Průmyslový vysavač je skvělým pomocníkem v dílnách, průmyslových halách, a dokonce i na stavbách. Na rozdíl od běžného vysavače má mnohem odolnější konstrukci, vyšší sací výkon a v některých případech zvládne vysát i vodu či bahno. Podle jakých parametrů byste měli vybírat průmyslové vysavače? Poradíme vám.
Průmyslový vysavač je poměrně specifický přístroj, který slouží pro průmysl, ne k běžnému vysávání domácnosti, protože je na to moc velký, hlučný a „neohrabaný“. Pořídit byste si ho měli zejména v případě, že pracujete v dílně, průmyslové hale nebo třeba na stavbě, protože s tímto nepořádkem už si klasický vysavač neporadí.
S čím vším si výkonné průmyslové vysavače dokážou poradit?
Výkonné průmyslové vysavače si poradí prakticky s čímkoliv. Co všechno s nimi můžete snadno vysát?
Cihlový prach,
stavební suť,
dřevěné hobliny,
popel,
kovové piliny,
štěrk,
vodu,
chemikálie a agresivní kapaliny.
Průmyslový vysavač je vhodný na různé typy povrchů
Průmyslový vysavač vybírejte podle toho, jaký povrch s ním budete nejčastěji vysávat. Buď si můžete pořídit multifunkčního pomocníka, který hravě zvládne všechny druhy podlah, nebo speciální stavební vysavač na čištění koberců, tvrdých podlah, měkkých povrchů, čalounění, lin, nebo plovoucích či dřevěných podlah.
Pokud máte ve své garáži či dílně dlažbu, jistě využijete stavební vysavač s mopem, který podlahu nejdříve perfektně vysaje a po nasazení speciální násady také vytře do sucha.
2 speciální typy – průmyslový vysavač na popel či piliny
Pokud sháníte průmyslový vysavač, který si snadno poradí s popelem či pilinami, zaměřte se na vysavače, které jsou na to speciálně určené.
Průmyslové vysavače na popel se liší zejména tím, že mají kovovou sběrnou nádobu (pro případ vysátí žhavého popelu), jsou vyrobeny z nehořlavého materiálu a technologie umožňuje bezprašné používání.
Průmyslové vysavače na piliny se hodí především do dřevozpracujícího průmyslu, kde vzniká obrovské množství hoblin. Mívá hliníkovou trubku a odolnou sběrnou nádobu, aby se pilinami nic nepoškodilo.
Existují i další typy – průmyslový vysavač vodní, ruční či na úklid auta
Kromě základních typů naleznete v nabídce také vodní a ruční průmyslový vysavač či pomocníka na úklid auta:
Vodní průmyslové vysavače používají k čištění čistou vodu s tím, že ta špinavá se sbírá odděleně – čištění je tedy mnohem efektivnější, protože čistá voda nepřichází do kontaktu se špinavou.
Ruční průmyslové vysavače jsou skvělou a kompaktní variantou, díky které se snadno zbavíte drobných nečistot. Používají se na dřevo, kov nebo prach a doba provozu se pohybuje několik desítek minut.
Průmyslové vysavače do auta vám pomohou zbavit se nečistot, které s sebou nosíte do auta z vašeho zaměstnání či hobby. Díky akumulátorovému provozu je můžete použít prakticky kdykoliv.
i
Dbejte na to, jak často pracovní vysavač využíváte. Pro krátkodobé používání vám postačí jednofázový motor pro běžnou zásuvku na 230 V. Naopak pro dlouhodobé vysávání se používá třífázový motor, který se ale připojuje do 400V zásuvky.
Dělení podle účelu – průmyslový vysavač na vodu, chemikálie nebo suché vysávání
Před koupí si ujasněte, k jakému účelu si chcete pomocníka pořídit. Potřebujete průmyslový vysavač na vodu, chemikálie, nebo suché vysávání?
Průmyslové vysavače na suché vysávání jsou vybaveny sáčkem nebo sběrnou nádobou, která si poradí s různými nečistotami – od jemného prachu až po štěrk.
Průmyslové vysavače na mokro–suché vysávání si poradí navíc i s vysáváním bahna nebo znečištěné vody. Některé disponují i vodním čerpadlem, které vysátou vodu rovnou vypouští.
Průmyslové vysavače na chemikálie mají velmi odolnou sběrnou nádobu, která je přímo určená na tyto agresivní kapaliny. To znamená, že k vysátí chemikálií musíte mít pouze a jen vysavač k tomu určený.
Sbírání nečistot a průmyslový vysavač – bezsáčkový versus sáčkový
Jakým způsobem sbírá nečistoty průmyslový vysavač? Bezsáčkový do nádoby, sáčkový klasicky do sáčku.
Průmyslové bezsáčkové vysavače používají vyjímatelnou nádobu, kterou stačí po vysávání vymýt – odpadá tedy potřeba dokupovat sáčky. Tyto typy se hodí zejména pro mokré vysávání.
Průmyslové sáčkové vysavače využívají sáčky na nečistoty pro další filtraci, díky čemuž jsou vysoce účinné. Používá se papírový, nebo textilní sáček s tím, že textilní je odolnější a nabízí lepší filtraci.
Sáčkový technický vysavač se hodí při vysávání jemného prachu, který by jinak mohl zanést filtr motoru. Naopak bezsáčkový model je vhodný pro hrubé nečistoty, nebo k vysávání vody.
Zvolíte-li bezsáčkový dílenský vysavač, dbejte na objem a materiál nádoby
Pokud jste se rozhodli pro bezsáčkový dílenský vysavač, dbejte na kvalitní materiál nádoby a její dostatečný objem, který vám zajistí komfortní vysávání i většího množství odpadu.
