Obnovit stránku

Trápí vás pomalý internet?

Prohlédnout routery

Proč router od poskytovatele nestačí,a proč je stabilní WiFi důležitá?

Ještě nikdy nebyla rychlá WiFi tak nedocenitelná. Schválně, zkuste si spočítat, kolik máte doma bezdrátově připojených zařízení – určitě jich nebude málo. Když k tomu ještě přidáte požadavek na pohodlné streamování videa, drtivé většině routerů dojde dech. Routery, které totiž standardně dodávají poskytovatelé, stojí za starou bačkoru. Pokud máte internet od operátora, výměna modemu za VDSL může rychlost až zdvojnásobit. Jak změřit sílu a stabilitu signálu a na co si dát pozor při výběru routeru?

Router

Výměna VDSL modemu je snadná

Jedním z nejrozšířenějších typů internetového připojení je ADSL (DSL, technologie využívající přetrvávající telefonní vedení). Na trhu je několik desítek poskytovatelů, a snad každý se vám bude snažit vnutit vlastní modem. Ano, výhoda již kompletního nastavení je pro celou řadu uživatelů lákavá, ale je vykoupena vyšší pořizovací cenou a často i starší modelovou řadou. Stejně jako ADSL i VDSL (Very High Speed DSL) modem lze pochopitelně zakoupit čistě ve vlastní režii a celkově to pro vás bude i finančně výhodnější. Chybějící nastavení pak zabere středně pokročilému uživateli zhruba 10 minut.

Aplikace pro měření síly signálu

Žijeme v době, kdy prakticky každý vlastní telefon, který může posloužit ke změření intenzity signálu. Stačí pouze nainstalovat správnou aplikaci, která spolupracuje s WiFi modulem uvnitř telefonu. Na platformě Android má neotřesitelnou pozici aplikace WiFi Analyzer, jejíž ovládání zvládne i laik. Tento program disponuje velmi důležitou funkcí skenování kanálů jednotlivých WiFi sítí. Právě špatné nastavení kanálů je nejčastější příčinou problémů s WiFi v bytových domech, kde se může zdát hledání volného kanálu jako marná snaha. Některé kvalitnější WiFi routery mají funkci pro skenování volných kanálů vestavěnou přímo v administračním rozhraní a vyhýbají se tak ruchu ostatních signálů.

Klíčové požadavky na nový WiFi router

Ještě než si vyberete konkrétní model WiFi routeru, doporučujeme zamyslet se nad základními požadavky na fungování domácí bezdrátové sítě.

  • Dnes už je nutností využívat moderní bezdrátové rozhraní 802.11ac, které funguje ve dvou pásmech současně. Na 2,4 GHz a 5 GHz. Klíčovou výhodou modernějšího 5GHz pásma je více vysílacích kanálů a mnohem vyšší přenosové rychlosti. Ideální pro hráče on-line her nebo streamování kvalitního videa bez zasekávání.
  • Bezpečnost na vysoké úrovni včetně vydávání pravidelných záplat. V tomto bodě už bohužel řada výrobců selhává a často nenabízí poctivou podporu během celé životnosti routeru. Zde musíme vyzdvihnout zařízení Turris Omnia, které je premiantem v oblasti bezpečnosti a v pravidelných intervalech vydává záplaty. Vysokou laťku však také drží produkty známé značky Synology.
  • Přídavné funkce pro geeky, ale i zodpovědné rodiče. Moderní WiFi router umožní snadno sledovat provoz celé sítě, nastavovat priority pro vybrané režimy (QoS) nebo po připojení USB disku poslouží jako jednoduchý NAS server. Nesmí chybět ani podrobná možnost rodičovské kontroly a schopnost vytvoření zcela oddělené sítě pro hosty ve vaší domácnosti.
Jak vybrat router VDSL modemy Routery pro domácnost Routery pro hráče

Je nutné používat router od poskytovatele internetu?

Ne. Prakticky každý poskytovatel internetového připojení se chce na svém zákazníkovi přiživit i s nabídkou vlastního WiFi routeru, typicky za měsíční paušál. V drtivé většině případů se ale jedná o technologicky starší routery s omezenou funkčností. Vždy lze použít vlastní WiFi router, se kterým máte nejlepší zkušenosti, a plně vyhovuje vaším požadavkům.

I malé zařízení dokáže velké věci,a signál už nikdy neztratíte.

WiFi router by měl být v ideálním případě umístěný uprostřed vašeho domu či bytu. Router funguje nejlépe, pokud je nainstalovaný na vyšším místě. Pozor na pohlcovače signálu, největším je pochopitelně železobeton v obvodových zdech. Nejlepším řešením k překonání překážek jsou powerliny, které vodí internet po stávající elektrické síti přes zásuvky. Jak zesílit WiFi signál a pokrýt rozsáhlé prostory? A co je powerline?

Signál

Jak zesílit WiFi signál?

Ke zvýšení dosahu bezdrátové sítě se používá WiFi extender (repeater). Ten se připojuje přímo do elektrické sítě a jeho cena začíná už na několika stokorunách. Ani jeho instalace se nemusíte bát. Typicky stačí stisknout tlačítko WPS (WiFi Protected Setup) na opakovači i na routeru. Obě zařízení se pak automaticky spárují a hned poté si můžete vychutnat silný stabilní signál i tam, kde dříve nebyl.

