Pracovní stanice jsou extrémně výkonné počítače určené k profesionální činnosti. Najdou využití mezi editory videa, grafiky či inženýry. Jaké komponenty jsou potřeba, jak zvládají pracovní stanice CAD aplikace a které příslušenství se k nim hodí? Poradíme vám.
Pracovní stanice (workstation) se chlubí svým vysokým výkonem a schopností zpracovávat i několik náročných úkolů současně. Nejčastěji se hodí pro vědecké a inženýrské profese, ale využití pro ně najdou i 2D/3D grafici, střihači videí, nebo dokonce animátoři. Jaké benefity a nevýhody s sebou přináší pracovní stanice?
Investice do budoucnosti.
Opravdu vysoký a spolehlivý výkon.
Velká kapacita pro veškeré soubory.
Plynulý chod i několika programů současně.
Většinou nepřenosné.
Vyšší pořizovací cena.
Vysoká spotřeba energie.
Nejsou přizpůsobené k hraní her.
i
Není workstation jako workstation
Hudební producenty zaujmou naopak takzvané workstation klávesy, které dokáží skládat skladby i s doprovodem, a to dokonce i během živého vystoupení.
Jaký workstation si vybrat?
Workstation is můžete pořídit v různých velikostních provedeních od klasického stolního počítače po kompaktní mini modely. Čím větší skříň, tím je pracovní stanice náročnější na prostor. Na druhou stranu lépe zvládá přehřívání a komponenty lze jednoduše nahradit. Záleží pouze na vás, který workstation upřednostníte.
Desktop workstation
Micro workstation
Mini workstation
Je libo mobilní pracovní stanice? Notebooky pro grafiky nabídnou střední cestu mezi výkonem a přenositelností. Nevýhodami workstation notebooku jsou přehřívání a omezená výdrž baterie.
Jaké komponenty používají pracovní stanice?
Výběr komponent pro pracovní stanice je řízen vašimi požadavky na výkon a oblastí uplatnění. Jinak bude vybavený počítač na virtuální realitu a jinak si bude počítačovou sestavu skládat designér či animátor.
Procesor – srdce každé pracovní stanice
Procesor udává výkon a patří proto mezi nejdůležitější komponenty každé pracovní stanice. Čím více jader a čím vyšší frekvence, tím výkonnější workstation bude. Rozšířené jsou řady Intel Xeon, Intel Core i7 a Intel Core i9. Dle typu může procesor disponovat pár funkcemi pro ještě vyšší výkon pracovní stanice.
Podpora Virtualizace slouží k plynulému chodu několika programů současně.
Automatické přetaktování pomocí specializovaného software zvýší výkon bez nutnosti nastavování v BIOSu.
HyperThreading dokáže efektivně využít procesoru tak, aby na jednom jádře mohlo pracovat více vláken zároveň a urychlit tak především renderování grafiky, stříhání videí a multi-tasking.
Pracovní stanice s pořádnou grafickou kartou si poradí i s CAD
Grafické karty workstation PC se nehodí na hry, o to více ale urychlí například vykreslování 3D návrhů. Často se objevují modely NVIDIA Quadro s obrovským výkonem pro zpracování grafiky a 3D renderování. Kromě typu se zaměřte i na paměť grafické karty, jež ovlivňuje běh 3D aplikací, většinou doporučujeme minimálně 6 GB.
i
Výhody NVIDIA Quadro pro pracovní stanice
Řada NVIDIA Quadro používá vysoký počet specializovaných jader, které jsou v grafickém designu mnohem efektivnější. Mezi její výhody patří optimalizace vůči dlouhodobé zátěži i větší paměť než u univerzálních GPU NVIDIA GeForce.
Vysoká operační paměť zajistí stabilní chod pracovní stanice
Operační paměť RAM umožňuje plynulou práci a multitasking. Pro pracovní stanice doporučujeme minimálně 16 GB RAM. Pro nejvýkonnější sestavy doporučujeme 32 GB RAM. Pokud si v budoucnosti plánujete sestavu obohatit o další operační paměť, zvolte workstation s více RAM sloty.
Pevný disk pracovní stanice zajistí dostatečné úložiště pro veškerá data
Pevný disk pracovní stanice slouží k ukládání operačního systému, programů a veškerých dat. V dnešní době najdete v sestavách nejčastěji rychlý SSD disk, který může být doprovázen HDD s vyšší kapacitou. Pro grafické úpravy, stříhání videí a 3D vykreslování určitě doporučujeme workstation s kapacitou minimálně 1 TB.