Objem nádoby se pohybuje v rozpětí 15 až 75 l. To, jaký objem zvolíte, záleží na tom, zda potřebujete průmyslový vysavač do dílny/na chalupu či k profesionálnímu využití.
Materiál nádoby může být plast, ocel, kov nebo nerez. Samozřejmě záleží, k čemu budete profi vysavače využívat. Například pro vysávání chemikálií či popelu se určitě nehodí plastová nádoba.
Stavební vysavač vybírejte na základě 6 hlavních parametrů
Aby byl stavební vysavač co nejlepším pomocníkem, měli byste se při výběru zaměřit na 6 základních parametrů.
Sací výkon udává, jak kvalitně bude průmyslový vysavač vysávat. Na jemné nečistoty vám postačí výkon mezi 160 až 220 W, na suť, štěrk či hrubé nečistoty se dívejte na model s výkonem alespoň 250 W.
Příkon udává spotřebu elektrické energie. Pohybuje se od 300 do 2400 W, profesionální průmyslový vysavač by ovšem měl mít alespoň 1600 W, aby stroj fungoval na profesionální úrovni.
Třída prašnosti se odvíjí od vysávaných nečistot. Třídy jsou značeny písmeny L (nízké riziko), M (střední riziko) a H (vysoké riziko). Pro likvidaci běžného stavebního prachu vám postačí třída L.
Hlučnost se pohybuje v rozmezí cca 65 (běžný lidský hovor) až 80 dB (rušný provoz). Při dlouhodobém a častém vysávání tedy doporučujeme volit vždy raději tišší model, se kterým bude vysávání komfortnější.
Podtlak a průtok vzduchu se odvíjí od druhů nečistot. Pro vysátí hrubých nečistot je potřeba silní podtlak cca 200–900 mbar, jemné částice si naopak vyžadují větší průtok vzduchu od 300 do 8000 m³/h.
Délka kabelu a akční rádius zvyšují komfort při užívání. Čím delší si pořídíte kabel, tím pohodlnější bude používání – pohybuje se kolem 6 m. Akční rádius bývá kolem 9 metrů.
i
Vybíráte průmyslový vysavač? Příkon a výkon není totéž
Stavební vysavače se neobejdou bez kvalitního filtru
Stavební vysavače většinou disponují dvěma filtry – jeden je umístěn před motorem a chrání jej před poškozením. Druhý je umístěný na výstupu a stará se o to, aby se do ovzduší dostávalo co nejméně nečistot. Některé modely vysavače na stavbu disponují filtrační patronou, kterou lze v případě zanesení omýt vodou.
Filtrační stupeň
Typ filtru
Prostředí
Účinnost
1
Předfiltry
Nízké nároky na úklid
60–90 %
2
Jemné filtry
Střední nároky na úklid
40–95 %
3
HEPA filtry
Vysoké nároky na úklid
90–99,995 %
4
ULPA filtry
Speciální prostory
99,9995–99,9998 %
Průmyslový vysavač s oklepem umožňuje snadné čištění zaneseného filtru
Průmyslové vysavače bývají napájeny dvěma různými způsoby: akumulátorem a síťově. Většinou se setkáte se síťovým napájením, ovšem v případě, že sáhnete po ruční variantě, bude nejspíš napájena pomocí baterie. Akumulátorové nabíjení se hodí pro občasné využití na malé plochy, protože výdrž bývá pár desítek minut.
Vysavač do dílny nabízí také řadu doplňkových funkcí
Vysavač do dílny se pyšní dalšími funkcemi, díky kterým dokáže vysávat o dost efektivněji.
Indikátor ucpaného filtru upozorní na nutnost výměny či vyčistění filtru dílenského vysavače.
Regulace výkonu stavebního vysavače lze manuálně regulovat dle potřeby.
Šampónování umožňuje odstranit veškeré nečistoty z tvrdých podlah i koberců.
Fukar umožní odpad odfoukat z venkovního prostranství a míst, kde vysávání není možné.
Regulace výkonu představuje mechanického tlačítko, kterým snadno regulujete výkon podle potřeby.
QuickClick je systém pro rychlé a velmi nenáročné upevnění libovolného příslušenství.
Automatické vypnutí vypne vysavač ve chvíli, kdy je sběrná nádobka plná.
Osvětlení je pro pracovní vysavač velkou výhodou, obzvlášť když směřuje na uklízecí plochu.
Plovák se využívá pro mokré vysávání a kontroluje stav naplnění nádržky, čímž chrání motor.
Pracovní zásuvka umožňuje zapojit více elektro zařízení s tím, že společně s nimi se zapne vysavač.
Průmyslové vysavače a materiál trubice: Kov, plast, nebo nerez?
Průmyslové vysavače mohou mít trubici vyrobenou z několika materiálů – z kovu, plastu nebo nerezu. Při výběru dbejte zejména na to, co budete chtít převážně vysávat. Pokud budete využívat průmyslový vysavač především na žhavý popel či hrubé nečistoty, nepořizujte si plastovou trubici, ale spíše kovovou či nerezovou.
Příslušenství na profi průmyslové vysavače vám zajistí multifunkční používání
Příslušenství na profi průmyslové vysavače vám zajistí multifunkční využití. V nabídce naleznete ohebné sací hadice, široké hubice, kartáče na čalounění, multifunkční nástavce, sáčky do vysavače a náhradní filtry.
i
Chcete něco ušetřit, ale zaujal vás průmyslový vysavač? Bazar je místem, kde naleznete skvosty. Zajímají-li vás i jiné levné průmyslové vysavače, seřaďte si zboží od nejlevnějšího.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.