Obnovit stránku

Jak vybrat krmivo pro kočky

Aktualizováno

Vybrat kvalitní krmivo pro kočku nemusí být úplně snadná věc. Nejen že v dnešní době existuje velmi široká a pestrá nabídka krmiv, v níž se dá horko těžko zorientovat, při výběru krmiva bychom ale měli brát ohledy i na to, že každá kočka má své chuťové preference, jiný zdravotní stav, věk a kondici. Vhodně poskládaný jídelníček vaší kočce zajistí nejen lesklou srst, ale zejména zdravé trávení a prevenci proti onemocněním. Níže se dozvíte, jak si z velkého množství produktů zvolit to nejlepší právě pro vaši kočičku.

Tipy pro výběr krmiva pro kočky

 1. Zaměřte se nejprve na zdravotní specifika své kočky.
 2. Vyberte krmivo s co nejvyšším obsahem masa.
 3. Dobrá stravitelnost žrádla u kočky je podmíněna obsahem prebiotik či probiotik ve stravě.
 4. Krmivo by naopak nemělo obsahovat chemické konzervanty, barviva či zvýrazňovače chuti. 
 5. Zkontrolujte také obsah obilovin v krmivu – vysoký podíl může u koček narušit trávení.
 6. Při zavádění nového krmiva pořiďte pro jistotu menší balení, trávicí potíže se totiž mohou ozvat až po 2 nebo více týdnech.
Kočka; miska; granule; krmivo

Jak vybrat krmivo pro kočky – OBSAH

miska; granule

Granule

 • Mnoho druhů i příchutí
 • Kompletní krmivo
 • Dobrá skladovatelnost

Granule mohou být základním či doplňkovým krmivem pro kočky. Jsou složeny ze sušeného masa, plnidla a výživných přísad. Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. suché krmivo, kočka musí mít neustálý přístup k dostatečnému množství vody. Složení kvalitních granulí je vyvážené a poskytne zvířeti veškeré živiny, vitamíny a minerály, které potřebuje pro svou celkovou kondici. Pří výběru granulí je potřeba dbát hlavně na co nejvyšší podíl masa.

Výhody a nevýhody
 • Vysoká trvanlivost a skladnost
 • Vyvážený poměr živin
 • Ekonomické řešení kočičí výživy
 • Posílení čelistí a zubů kočky
 • Neosychají tak jako mokrá krmiva
 • Suchá konzistence
 • Méně aromatické oproti mokrým krmivům

Co je důležité při výběru granulí?

Granule podle věku kočky

 • Granule pro kočičí juniory (do 12. měsíce) – svým složením odpovídají potřebám vyvíjejícího se mláděte. Granule mají vyšší obsah tuků, vitamínů a minerálů. Aby se koťatům lépe žvýkalo, kousky granulí jsou menší velikosti. Nesou často označení „Kitten“ či „Junior“.
 • Granule pro dospělé kočky (12. měsíc – 7. rok) – obsahují vyvážené množství živin a vitamínů potřebných pro kočku v plné síle a kondici. Krmivo mívá vyšší podíl bílkovin a kousky granulí jsou větší. Často je poznáte podle označení „Adult“.
 • Granule pro kočičí seniory (nad 7 let) – tento typ granulí má nižší energetickou hodnotu vzhledem k poklesu fyzické aktivity kočky. Měl by však obsahovat více minerálů a vitamínů. Může nést označení „Light“ či „Senior“.

Granule podle velikosti kočky

 • Granule pro malé kočky – kousky jsou drobnější, aby se tolik nenamáhaly čelisti koček. Malá plemena zároveň zkonzumují i menší množství granulí. 
 • Granule pro velké kočky – větší kousky, které bývají bohaté na živinách posilujících kloubní aparát větších koček. Granulí bude potřeba větší množství.

Granule podle fyzické aktivity kočky

 • Aktivní kočka se zvýšenou zátěží – většinou se jedná o venkovní kočku, která potřebuje vydatnější granule s vyšší energetickou hodnotou. U takového kočičího jedince je dobré volit granule s přidanou kloubní výživou. 
 • Méně aktivní či kastrovaná kočka – takovéto kočičky, často domácí, vyžadují granule s průměrnými výživovými hodnotami až granule dietní. Jelikož nemají výdej jako kočky aktivní, mohly by vést granule s vyšší energetickou hodnotou k obezitě či zdravotním komplikacím kočky. Zejména u kastrovaných koček, jež mají větší sklony k obezitě, je vhodné zvolit dietní krmivo, které obsahuje méně tuku a více bílkovin i vlákniny. Tento typ granulí je často označován jako „Sterilised“, tedy pro kastrované kočičky.

