Procesory k přetaktování jsou vhodné především pro ty, kteří si chtějí užít nastavení svého hardwaru na maximum, získat vyšší herní výkon nebo je pro ně taktování zkrátka koníček. Principem přetaktování je manuální zvýšení frekvence (taktu) na uživatelem požadovanou (avšak procesorem snesitelnou) hodnotu díky otevřenému násobiči.
Co je potřeba k přetaktování?
Základním předpokladem pro taktování je mít procesor, který to umožňuje – ty nabízí jak Intel, tak i AMD. Také ale musíte mít základní desku vhodnou pro přetaktování – u Intelu to jsou desky s chipsetem Z170, Z270 a s nedávno představeným X299, u AMD jde o chipsety X370, B350 a o chystaný X399.
Základní parametry procesorů k přetaktování
Frekvence
Udává výkon procesoru v MHz nebo GHz. Pokud má procesor odemčený násobič, můžete manuálně zvýšit jeho výkon přetaktováním i o několik set MHz. Tím zároveň dochází ke zvýšení spotřeby a většímu zahřívání procesoru. Doporučujeme proto zakoupit samostatný chladič, jelikož ten základní dodávaný spolu s procesorem většinou nestačí.
Počet jader
Ovlivňuje rychlost zpracování vícevláknových úloh. Obecně lze říci, že čím více jader procesor má, tím je rychlejší – to platí zejména u novějších her a aplikací, které umí využít více vláken. V konečném důsledku tak například 4jádrový procesor o frekvenci 2 GHz bude výkonnější než 2jádrový o frekvenci 3 GHz. Moderní herní procesory mají nejčastěji čtyři až osm jader.
Automatické přetaktování vs. odemčený násobič
Automatické přetaktování procesorů
Většina procesorů má kromě tzv. základní pracovní frekvence, například 3 GHz i maximální OC frekvenci, které lze dosáhnout pomocí automatického přetaktování – u procesorů Intel se o to stará funkce Turbo Boost, v případě AMD je to Turbo Core.
V závislosti na vytížení se procesor automaticky taktuje – pokud pro danou úlohu jeho výkon nestačí, zvyšuje dynamicky pracovní frekvenci až do maximální OC frekvence, aniž by to uživatel poznal.
Odemčený násobič pro manuální přetaktování
Pokud se vyznáte v problematice přetaktování a chcete si pořídit procesor, který má odemčený násobič, vybírejte procesory od Intelu s přívlastkem "K" nebo "X", například Intel Core i7-7700K. Konkurenční procesory AMD s odemčeným násobičem poznáte podle přívlastku Black Edition, zároveň jsou odemčeny všechny procesory z řady AMD Ryzen.
Další vlastnosti taktovacích procesorů
- Hyper Threading/Multi Threading – jedná se o vlastnost, díky které je procesor schopen zpracovat dvojnásobný počet vláken, než má jader. V podstatě se každé jádro chová jako dvě na sobě nezávislá jádra. Touto funkcí bývají vybaveny výkonnější a zároveň dražší procesory.
- Výrobní technologie – udává se v nm a úzce s ní souvisí energetická náročnost procesoru. Obecně platí, že čím menší výrobní technologie (v nm), tím novější procesor a tím nižší spotřeba.
- TDP – vyjadřuje míru odpadního tepla, které procesor generuje. Chladič dodávaný s procesor je dimenzovaný tak, aby stíhal teplo odvádět. V případě přetaktování dochází ke zvýšení TDP a většinou je třeba zakoupit výkonnější chladič.
- Box – některé procesory jsou dodávány společně s chladičem.
- Integrované GPU – některé procesory v sobě mají integrované grafické jádro, které je svým výkonem schopno pokrýt všechny základní úlohy při běžném použití počítače – prohlížení fotek, procházení internetu, práce s dokumenty.