2,5“ pevné disky jsou určeny zejména pro přenosné počítače. SSHD využijete v noteboocích, v nichž potřebujete vyšší kapacitu bez externího úložiště a srovnatelná SSD by byla příliš drahá. 2,5“ HDD i SSHD pak najdou uplatnění rovněž v set-top boxech, multimediálních centrech a datových úložištích (NAS).
Pevné disky 2,5″ pro notebooky a mini PC můžete použít tam, kde není spolehlivost kritickým faktorem.
Pevné disky 2,5″ pro datová úložiště jsou používané téměř bez přestávky, a proto musí být vysoce odolné.
Pevné disky 2,5″ pro servery zpravidla umožňují připojení i odpojení za chodu PC (hot-plug/hot-swap).
Parametry důležité pro výběr 2,5" pevného disku
Během výběru 2,5″ disku doporučujeme dbát na několik vlastností a parametrů.
Typ pevného disku 2,5″
Disky do notebooku si můžete obvykle pořídit ve dvou provedeních.
Pevné disky (HDD) jsou vhodné pro ukládání velkých objemů dat magnetickým zápisem. Výhodou oproti SSHD je nižší cena za GB, ale jsou hlučnější a pomalejší než SSD .
SSD disky v dnešní době konstantně rostou na popularitě. Na rozdíl od HDD nepoužívají mechanické rotující plotny, a proto jsou mnohem rychlejší a odolnější vůči mechanickému poškození. Trochu si ale za ně připlatíte.
Hybridní pevné disky (SSHD) fungují jako HDD, ale jsou navíc vybaveny flash pamětí (malým SSD), která pomáhá k rychlému přenosu i startu systému. Jde proto o super kompromis pokud nemáte místo na 2 disky.
Rychlost otáček 2,5″ disku
Rychlost otáček disku do notebooku určuje jeho rychlost. Volte proto dle plánovaného využití.
Pevné disky 2,5″ s 5400 ot./min. jsou pomalejší typy s minimální spotřebou a nízkým zahříváním.
Pevné disky 2,5″ s 7200 ot./min. se projevují vyšší rychlostí při zapisování velkých souborů, disk však bývá hlučnější a více hřeje. Při požadavku rychlejší odezvy systému poskytují lepší výsledky SSHD a SSD.
Jakou kapacitu zvolit?
Pevné disky 2,5" určitě volte i dle kapacity, kterou budete potřebovat.
Pevné disky 2,5″ do notebooků vždy používají rozhraní SATA
Před pořízením nového pevného disku do notebooku je důležité si předem zjistit, kolik slotů na disky váš notebook obsahuje a jaké používá rozhraní. Pevné disky 2,5″ do notebooků využívají vždy sběrnici SATA. V případě, že má notebook sběrnici PCIe budete potřebovat moderní vysokorychlostní SSD disk typu M.2 NVMe.
i
Pro sběrnici SATA si můžete také pořídit SSD typu M.2, ale bude stále limitován rychlostí SATA sběrnice.
Důležité parametry pro výběr disku do notebooku
Během výběru disku do notebooku se určitě zaměřte také na tyto parametry.
Rozhraní určuje maximální teoretickou přenosovou rychlost. Nejpoužívanější interní rozhraní je SATA III s rychlostí až 600 MB/s. Vybírejte rozhraní, které podporuje základní deska (kam budete disk připojovat).
Rozměry by měly pasovat slotu, do kterého budete disk instalovat. V noteboocích se používají disky o výšce 7 nebo 9,5 mm, menší disk můžete bez problémů osadit s redukcí.
RAID disky disponují zvýšenou spolehlivostí, a jsou proto připraveny pro použití v datových úložištích (NAS), serverech, a dalších instalacích, kde se přepokládá náročný provoz 24×7.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.