Granule podle zdravotních specifik kočky

 • Hypoalergenní granule – jsou vhodné pro kočky s alergiemi nebo nesnášenlivostí některých složek běžných granulí. Často mohou být doplněny o prebiotika či probiotika, aby podpořily zdravé trávení.
 • Granule bez obilovin – tento typ krmiva se specializuje přímo na kočky trpící alergiemi či nesnášenlivostí lepku v potravě (projeví se například lysinami či problematickým trávením u kočky). Zároveň platí, že čím více obilovin se objevuje v krmivu, tím méně je v nich obsaženo masa. Tím pádem je kočka nasycená kratší dobu a žrádlo se rychleji spotřebovává. Granule bez obilovin se někdy označují jako „grain free“.

  Časté dotazy při výběru granulí

  Jak velké balení granulí mám pořídit?

  Nejste si jistí, jaké množství granulí je vhodné koupit? U nově zkoušených granulí je nejlepší pořídit nejprve menší množství. Když se krmivo osvědčí, lze postoupit k větším balením, která vás vyjdou výhodněji a dají se snadno skladovat. Optimální je 10kg balení, když už jste si však jisti, že vaší kočce chutná určitý druh granulí a není vybíravá, můžete koupit rovnou 20kg nálož granulí.

  Jak poznám kvalitní granule?

  Bez důkladného pročtení složení granulí to nepůjde. Všechny složky obsažené v granulích byste měli najít na obalu krmiva. Tou nejdůležitější částí je maso, které by mělo být zastoupeno minimálně 30 %. Dále je potřeba sledovat obsah tuku – u méně aktivních koček je optimálních 9 %. Co by však granule určitě neměly obsahovat, jsou chemické konzervanty a barviva. Pokud se chcete vyhnout nekvalitním granulím, nepořizujte ty nejlevnější – často totiž neobsahují potřebné živiny a vhodný podíl masa. Aby kočka dohnala chybějící výživu, konzumuje toho více a vy pak musíte nakupovat větší množství granulí. 

  Jsou kočičí granule vhodné také pro psy?

  Pokud máte doma kromě kočičího i psího mazlíčka, rozhodně není vhodné podávat kočičí granule oběma zvířatům. Kočky potřebují v krmivu jiný poměr živin než psi.  

  konzerva; miska; maso; pro kočku

  Konzervy

  • Vhodné jako základní i doplňkové krmivo
  • Na šťavnatém aromatickém krmivu si kočky pochutnají
  • Dobrá skladovatelnost

  Konzervy v podobě šťavnatého voňavého masíčka jsou chutnou variantou či doplňkem k suchým granulím. Často obsahují vysoký podíl bílkovin díky masu. I ty nejkvalitnější kočičí konzervy jsou ale obvykle tvořeny až z 80 % vodou, je tedy potřeba dávat kočičce větší množství krmiva. Maso je pak často naloženo v želé či omáčce, díky čemuž získává šťavnatou konzistenci a je chráněno před rychlým osycháním. Při výběru konzerv můžete volit dle věku či velikosti kočky, neméně důležité jsou ale i chuťové preference vašeho mazlíčka. 

  Výhody a nevýhody
  • Šťavnatá konzistence je pro kočky chutnější a přirozenější
  • Zastupuje kompletní krmivo
  • Vyšší obsah vody ochraňuje kočku před dehydratací
  • Kratší trvanlivost a horší skladovatelnost po otevření
  • Mohou přispět k problémům se zuby

  Co je důležité při výběru kočičích konzerv?

  Vhodné konzervy pro vaši kočku

  Existuje mnoho různých druhů kočičích konzerv, které se liší nejen chutí a kvalitou, ale i vhodností dle věku a aktivity kočky. V nabídce lze rovněž, stejně jako u granulí, najít i hypoalergenní konzervy nebo konzervy bez GMO (geneticky upravených surovin).  

  Konzervy podle věku kočky

  • Konzervy pro koťata (do 12. měsíce) – mají vyšší obsah tuků, vitamínů a živin, podporují správný vývoj kotěte. Obsahují menší kousky masa pro snadné žvýkání a polykání. 
  • Konzervy pro dospělé kočky (12. měsíc – 7. rok) – složení je přizpůsobeno potřebám aktivního dospělého zvířete, obsahují vyšší podíl bílkovin a kousky masa jsou větší.
  • Konzervy pro kočičí seniory (nad 7 let) – mají více vitamínů a bílkovin, konzistence je ještě jemnější vzhledem k možným zubním problémům starších koček.

