Vybrat kvalitní krmivo pro kočku nemusí být úplně snadná věc. Nejen že v dnešní době existuje velmi široká a pestrá nabídka krmiv, v níž se dá horko těžko zorientovat, při výběru krmiva bychom ale měli brát ohledy i na to, že každá kočka má své chuťové preference, jiný zdravotní stav, věk a kondici. Vhodně poskládaný jídelníček vaší kočce zajistí nejen lesklou srst, ale zejména zdravé trávení a prevenci proti onemocněním. Níže se dozvíte, jak si z velkého množství produktů zvolit to nejlepší právě pro vaši kočičku.
Granule mohou být základním či doplňkovým krmivem pro kočky. Jsou složeny ze sušeného masa, plnidla a výživných přísad. Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. suché krmivo, kočka musí mít neustálý přístup k dostatečnému množství vody. Složení kvalitních granulí je vyvážené a poskytne zvířeti veškeré živiny, vitamíny a minerály, které potřebuje pro svou celkovou kondici. Pří výběru granulí je potřeba dbát hlavně na co nejvyšší podíl masa.
Nejste si jistí, jaké množství granulí je vhodné koupit? U nově zkoušených granulí je nejlepší pořídit nejprve menší množství. Když se krmivo osvědčí, lze postoupit k větším balením, která vás vyjdou výhodněji a dají se snadno skladovat. Optimální je 10kg balení, když už jste si však jisti, že vaší kočce chutná určitý druh granulí a není vybíravá, můžete koupit rovnou 20kg nálož granulí.
Bez důkladného pročtení složení granulí to nepůjde. Všechny složky obsažené v granulích byste měli najít na obalu krmiva. Tou nejdůležitější částí je maso, které by mělo být zastoupeno minimálně 30 %. Dále je potřeba sledovat obsah tuku – u méně aktivních koček je optimálních 9 %. Co by však granule určitě neměly obsahovat, jsou chemické konzervanty a barviva. Pokud se chcete vyhnout nekvalitním granulím, nepořizujte ty nejlevnější – často totiž neobsahují potřebné živiny a vhodný podíl masa. Aby kočka dohnala chybějící výživu, konzumuje toho více a vy pak musíte nakupovat větší množství granulí.
Pokud máte doma kromě kočičího i psího mazlíčka, rozhodně není vhodné podávat kočičí granule oběma zvířatům. Kočky potřebují v krmivu jiný poměr živin než psi.
Konzervy v podobě šťavnatého voňavého masíčka jsou chutnou variantou či doplňkem k suchým granulím. Často obsahují vysoký podíl bílkovin díky masu. I ty nejkvalitnější kočičí konzervy jsou ale obvykle tvořeny až z 80 % vodou, je tedy potřeba dávat kočičce větší množství krmiva. Maso je pak často naloženo v želé či omáčce, díky čemuž získává šťavnatou konzistenci a je chráněno před rychlým osycháním. Při výběru konzerv můžete volit dle věku či velikosti kočky, neméně důležité jsou ale i chuťové preference vašeho mazlíčka.
Existuje mnoho různých druhů kočičích konzerv, které se liší nejen chutí a kvalitou, ale i vhodností dle věku a aktivity kočky. V nabídce lze rovněž, stejně jako u granulí, najít i hypoalergenní konzervy nebo konzervy bez GMO (geneticky upravených surovin).
Tím nejdůležitějším při výběru konzerv je jejich složení. Ideální volbou jsou 100% masové konzervy, které mají jen malé procento vnitřností a neobsahují přísady navíc, jako jsou oleje, bylinky, umělé konzervanty, živočišné produkty s neznámým původem (kopyta, peří, rohy), velké množství obilovin či zbytečná barviva.
