Králíkárna je základem výbavy každého chovatele tohoto mazlíčka. Ke zdravému vývoji králíka musí zajistit čistý a suchý prostor odpovídajících rozměrů, s dostatkem světla a přívodem čerstvého vzduchu. Víte, podle jakých parametrů vybírat? Nebo co obnáší výroba králíkárny? Čtěte dále a dozvíte se to.
Venkovní králíkárna versus králíkárna do bytu – jsou mezi nimi rozdíly?
Jestliže se rozhodnete pro venkovní chov, je potřeba zvolit správné plemeno králíka – k venkovnímu chovu rozhodně není určený králík zakrslý, nýbrž králík domácí. Na chov venku jej nechte zvykat již od začátku, aby se stihl do zimy aklimatizovat a zasrstit. Je tedy důležité, aby se venkovní králíkárna stala jeho domečkem již v okamžiku, kdy si jej přinesete domů.
Plastová králíkárna do bytu je ideálním řešením
U králíkárny do bytu budete řešit především to, aby se kolem ní netvořil nepořádek. Klasická ubikace s pletivem a výběhem proto nebude zrovna nejlepší – podestýlka totiž může skrze pletivo vypadávat ven. Ideální bude plastová králíkárna s pevným vyvýšeným dnem, která se navíc snadno udržuje.
Venkovní králíkárna musí být řádně zateplená
Venkovní králíkárna musí králíčkům zejména přes zimu zajistit dostatek tepla. Dbejte proto, aby byla řádně zateplená a s dostatkem podestýlky, ve které se může králík schovat před mrazem. Mnoho chovatelů využívá k přitápění například 100W reflektorovou žárovku.
V létě naopak musí králíkárna zajistit stín a ochranu před slunečními paprsky.
Jak velká by měla být králíkárna? Rozměry se odvíjí od velikosti zvířete
Králíci se svou velikostí značně liší. Při výběru ubikace berte v potaz velikost v dospělosti a počítejte s tím, že králíci chovaní na maso budou dozajista větší než ti zakrslí chovaní na výstavy nebo jako mazlíčci.
V každém případě musí být králíkárna dostatečně vysoká, aby v ní mohl králík bez problémů sedět vzpřímeně na zadních nohách.
Králíkárna pro jednoho králíka by měla být zhruba 3× delší, než je samotné zvíře.
Pro dva větší králíky je tedy ideální králíkárna o rozměrech 150 × 60 × 60 cm.
Králíkárna pro jednoho, či více králíků?
Při výběru sledujte, jaký má králíkárna počet kotců. Každý králík potřebuje svůj prostor. Jestliže má králíkárna 2 kotce, je s největší pravděpodobností určená pro dva dospělé jedince. K dostání jsou králíkárny až se 6 kotci.
i
Jsou-li rozměry dostačující, je jedno, pro jaké zvíře ubikaci použijete. Stejně dobře jako pro králíka může sloužit králíkárna pro morčata, osmáky nebo činčily.
Bezpečnost především – co vše by měla králíkárna splňovat?
Králíkárna musí být již na první pohled bezpečná. Nejvhodnějším materiálem pro výrobu je dřevo, protože má skvělé tepelné vlastnosti. Dvířka bývají z drátu nebo pletiva, aby měl králík výhled ven a vy zase dovnitř ubikace. Nikde by neměly být ostré hrany nebo škvíry, ve kterých by se zvíře mohlo zaseknout.
Nezapomeňte na vybavení králíkárny
Vybavení do králíkárny zvířátkům zpříjemní pobyt uvnitř ubikace. Čtyři stěny a podestýlka na zemi rozhodně nestačí. Co všechno byste měli králíčkovi pořídit?
Napáječka nebo misky vyrobené z těžkého materiálu jsou nezbytností. Králík musí mít vždy k dispozici čerstvou vodu a nesmí hrozit, že by ji na sebe převrhl.
Jesličky na sušenou nebo čerstvou trávu jsou ideální pro umístění krmiva pro králíky. Jesle na seno můžete vybírat ze dvou variant: buďto s přístupem z boku, nebo ze shora.
Hračky jsou rovněž nepostradatelnou součástí domečku. Králíci milují okusování, takže větvičky ovocných stromů ani komerčně vyráběné hračky nebudou na škodu.
Domácí výroba králíkárny: Z palet, či ze dřeva?
Domácí výroba králíkárny vyžaduje jen základní zručnost a trochu představivosti. Vyrábět ji můžete ze dřeva nebo z oblíbených palet. Než se pustíte do samotné výroby, nakreslete si plánek – králíkárna se vám pak bude lépe sestavovat. Níže najdete několik tipů, na co nezapomenout při výrobě králíkárny.
Zvažte, jaké králíky budete chovat a v jakém množství.
Rozmyslete si, zda bude stavba králíkárny jednopatrová, nebo vícepatrová.
Pro 4 králíky by měla mít králíkárna 4 kotce, případně můžete do jednoho kotce umístit pár.
Pamatujte, že králice s mláďaty bude potřebovat více místa.
Jak by měla vypadat venkovní králíkárna? Stavba není nijak složitá
Ať už bude vaše nová králíkárna z palet, nebo ze dřeva, vždy by měla mít podlahu se sklonem dozadu kvůli odvodu moči, opláštění a střechu s přesahem. Toto pravidlo platí pochopitelně jen pro venkovní králíkárny.
Jestliže je ve vašem hledáčku levná králíkárna, bazar by mohl být tím pravým místem pro nákup. Nebo vás naopak zajímá, která je nejprodávanější? Ty nejlepší králíkárny u nás najdete seřazené dle oblíbenosti.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.