   Konzervy podle aktivity kočky

   • Konzervy pro aktivní kočky – zohledňují potřebu aktivní, většinou venkovní kočky tím, že mají vyšší energetickou hodnotu.
   • Konzervy pro méně aktivní či kastrované kočky – mají nižší energetickou hodnotu vzhledem ke snížené aktivitě koček v domácnostech či kastrovaných kočiček. Díky dietnějšímu složení mohou kočky předcházet obezitě a jiným zdravotním problémům.

   Časté dotazy při výběru kočičích konzerv

   Jak poznám kvalitní konzervu pro kočky?

   Tím nejdůležitějším při výběru konzerv je jejich složení. Ideální volbou jsou 100% masové konzervy, které mají jen malé procento vnitřností a neobsahují přísady navíc, jako jsou oleje, bylinky, umělé konzervanty, živočišné produkty s neznámým původem (kopyta, peří, rohy), velké množství obilovin či zbytečná barviva. 

   Čím vyšší cena, tím kvalitnější výrobek?

   Není pravidlem, že ty nejdražší kočičí konzervy jsou také ty nejlepší. Proto je vhodné řídit se zejména složením uvedeným na obalu a upřednostňovat konzervy s vyšším obsahem masa. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se nakoupit větší množství – například 400g balení konzervy vydrží dlouhou dobu a je cenově výhodnější. Jestliže máte více kočičích miláčků, nebojte se sáhnout po 800g balení. Je potřeba ale dávat pozor na to, aby konzerva nepřesáhla maximální dobu konzumace od otevření uvedenou na obalu.

   Jsou kočičí konzervy vhodné také pro psy?

   Nejsou, jelikož obsahují mnohem větší podíl masa a tuků v porovnání se psími konzervami. Kočičky potřebují zkrátka jiné složení živin, které využívají jako zdroj energie, toto pravidlo tedy platí i v případě následujících kapsiček.

   Kapsička pro kočky; maso

   Kapsičky

   • Šťavnaté a měkké kousky
   • Praktické menší balení 
   • Vhodné jako základní i doplňkové krmivo

   Kapsičky lze u menších koček využívat jako základní krmivo, u větších je vhodnější spíše jako doplňkové nebo třeba formou odměny, jelikož kapsičky jsou ekonomicky náročnější než je tomu u složením skoro shodných konzerv. Krmivo v kapsičkách je však aromatičtější, šťavnatější a chutnější, obsah kapsiček je totiž sterilizován kratší dobu než konzervované maso. Zároveň nedochází k takové ztrátě potřebných živin a vitamínů. Vyrábí se v menších baleních, jedna kapsička obsahuje 1 až 2 porce, takže jsou vhodné i na cesty.

   Výhody a nevýhody
   • Výrazná chuť i vůně
   • Šťavnatá konzistence
   • Široký výběr příchutí
   • Skladnost – vhodné na cesty
   • Balení po jednotlivých porcích
   • Menší objem krmiva
   • Vyšší cena

   Co je důležité při výběru kapsiček pro kočky?

   Kapsičky podle věku kočky

   • Kapsičky pro koťata – obsahují vyvážený poměr živin pro zdravý růst a správný vývoj kotěte. Maso tvoří menší kousky, které se dají lépe kousat a polykat.
   • Kapsičky pro dospělé kočky – složení je přizpůsobeno potřebám aktivního dospělého zvířete. Kousky masa jsou trochu větší.

   Kapsičky podle velikosti kočky

   Již velikost kapsiček napovídá, že jsou vhodné spíše pro menší kočky, které toho také méně zkonzumují. Jelikož kapsička obsahuje 1 až 2 porce, u velkých koček je ekonomičtější využívat kapsičky s aromatickým a chutným masíčkem více jako zpestření jídelníčku než základní krmivo. 

   Kapsičky podle aktivity kočky

   Stejně jako u konzerv či granulí, i v tomto případě vybírejte pro aktivní, venkovní kočky kapsičky bohaté na tuky a bílkoviny, zatímco pro méně aktivní a kastrované kočičky volte kapsičky dietnější, tedy s nižším obsahem tuku.

    Časté dotazy při výběru kapsiček pro kočky

    Jak poznám kvalitní kapsičky pro kočky?

    Kvalitní kapsičky se poznají podle obsahu masa. Vybírejte proto ty s nejvyšším obsahem, ty totiž zajistí kočce správný přísun důležitých živin. Co by se však nemělo objevit v obsahu surovin? Například nepotřebné přísady (oleje, konzervanty, koření), živočišné přísady neznámého původu (kopyta, peří, rohy) a větší množství obilovin, kukuřice a sóji, které může způsobit nepříjemné trávicí potíže. Kapsičky, podobně jako konzervy, jsou tvořeny z více než 80 % vodou, což zamezuje dehydrataci kočky. I tak je ovšem důležité nezapomínat na pitný režim, protože kočky jsou náchylné k onemocnění močových cest a ledvin.