Není pravidlem, že ty nejdražší kočičí konzervy jsou také ty nejlepší. Proto je vhodné řídit se zejména složením uvedeným na obalu a upřednostňovat konzervy s vyšším obsahem masa. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se nakoupit větší množství – například 400g balení konzervy vydrží dlouhou dobu a je cenově výhodnější. Jestliže máte více kočičích miláčků, nebojte se sáhnout po 800g balení. Je potřeba ale dávat pozor na to, aby konzerva nepřesáhla maximální dobu konzumace od otevření uvedenou na obalu.
Nejsou, jelikož obsahují mnohem větší podíl masa a tuků v porovnání se psími konzervami. Kočičky potřebují zkrátka jiné složení živin, které využívají jako zdroj energie, toto pravidlo tedy platí i v případě následujících kapsiček.
Kapsičky lze u menších koček využívat jako základní krmivo, u větších je vhodnější spíše jako doplňkové nebo třeba formou odměny, jelikož kapsičky jsou ekonomicky náročnější než je tomu u složením skoro shodných konzerv. Krmivo v kapsičkách je však aromatičtější, šťavnatější a chutnější, obsah kapsiček je totiž sterilizován kratší dobu než konzervované maso. Zároveň nedochází k takové ztrátě potřebných živin a vitamínů. Vyrábí se v menších baleních, jedna kapsička obsahuje 1 až 2 porce, takže jsou vhodné i na cesty.
Již velikost kapsiček napovídá, že jsou vhodné spíše pro menší kočky, které toho také méně zkonzumují. Jelikož kapsička obsahuje 1 až 2 porce, u velkých koček je ekonomičtější využívat kapsičky s aromatickým a chutným masíčkem více jako zpestření jídelníčku než základní krmivo.
Stejně jako u konzerv či granulí, i v tomto případě vybírejte pro aktivní, venkovní kočky kapsičky bohaté na tuky a bílkoviny, zatímco pro méně aktivní a kastrované kočičky volte kapsičky dietnější, tedy s nižším obsahem tuku.
Kvalitní kapsičky se poznají podle obsahu masa. Vybírejte proto ty s nejvyšším obsahem, ty totiž zajistí kočce správný přísun důležitých živin. Co by se však nemělo objevit v obsahu surovin? Například nepotřebné přísady (oleje, konzervanty, koření), živočišné přísady neznámého původu (kopyta, peří, rohy) a větší množství obilovin, kukuřice a sóji, které může způsobit nepříjemné trávicí potíže. Kapsičky, podobně jako konzervy, jsou tvořeny z více než 80 % vodou, což zamezuje dehydrataci kočky. I tak je ovšem důležité nezapomínat na pitný režim, protože kočky jsou náchylné k onemocnění močových cest a ledvin.
Kapsičky jsou velmi oblíbenou pochoutkou kočičích mazlíčků, a to zejména díky jejich atraktivnímu aromatu a šťavnaté konzistenci. Mohou fungovat jako základní krmivo, spíše se však využívají jako doplňkové, případně je možné je smíchat se suchým krmivem a ozvláštnit tak granule. Kapsičky mají velkou výhodu v tom, že existují v mnoha různých příchutích. Doporučuje se tyto kapsičky střídat – jednak z důvodu zvýšení kočičího apetitu, ale i kvůli pestřejšímu a vyváženějšímu jídelníčku kočky.
Pamlsky mohou skvěle posloužit jako motivace i odměna, když chceme kočičku naučit novým věcem – například chození na škrabadlo, učení povelů. Pamlsky mohou být využity také ke zpestření obvyklé stravy. Některé pamlsky mohou pozitivně ovlivňovat i zdraví kočky, a to kvalitu chrupu či dobré zažívání.
Aktivnějším kočičkám mohou být dopřány kaloricky bohatší pamlsky, zatímco méně aktivní a kastrované kočky je lepší odměňovat dietnějšími pamlsky, které mají snížený obsah tuku.
Kvalitní pamlsky lze poznat dle složení. Obsahují maso, tuky a vitamíny, naopak nejsou zastoupeny obiloviny, cukr, barviva, konzervanty ani dochucovadla.
