit umístěním, cenou, výkonem, ale i kvalitou. Jaký filtr do akvária je lepší a jaký je mezi nimi rozdíl?
Vnitřní filtry do akvária jsou vhodné pro nenáročné
Vnitřní filtry do akvária se umísťují dovnitř na stěnu akvária pomocí přísavek. Jsou cenově dostupnější a méně náročné na údržbu. Navíc díky jejich vnitřnímu umístění nemusíte řešit prostor pro umístění mimo akvárium. Vnitřní filtr do akvária má však nižší výkon a malý objem filtračních médií.
Vnější filtry do akvária jsou velmi účinné
Vnější filtry do akvária jsou kvalitnější, výkonnější a mají více prostoru pro filtrační média. Navíc také zajišťují lepší proud a při čištění se nepořádek z filtru nevylije do vody. Jsou vhodné do větších akvárií. A jaké má vnější filtr do akvária nevýhody? Je dražší a náročnější na údržbu.
Závěsné filtry do akvária využijete v menších akváriích
Závěsné filtry do akvária jsou podobné vnitřním filtrům. Rozdíl je však v tom, že se zavěsí na hranu akvária. Nemají vysokou filtrační kapacitu ani výkon, jsou tak vhodnější do menších akvárií. Mějte však na paměti, že pokud má akvárium kryt, závěsný filtr do něj umístit nelze.
i
K dispozici je také molitanový filtr do akvária, který je vhodný do menších akvárií. Jeho konstrukce využívá k pohonu vzduchovací motorek, který do něj tlačí vzduch, jenž pohání vodu, ta molitanem protéká, a tím se čistí.
Filtrační náplně jsou nezbytností pro filtry do akvária
K vnějším a vnitřním filtrům jsou potřeba filtrační náplně. V nabídce je několik typů, ať už se jedná o média, válečky, molitany, či vaty. Filtrační materiály dělíme na tři druhy – mechanické, biologické a chemické.
- Mechanická filtrace do akvária slouží pro zachycení hrubých nečistot. Slouží spíše jako předfiltr. Mezi tyto filtrace řadíme keramické kroužky, molitany, bílou filtrační vatu či různé plasty.
- Biologická filtrace do akvária umožňuje zachytit filtrační bakterie. Tato filtrace čistí vodu a zachycuje jedovaté látky, které se ve vodě mohou nacházet. Jde o vysoce porézní média.
- Chemická filtrace do akvária slouží k dočištění již vyčištěné vody, která je sice čistá, ale stále může mít lehký zákal. Mezi tuto filtraci patří aktivní uhlí nebo Purigen.
i
Akvarijní filtry ani na hodinu nevypínejte. Filtrační média totiž obsahují užitečné bakterie, které vodu čistí. Při vypnutí filtru bakterie zahynou, voda přes něj bude pouze protékat a bude trvat dny až týdny, než se bakterie znovu vytvoří.
Jaký průtok by měl akvarijní filtr mít?
Jestliže jste si už zvolili vnitřní, vnější či závěsný akvarijní filtr, zaměřit byste se měli na průtok filtru. Ten se uvádí v litrech za hodinu. Tato hodnota by měla být ideálně 7–10× větší než objem vašeho akvária. Například filtr do akvária 30l by měl mít průtok zhruba 250 l/h. Filtr do akvária 50l pak zhruba 400 l/h.
Mějte na paměti, že po nanesení filtru se průtok vody sníží, nebojte se tedy zvolit větší průtok.
Akvarijní filtry: objem filtračních náplní je také důležitý
Pro akvarijní filtry platí pravidlo čím více, tím lépe. Čím více biologických médií umístíte, tím lépe se bude akvárium čistit. Zároveň se prodlouží interval pravidelného čištění a voda bude průzračná.
Pořídit si můžete i hladinové sběrače nečistot
Hladinové sběrače nečistot neboli skimmery napomáhají čistit nečistoty z hladiny vody. Na hladině mohou zůstávat zbytky rostlin či mastný povlak, který pak omezuje výměnu kyslíku. V nabídce jsou dva typy skimmerů, jeden lze použít s vnějším a druhý zase s vnitřním filtrem.
i
Filtrace do akvária může mít i řadu příslušenství
Filtrace do akvária může být doplněna o praktické příslušenství, jako jsou například filtrační síťky, které se doporučují k čištění filtru, nebo kartáče na čištění hadic, jež využijete při zanesení hadice nebo pro lepší proud rozstřikovací rampy či lily pipe.