Jak pokrýt WiFi signálem rozlehlé prostory? Použijte WiFi Mesh

WiFi opakovač není ideálním řešením pro opravdu velké domy nebo atypicky pojaté byty. Sladit vícero opakovačů mezi sebou a následně ještě s routerem je totiž tak trochu alchymie. Novinkou roku 2017 se stala rodina produktů nazvaná WiFi Mesh. Jedná se o aktuální trend v oblasti bezdrátových sítí. Zjednodušeně řečeno stačí připojit jednu „krabičku“ k internetu, další rozmístit po daném prostoru a zapojit do elektrické sítě. Krabičky už pak mezi sebou navzájem bezdrátově komunikují a zajistí nejlepší možné pokrytí.

Celá síť se přitom tváří jako jeden přístupový bod a vy můžete se svými notebooky, chytrými telefony či tablety libovolně přecházet, zatímco chytrá elektronika se sama stará o přepojování mezi jednotlivými přístupovými body. Například ASUS Lyra se skládá ze tří jednotek a má ambici pokrýt plochu o rozloze přibližně 550 m2.

Kam nedosáhne WiFi, tam pomůžou powerline adaptéry

WiFi router doplněný o opakovače nebo Mesh je sice fajn, ale pokrýt některá krajní místa bude stejně problém. Obzvláště místnosti zastrčené za železobetonovou zdí. Řešení se dá najít vždy a z našeho pohledu je právě tato situace vhodná pro vedení sítě po elektrických kabelech. Tato technologie se nazývá Powerline Ethernet. Premiantem v této kategorii je značka TP-LINK, která se pyšní podporou teoretické rychlosti až 1 200 Mbit/s. V praxi sice dosáhnete na nižší hodnoty, ale celkově se jedná o kvalitní a uživatelsky přívětivé řešení. Navíc nemusíte nikde vrtat a tahat novou kabeláž. Rychlost a spolehlivost přenosu dat je silně závislá na konkrétním stavu elektrických rozvodů a případném rušení vznikajícím všemožnými domácími spotřebiči.

Powerline Routery s velkým dosahem Repeatery

Gamer bez pingu,snadno bude challenger.

Slabý router, slabý hráč. Vaše herní výkony jdou ruku v ruce s odezvou. Přiznejte si to – k čemu je vám, že umíte trefit hlavu, když vás nepřítel uvidí o vteřinu dřív. Už dávno neplatí, že kabelové řešení je nejlepší řešení a moderní gamingové routery si otravnou kabeláž povozí na zádech. Jak se pozná herní router od běžného a co je to packet loss?

Gamer

Packet Loss je nepřítel všech hráčů

Packet Loss, česky ztráta paketů, je chyba přenosu dat v síti. Jedná se o jeden z největších důvodů problémů s internetovým připojením. Vzniká zejména selháním síťového hardwaru, špatným směrováním nebo zahlcením sítě. Vznikají pak problémy – lagy v online hrách, kostičkované streamy a deformace hlasu při internetových hovorech. Lze tomu snadno předejít použitím kvalitního routeru.

Proč je stabilní WiFi síť důležitá?

Každou bezdrátovou síť lze vylepšovat. I když je WiFi dostupná v celém domě, jistě se najde řada míst, kde je signál slabý a výrazně klesá přenosová rychlost. Obzvláště pokud se třeba jedná o dětský pokoj vybavený herní konzolí Xbox One X, kde řada her vyžaduje stahování desítek GB dat. Řešením je přemístění WiFi routeru. To však není ve většině případů možné, a proto se ke slovu dostane nákup zařízení s lepším dosahem, případně využití WiFi opakovače (repeateru). Jeho úlohou je zesilovat signál a rozšířit pokrytí bezdrátové sítě.

Routery pro hráče VDSL modemy Nejrychlejší routery

Bezpečný Router od CZ.NIC

Turris Omnia je router, který nemá na trhu obdoby a rozhodně má co nabídnout. Je třeba ocenit bezpečnost a systém automatických aktualizací. Máme pro vás podrobné zkušenosti z jeho používání.

Bezpečnost především,protože na vašem soukromí záleží.

Znáte to z filmů, hacker přijde s notebookem a s několika klinutími se připojí přes váš router do sítě a začne páchat neplechu. Naštěstí to takhle ve skutečném světě nefunguje a moderní routery jsou jedny z nejbezpečnějších zařízení, se kterými se můžeme setkat. Jak se nejlépe bránit?

Bezpečnost

Simulujte útok s Honeypoty

Některé routery, jako Turris Omnia, jsou vybaveny funkcí Honeypot. Ta umožňuje přicházející útok směrovat na izolované servery, které nasimulují možný dopad daného routeru. Snadno tak poznáte, o co se útočník pokoušel, protože veškeré jeho akce se zaznamenávají. Navíc se jedná o 100% bezpečné řešení.

Více o routeru Turris Omnia Routery s velkým dosahem

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB13