Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Víte, že chodec bez výstražných prvků může dostat pokutu až 2500 Kč?

Výstražné prvky a zejména reflexní předměty účinně zviditelňují chodce i cyklisty za snížené viditelnosti. Snižují tím pádem riziko nebezpečných situací zejména mimo obec, protože tam chybí chodníky, osvětlení a rychlost projíždějících vozidel je mnohem vyšší než v obci. Jaké reflexní prvky patří do povinné výbavy automobilu a kdy je používat?

Kdy jsou výstražné prvky povinné?

20. února 2016 vešla v platnost novela zákona o silničním provozu 361/2000 Sb., jíž by měli věnovat pozornost zejména chodci. Nově mají totiž povinnost označovat se alespoň jedním reflexním prvkem při snížené viditelnosti mimo obec, aby byli pro řidiče viditelní. Za nedodržení nařízení hrozí až dvoutisícová pokuta na místě a ve správním řízení až 2 500 Kč.

Ačkoli se to pro někoho může zdát jako zbytečné nařizování, novela má jistě svůj smysl. Řidič vidí chodce v lese v tmavém oblečení jen na několik metrů a v případě nutnosti nemá dostatek času zareagovat. Správně umístěné reflexní prvky ale září do dálky a šoféři a cyklisté ví o chodci vzdáleném i 200 metrů.

Reflexní prvky

Reflexní vesta do auta i na kolo

A co to tedy ty výstražné prvky jsou? Patří sem reflexní vesty a reflexní pásky, případně nášivky schopné odrážet více světla než běžné oblečení. Reflexní vesta zároveň spadá do povinné výbavy každého automobilu. V Česku stačí jedna, ale v některých okolních zemích, například v Rakousku, musí být v autě k dispozici pro všechny členy posádky. Všechny vesty je navíc třeba uložit tak, aby byly ihned po ruce, nikoli třeba do kufru.

Reflexní vesta

Využíváte-li reflexní vestu při chůzi, vhodným doplňkem k ní je obal na batoh, zejména zakrývá-li její významnou část. Obaly dobře poslouží také při jízdě na kole.

Oblíbené reflexní pásky

Cyklisté i chodci dosáhnou větší bezpečnosti na silnici také použitím reflexních pásků. Jsou dostatečně viditelné a snadno je strčíte do batohu. Nejlépe poslouží bílá, žlutá, červená a zelená, tmavším odstínům se ale raději vyhněte. Pásky jsou sice menší než vesty, a tudíž méně výrazné, můžete jich ale mít na těle víc.

Reflexní pásky

Reflexní pásku snadno připevníte na kolo nebo nohavici, kde navíc při jízdě zabraňují jejímu zamotávání do řetězu. Ke zvýraznění obrysu vozidla, přívěsného vozíku, ale i kočárku, dětské tříkolky či školní brašny slouží samolepicí reflexní pásky. Jsou dostatečně dlouhé a lze je nastříhat na menší proužky.

Reflexní samolepicí pásky

Důležitá fakta pro použití výstražných prvků

  • Chodec je povinen mít na sobě reflexní prvky za snížené viditelnosti v úsecích bez veřejného osvětlení, nebo kde veřejné osvětlení nesvítí.
  • Sníženou viditelností se rozumí nejen tma, ale i šero, mlha nebo husté sněžení.
  • Reflexní prvek by měl být dobře viditelný pro řidiče, a to zepředu i zezadu. Proto jej umístěte na stranu směrem do silnice a nejlépe na předloktí, kolem zápěstí nebo v blízkosti kotníků.
  • Minimální odrazná plocha u reflexních pásků není vyhláškou stanovená.
  • Čím více prvků na těle, tím lépe. Pořiďte si klidně reflexní doplnky na nohu, ruku i na batoh.
  • Baterka, čelovka nebo rozsvícený mobil sice jdou ve tmě vidět, výstražné prvky ale ani zdaleka nenahradí.
WEB9