Vzduchování do akvária – ano, či ne?
Kyslík je životně důležitý pro všechny rybičky a další vodní živočichy. Právě vzduchování do akvária zajišťuje potřebný přísun kyslíku a také stálý pohyb vody, což je nezbytné u středních a velkých akvárií, v těch, kde je velké množství ryb a také v akváriích, které jsou zaplněny rostlinami (ty totiž spotřebovávají rybám kyslík). Co se týče malých a málo zarybněných akvárií, tam není vzduchování do akvária nutné.
i
Jak to přesně funguje? Vzduchovací motorek do akvária vyrábí proud vzduchu, který se dostává do vody skrz hadičku – tím vznikne proud bublin, jenž vodu rozproudí. Právě proud vody poté vede k lepšímu okysličování.
Kdy mít vzduchování akvária zapnuté?
Vzduchování doporučujeme mít zapnutí skoro vždy v noci, a to především v akváriích, které jsou hojně zarostlé rostlinami – v ranních hodinách totiž většinou dochází k nedostatku kyslíku, což vyřešíte nočním vzduchováním.
Co vše potřebujete, abyste měli komplet vzduchování do akvária?
Komplet vzduchování do akvária zahrnuje několik doplňků.
- Vzduchovací kompresor do akvária je přístroj, který přímo vytváří proud vzduchu.
- Vzduchovací kámen do akvária proměňuje vzduch na menší bublinky, které jsou pro vodní živočichy lepší.
- Hadičky jsou napojeny na kompresory a přivádí proud vzduchu přímo do akvária.
- Škrtítko je zapotřebí, pokud nemá motorek regulační ventil pro regulaci vzduchu.
- Zpětný ventil je ideální k ochraně motoru před případným vniknutím vody.
Vzduchování do akvária vybírejte podle velikosti akvária
Před výběrem se zaměřte na velikosti akvária, protože vzduchování do akvária musí mít určité vlastnosti, které zvládnou daný objem – pokud jej znáte, máte vyhráno. Pokud se budete rozhodovat mezi dvěma velikostmi, sáhněte vždy raději po té větší, a to i v případě, že máte třeba velmi hluboké akvárium.
Pokud máte silný filtr, vzduchování do akvária není nutné, neboť se díky jeho síle hýbe hladina.
Výkon závisí na tom, co všem bude mít akvarijní kompresor za úkol
Akvarijní kompresor má primárně za cíl dodat do akvária kyslík – pokud jej chcete pouze k tomuto účelu, pak vybírejte typ pouze podle objemu akvária. Chcete-li však s jeho pomocí pohánět třeba různé vzduchovací dekorace do akvária (škeble, vraky, korály), tak počítejte s tím, že potřebujete větší výkon, který to utáhne.
Vzduchování do akvária na baterie, nebo elektřinu?
Jakým způsobem funguje vzduchování do akvária? Na baterie, nebo elektřinu?
- Vzduchování do akvária na elektřinu je naprosto standardní. Nemusíte se bát ani spotřeby, akvarijní kompresory mívají okolo 3 W, u větších akvárií s objemem okolo 200 l pak okolo 6 W.
- Vzduchování do akvária na baterie se nehodí k běžnému používání. Je ideální pouze jako sekundární zdroj v případě, že vám vypadne elektřina, nebo v případě, že třeba chcete rybky někam převézt.
i
Přemýšlíte, kam se umisťuje vzduchování? Akvárium je správná odpověď, ale často si lidé myslí, že patří dovnitř, přitom se umisťuje mimo něj, ideálně přímo nad hladinu vody.
A co hlučnost? Tiché vzduchování do akvária je výhra
Důležitým parametrem je také hlučnost. I když se vám to možná nezdá stěžejní, pokud máte akvárium třeba v ložnici, mohlo by vás proudění vzduchu rušit. Tiché vzduchování do akvária je většinou dražší, ale zato má hlučnost nižší než 35 dB. Pokud se vám zdá i přesto příliš hlučné, zkuste jej podložit měkkým materiálem.
Jak poznám, že v akváriu není dostatek kyslíku?
Přemýšlíte, jak poznat, že vodní živočichové nemají dostatek kyslíku? Pokud uvidíte, že se rybičky pohybují často u hladiny vody, tak lapají po vzduchu. Dejte si pozor při postupném dokupování rybiček – to, že kyslík stačil nějakému počtu neznamená, že bude stačit i více rybkám. Obezřetní buďte také v letních měsících.
Zajímají vás názory zákazníků na vzduchování do akvária? Diskuze a recenze vám poradí.