Pracovní stanice s nedostatečným úložištěm si můžete vylepšit o dodatečný pevný disk.
Konektory pracovní stanice
Pracovní stanice mohou obsahovat různé konektory k připojení monitorů a dalších zařízení.
Jak na připojení monitoru a pracovní stanice?
VGA/D-SUB se dnes z důvodu nižší kvality obrazu již téměř nepoužívá.
HDMI konektor předčí VGA nejen kvalitou obrazu, ale také přenosem zvuku současně.
DisplayPort je nejpoužívanějším konektorem k propojení monitorů a pracovních stanic. Mezi jeho hlavní výhody patří podpora obnovovací frekvence do 144 Hz až do 4K rozlišení.
Jack 3,5 mm se používá k připojení sluchátek, mikrofonů a reproduktorů.
USB 2.0 slouží především k připojení PC příslušenství, například myší, klávesnic či webkamer.
USB 3.0 je mnohem rychlejší a proto vhodný k přesouvání souborů mezi PC a přenosným úložištěm.
i
Zajímají vás rozdíly mezi VGA, HDMI a DisplayPort? V našem článku o video kabelech prozradíme v čem se liší a kdy nahradit jeden za druhý.
Čím vybavit pracovní stanice?
Pracovní stanice se dá efektivněji využít se správným příslušenstvím:
Záložní zdroje UPS vám pomohou při výpadku proudu, který vás může připravit o hodiny práce.
Profesionální monitory využijí grafici a inženýři v CAD programech díky velké úhlopříčce, detailnímu obrazu a věrné reprodukci barev. Využitím více monitorů si můžete rozdělit aktivní práci a podklady či výsledky.
NAS, tedy chytrá datová úložiště, poslouží k zálohování vaší práce a zároveň umožní pracovat s několika verzemi projektu, aniž byste museli všechno skladovat na jednom místě.
Zvládají pracovní stanice CAD aplikace?
Pracovní stanice CAD software zvládají velice dobře, a to přestože se jedná o aplikace velmi náročné na výkon. Výběr může usnadnit certifikace pracovních stanic ISV, která garantuje bezproblémový chod náročných aplikací. U popisků CAD aplikací si můžete ověřit, zdali vaše sestava splňuje nároky programu.
Jaký hardware potřebuje pracovní stanice CAD?
Základem pro pracovní stanici CAD je výkonná grafické karta. U procesoru je vhodné zaměřit se spíše na vysokou frekvenci než počet jeho jader. CAD aplikace nevyužívají tak dobře multithreading.
Jaká je ten nejlepší pracovní stanice? Dejte na zkušenosti zákazníků a přečtěte si recenze.
Pracovní stanice jsou dokonalým nástrojem pro práci s náročnými aplikacemi, které mohou vyžadovat i nepřetržitý běh počítače. Jaké společnosti patří ke špičce ve světě pracovních stanic?
Pro každý účel či aplikaci je třeba pracovní stanice s jinou konfigurací. Mezi přední výrobce patří tyto společnosti:
Pracovní stanice Dell
Pracovní stanice Dell se mohou pochlubit certifikací ISV. Prochází složitými testy, které zajišťují hladký běh při používání náročných aplikací. Pracovní stanice Dell tak nabízí spolehlivost a optimalizovaný výkon pro střih videa či tvorbu 3D grafiky.
Pracovní stanice HP
Pracovní stanice HP jsou navrženy k nepřetržitému běhu profesionálních aplikací. Můžete je snadno rozšířit či modifikovat podle vašich potřeb. Pracovní stanice HP jsou vybaveny kvalitním softwarem, který vyvíjí přímo firma HP. V nabídce dokonce najdete přenositelnou pracovní stanici pro virtuální realitu.
Pracovní stanice Apple
Pracovní stanice Apple jsou zastoupeny sestavami Mac Pro. Disponují vysokým výkonem a přitom neobyčejně kompaktními rozměry a tichým během. Pracovní stanice Apple dokáží pracovat až se třemi 4K displeji. Jejich rozšíření je také velice jednoduché díky šesti Thunderbolt 3 portům.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.