Počítače pro grafiky jsou již připravené sestavy, které se vyznačují vysokým výkonem vhodným pro grafický software. Díky moderním technologiím a silným komponentům zaručí plynulou tvorbu a vykreslování 2D i 3D umění bez dlouhého čekání. Jak vybrat PC pro grafiky?
Počítače pro grafiky mají díky svým komponentům a využití několik výhod, ale i pár nevýhod.
Hravě zvládne 2D i 3D grafiku.
Silný, spolehlivý a plynulý výkon.
Velký úložný prostor pro veškerá data.
Obvykle již plně vyřešené a stabilní chlazení.
Vyšší pořizovací cena.
Některé grafické karty nejsou určeny pro hraní her.
Levné sestavy nemusí zvládnout střih videí nebo CAD.
i
Hledáte PC pro CAD aplikace? K takové zátěži se budou hodit spíše pracovní stanice. Editory videí poté zaujmou PC na střih videa, které mohou nabídnout vyšší výkon, nebo dokonce kompatibilitu s oblíbeným a vysoce kvalitním kodekem h.265.
Počítač pro grafiky – jakou zvolit konstrukci?
Počítač pro grafiky si můžete vybrat v jednom z několika provedeních. Každé má své silné, ale i slabé stránky, proto záleží pouze na vás, kterou konstrukci si vyberete. Mezi tři nejčastější PC pro grafiku řadíme:
Stolní PC na grafiku
Klasický stolní PC na grafiku obsahuje veškeré komponenty v poměrně velké skříni. K práci sice potřebuje externí monitor, ale mezi jeho výhody patří efektivnější chlazení a snadná náhrada či upgrade jednotlivých komponentů. Kvůli svým nadměrným rozměrům a vyšší hmotnosti nejsou stolní počítače na grafiku vhodné k přenášení.
Mini PC pro grafiky
Mini PC pro grafiky se liší miniaturní skříní, jež zahrnuje všechny komponenty. Jsou velice kompaktní, takže na stole nezabírají příliš mnoho místa a můžete si je vzít i na cesty. Mini počítače pro grafiky trápí omezená náhrada komponentů a u některých i nadměrné přehřívání, ale zato mohou se chlubit nižší spotřebou energie.
Stolní počítač All-in-One na grafiku
All-in-One počítač na grafiku obsahuje veškeré komponenty ve speciálním monitoru. Jde proto o poměrné kompaktní a lehké zařízení, pro nějž nemusíte pořizovat externí monitor. Mezi slabé stránky All-in-One PC pro grafiku patří složitější náhrada komponentů, a to včetně displeje.
Stolní PC pro grafiku
Mini PC pro grafiku
All-in-One PC pro grafiku
U All-in-One PC pro grafiky vybírejte také dle parametrů monitoru. Mezi ty základní a nejdůležitější patří úhlopříčka, rozlišení a typ displeje.
Jaký operační systém mohou mít počítače pro grafiky?
Operační systém je mozkem každého počítače pro grafiky. Ovlivňuje uživatelské prostředí, ovládání, funkce i jiné faktory. PC pro grafiky obvykle nastupují na trh s jedním ze tří předinstalovaných operačních systémů, ale nároční uživatelé si mohou pořídit i čistou sestavu a nainstalovat si jiný nebo aktivovat již zakoupenou licenci.
Windows 10 Home obsahuje základní funkce dostačující běžným uživatelům.
Windows 10 Pro zajistí vyšší ochranu a poskytuje připojení k firemní doméně i funkci vzdálené plochy.
MacOS najdete pouze v produktech Apple iMac. Bývá plynulý, optimalizovaný a bezpečný, ale je pro něj méně dostupných programů a budete si za něj muset připlatit.
i
Před koupí doporučujeme ověřit, zda jsou vaše preferované grafické programy kompatibilní s operačním systémem vybraného PC pro grafiku.
Z jakých komponentů se skládá počítač pro grafiky?
Každý počítač pro grafiky obsahuje vysoce výkonné komponenty určené pro vyšší zátěž. Jak se v nich vyznat?
Procesor aneb srdce PC pro grafiky
Výkonný procesor je základem každého PC pro grafiky, proto by měl mít minimálně 4 jádra, obecně však doporučujeme 6–8, nebo i více. Během výběru se zaměřte na číslo řady, vyšší označení obvykle indikuje více jader, a tedy vyšší výkon. PC pro grafiky disponují procesory Intel nebo AMD, které nabídnou srovnatelný výkon.
Procesory Intel Core i5, i7 a i9 nabídnou lepší ovladače, software a přetaktování.
Procesory AMD Ryzen 5, 7 a 9 mají navrch v nižší spotřebě a poměru cena:výkon.
Grafická karta počítače pro grafiky zajistí perfektní vykreslování
Grafická karta (GPU) počítače pro grafiky je druhým nejdůležitějším komponentem, stará se totiž o veškeré vykreslování objektů na monitoru. Důležitým parametrem je paměť grafické karty, která udává výkon především v 3D aplikacích. PC na 3D grafiku by měl disponovat minimálně 6 GB GPU paměti.
Základní počítač pro grafiky disponuje grafickými kartami Nvidia GTX nebo AMD Radeon 500
Pokročilý počítač pro grafiky bývá osazeny grafickými kartami Nvidia RTX nebo AMD Radeon 6000/5000
Profesionální počítač pro grafiky obsahuje prémiové grafické karty Nvidia Quadro nebo AMD Radeon Pro.
Operační paměť RAM slouží k plynulému chodu počítače pro grafiku. Dnešní minimum je 8 GB, ale určitě se nebojte sáhnout po 16 GB a více, jež zvládnou náročné vykreslování i plynulý chod. Rychlejší vykonávání úkolů poté zajistí PC pro grafiku s vyšší frekvencí paměti RAM. Rozdíly poznáte u sestavy s frekvencí 3 200 MHz a vyšší.
Pevný disk počítače pro grafiky uloží vše potřebné
Pevný disk PC pro grafiku je úložiště pro operační systém, programy i veškeré soubory. Nejčastěji v sestavách najdete rychlý SSD, který zajistí rychlý start systému i programů. V některých PC může být doplněn o pomalejší HDD, jež obvykle slouží čistě k ukládání souborů. Obecně doporučujeme kapacitu o minimálně 500 GB.
i
Trápí vás nedostatek úložiště nebo pomalý multitasking? Zvažte pořízení dodatečného disku nebo paměti RAM. Předem se však ujistěte, zda lze do PC pro grafiky komponenty zapojit.
Připojujeme PC pro grafiku k monitoru
PC pro grafiku má dle skříně různé konektory určené k připojení monitoru. Poradíme, v čem se od sebe liší.
VGA/D-SUB je poskytuje nejhorší kvalitu, a proto se již tolik nepoužívá.
HDMI nabídne slibnou kvalitu zvuku i videa, ale je překonán ostatními konektory.
DVI poskytuje obnovovací frekvenci o 144 Hz ve FullHD kvalitě, ale jinak moc neoslní.
DisplayPort je dnes nejpoužívanějším připojením monitorů. Zvládne přenášet obraz ve 4K kvalitě s obnovovací frekvenci o 144 Hz a díky technologie MST dokáže připojit několik monitorů zároveň.
V poslední době je na trhu i vzrůst notebooků pro grafiku. V podobné cenové kategorii tak můžete pořídit poměrně srovnatelné zařízení, které si můžete vzít i s sebou. Pokud vás netrápí omezená výměna komponentů, menší displej a občasné přehřívání, notebook pro 3D grafiku bude skvělou volbou.
Jak vybrat notebook pro grafika?
Notebook pro grafika vybírejte dle stejných parametrů jako počítač, plus dle vlastností displeje. S výběrem toho správného pomůže i určení a cena. Například levný notebook na grafiku si poradí s úpravou obrázků, ale 3D modely pravděpodobně nevytvoří.
Notebook pro střih videa se vyznačují hlavně vysokou obnovovací frekvencí pro plynulé přehrávání videí.
i
Přejete si hrát hry i dělat s grafikou a hledáte ten správný počítač? Herní sestavy nabídnou zlatou střední cestu, ale i herní notebook na 3D grafiku vyzraje a umožní pracovat kdekoliv.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.