    Jak krmit kapsičkami?

    Kapsičky jsou velmi oblíbenou pochoutkou kočičích mazlíčků, a to zejména díky jejich atraktivnímu aromatu a šťavnaté konzistenci. Mohou fungovat jako základní krmivo, spíše se však využívají jako doplňkové, případně je možné je smíchat se suchým krmivem a ozvláštnit tak granule. Kapsičky mají velkou výhodu v tom, že existují v mnoha různých příchutích. Doporučuje se tyto kapsičky střídat – jednak z důvodu zvýšení kočičího apetitu, ale i kvůli pestřejšímu a vyváženějšímu jídelníčku kočky.  

    pamlsky pro kočky

    Pamlsky

    • Vysoká trvanlivost a skladnost
    • Praktické balení
    • Doplňkové krmivo

    Pamlsky mohou skvěle posloužit jako motivace i odměna, když chceme kočičku naučit novým věcem – například chození na škrabadlo, učení povelů. Pamlsky mohou být využity také ke zpestření obvyklé stravy. Některé pamlsky mohou pozitivně ovlivňovat i zdraví kočky, a to kvalitu chrupu či dobré zažívání.

    Výhody a nevýhody
    • Praktická balení
    • Trvanlivost
    • Atraktivní chuť
    • Pozitivní motivace
    • Podpora chrupu či zažívání
    • Je potřeba hlídat podávané množství
    • Cena (u některých typů pamlsků)

    Co je důležité při výběru pamlsků?

    Pamlsky podle věku kočky

    • Pamlsky pro koťata – obsahují vyvážený poměr živin pro zdravý růst kočičích juniorů, pozitivně ovlivňují vývoj a spokojenost koťat.
    • Pamlsky pro kočičí seniory – složení je přizpůsobeno potřebám starších, méně pohyblivých koček. Pamlsky mívají často nižší kalorickou hodnotu z důvodu prevence obezity a dalších onemocnění.

     Pamlsky podle aktivity kočky

     Aktivnějším kočičkám mohou být dopřány kaloricky bohatší pamlsky, zatímco méně aktivní a kastrované kočky je lepší odměňovat dietnějšími pamlsky, které mají snížený obsah tuku. 

      Pamlsky podle využití

      • Sušené maso – obvykle kvalitní pamlsky, které jsou vyráběny sušením libového masa. Sušení napomáhá konzervaci, proto tento typ pamlsků neobsahuje zbytečné přídatné látky, zachovává si mnoho hodnotných živin a také skvěle voní i chutná.
      • Dentální pamlsky – jsou obohaceny o vitamíny, minerály a potravinové doplňky. Hlavní funkcí dentálních pamlsků je čištění zubů, případně posílení žvýkacích svalů. Jestliže je kočka krmena jen mokrým žrádýlkem, je doporučováno využívat tento typ pamlsků pravidelně.
      • Paštiky – masová pochoutka, kterou nepohrdnou ani ty nejmlsnější kočičí jazýčky.  
      • Tráva pro kočky – napomáhá čištění trávicího traktu zejména domácím kočkám, které nemají každodenní přístup k čerstvé venkovní trávě. Kočičí tráva obsahuje také hodnotné vitamíny a minerály.
      • Adventní kalendáře pro kočky – kdo by se netěšil na Vánoce? Čekání si může tentokrát zkrátit nejenom páníček, ale i kočičí mazlíček, a to adventním kalendářem plným chutných pamlsků.

      Časté dotazy k výběru pamlsků pro kočky

      Jak poznám kvalitní pamlsky pro kočky?

      Kvalitní pamlsky lze poznat dle složení. Obsahují maso, tuky a vitamíny, naopak nejsou zastoupeny obiloviny, cukr, barviva, konzervanty ani dochucovadla.

      Jak často mohu dát kočce pamlsek?

      V tomto směru je potřeba si zodpovědět otázku: jaká je fyzická aktivita mé kočky? Dále pak záleží na správně určené kalorické hodnotě, a tím i vhodném denním množství potravy. Pamlsky můžete využívat dle potřeby (za odměnu, k čištění chrupu či trávicího traktu), jen je potřeba mít na mysli, že se jedná o doplňkové krmivo, nikoliv základní. Při zvýšené konzumaci pamlsků by mohla být kočka ohrožena obezitou, případně kloubními potížemi.