V tomto směru je potřeba si zodpovědět otázku: jaká je fyzická aktivita mé kočky? Dále pak záleží na správně určené kalorické hodnotě, a tím i vhodném denním množství potravy. Pamlsky můžete využívat dle potřeby (za odměnu, k čištění chrupu či trávicího traktu), jen je potřeba mít na mysli, že se jedná o doplňkové krmivo, nikoliv základní. Při zvýšené konzumaci pamlsků by mohla být kočka ohrožena obezitou, případně kloubními potížemi.
Krmivo pro koťata je potřeba odlišovat od ostatních druhů krmiv, jelikož je poskládáno speciálně pro potřeby právě se vyvíjejícího mláděte. Od krmiva pro dospělé a starší kočky se liší zejména vyšším obsahem tuku a přidaných vitamínů. Žrádýlko je uzpůsobeno i velikostně – tvoří jej drobné kousky, které dokáže i malé koťátko rozkousat. V případě, kdy kotě nemůže být kojeno přirozenou cestou, je potřeba mateřské mléko nahradit umělým mlékem pro koťata, které obsahuje všechny potřebné látky. I kojená koťata však budou brzy potřebovat přikrmovat, to už se pak hodí granule nebo konzervy. Při výběru je velmi důležité zvolit vhodný příkrm podle velikosti kotěte, abyste svému mazlíčkovi zajistili vše, co potřebuje ke zdravému růstu.
Když nemůže být mládě kojeno přirozeně, volte vždy speciální mléko pro koťata (nikdy ne kravské mléko, které může naopak kočičce způsobit zdravotní potíže). Zajistíte mu tak adekvátní náhradu mateřského mléka. Mléko můžete zakoupit buď v sušené, nebo tekuté podobě. Přibližně kolem 4. týdne lze začít kotě přikrmovat a zařadit postupně pevnou stravu ve formě granulek nebo masových kousků z taštiček pro koťata.
Svým složením je mléko velmi podobné tomu mateřskému, obsahuje dostatek bílkovin a tuků, je zdrojem vápníku, minerálů a vitamínů. Díky nižšímu obsahu laktózy je mléko pro koťátka lehce stravitelné. Frekventovanější, suchá varianta mléka je více trvanlivá, ekonomičtější, lehce skladovatelná. Příprava však zabírá více času, jelikož se prášek musí rozmíchat ve vodě. Tekutá varianta mléka sice nedisponuje stejnými výhodami, jeho příprava však nezabere skoro žádný čas.
Základem dobrého mléka pro koťata je jeho vhodné složení. Skládá se hlavně ze 2 surovin, z odstředěného mléka a sušených syrovátek. Dále jsou pak důležité další výživné složky přispívající ke zdravému vývoji kotěte – taurin (pro zdravý zrak a srdce), probiotika, minerály, vitamíny, kolostrum (pro zvýšení imunity) a DHA (kyselina dokosahexaenová).
Jak už bylo výše zmíněno, kravské mléko je velmi nevhodné pro krmení koček a koťátek, a to z důvodu velkého množství laktózy, které u koček nabourává celé zažívání. Na jaké další potraviny si dát při krmení kočiček pozor? Dokrmování koťat nelze provádět pomocí lidské stravy, jelikož je moc slaná a tučná. Úplně jedovatými potravinami jsou pak pro kočky tyto položky: cibule, česnek, čokoláda, hroznové víno, rozinky, syrové brambory, rajčata a kynuté těsto.
Grain free je označení krmiva pro psy i kočky, jež neobsahuje žádné obiloviny. Je vhodné pro zvířata s citlivým zažíváním, alergiemi či přecitlivělostí na některé složky běžných krmiv.
Hypoalergenní krmivo je určeno pro psy a kočky s alergiemi, potravinovou intolerancí nebo citlivým zažíváním. Neobsahuje lepek, barviva, dochucovadla ani konzervanty. Naleznete v něm obvykle jen jeden druh masa, aby bylo možné lépe určit, co přesně zvířeti způsobuje potíže.
Slovník pojmů