      Krmivo pro koťata

      Krmivo pro koťata

      • Speciální výživa přizpůsobená potřebám kotěte
      • Mléko již od narození
      • Šetrné složení

      Krmivo pro koťata je potřeba odlišovat od ostatních druhů krmiv, jelikož je poskládáno speciálně pro potřeby právě se vyvíjejícího mláděte. Od krmiva pro dospělé a starší kočky se liší zejména vyšším obsahem tuku a přidaných vitamínů. Žrádýlko je uzpůsobeno i velikostně – tvoří jej drobné kousky, které dokáže i malé koťátko rozkousat. V případě, kdy kotě nemůže být kojeno přirozenou cestou, je potřeba mateřské mléko nahradit umělým mlékem pro koťata, které obsahuje všechny potřebné látky. I kojená koťata však budou brzy potřebovat přikrmovat, to už se pak hodí granule nebo konzervy. Při výběru je velmi důležité zvolit vhodný příkrm podle velikosti kotěte, abyste svému mazlíčkovi zajistili vše, co potřebuje ke zdravému růstu.


      Výhody a nevýhody
      • Kompletní výživa již od narození
      • Praktické balení
      • Složení krmiva odpovídá potřebám kotěte
      • Odměřování menších dávek krmiva
      • Vyšší cena

      Co je důležité při výběru krmiva pro koťata?

      Kdy zvolit mléko a kdy granule nebo kapsičky pro koťata?

      Když nemůže být mládě kojeno přirozeně, volte vždy speciální mléko pro koťata (nikdy ne kravské mléko, které může naopak kočičce způsobit zdravotní potíže). Zajistíte mu tak adekvátní náhradu mateřského mléka. Mléko můžete zakoupit buď v sušené, nebo tekuté podobě. Přibližně kolem 4. týdne lze začít kotě přikrmovat a zařadit postupně pevnou stravu ve formě granulek nebo masových kousků z taštiček pro koťata. 

      Mléko pro koťata

      Svým složením je mléko velmi podobné tomu mateřskému, obsahuje dostatek bílkovin a tuků, je zdrojem vápníku, minerálů a vitamínů. Díky nižšímu obsahu laktózy je mléko pro koťátka lehce stravitelné. Frekventovanější, suchá varianta mléka je více trvanlivá, ekonomičtější, lehce skladovatelná. Příprava však zabírá více času, jelikož se prášek musí rozmíchat ve vodě. Tekutá varianta mléka sice nedisponuje stejnými výhodami, jeho příprava však nezabere skoro žádný čas. 


       Časté dotazy k výběru krmiva pro koťata

       Jak poznat kvalitní kočičí mléko?

       Základem dobrého mléka pro koťata je jeho vhodné složení. Skládá se hlavně ze 2 surovin, z odstředěného mléka a sušených syrovátek. Dále jsou pak důležité další výživné složky přispívající ke zdravému vývoji kotěte – taurin (pro zdravý zrak a srdce), probiotika, minerály, vitamíny, kolostrum (pro zvýšení imunity) a DHA (kyselina dokosahexaenová). 

       Jaké suroviny nejsou vhodné pro dokrmování koťat – co je pro kočky jedovaté?

       Jak už bylo výše zmíněno, kravské mléko je velmi nevhodné pro krmení koček a koťátek, a to z důvodu velkého množství laktózy, které u koček nabourává celé zažívání. Na jaké další potraviny si dát při krmení kočiček pozor? Dokrmování koťat nelze provádět pomocí lidské stravy, jelikož je moc slaná a tučná. Úplně jedovatými potravinami jsou pak pro kočky tyto položky: cibule, česnek, čokoláda, hroznové víno, rozinky, syrové brambory, rajčata a kynuté těsto.  

       Slovník pojmů – krmivo pro kočky

       Grain free

       Grain free je označení krmiva pro psy i kočky, jež neobsahuje žádné obiloviny. Je vhodné pro zvířata s citlivým zažíváním, alergiemi či přecitlivělostí na některé složky běžných krmiv.

       Hypoalergenní krmivo

       Hypoalergenní krmivo je určeno pro psy a kočky s alergiemi, potravinovou intolerancí nebo citlivým zažíváním. Neobsahuje lepek, barviva, dochucovadla ani konzervanty. Naleznete v něm obvykle jen jeden druh masa, aby bylo možné lépe určit, co přesně zvířeti způsobuje potíže.

       Slovník pojmů

       Na vašem soukromí nám záleží

       My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

       Více informací
       Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
       P-DC1-WEB12