Obnovit stránku

Reverzní bezdrátové nabíjení: Co to je a jak funguje?

• Autor: Redakce

Reverzní bezdrátové nabíjení (anglicky „reverse wireless charging“) je technologie, která umožňuje nabíjet jiné zařízení pomocí sebe sama, aniž by bylo nutné používat kabel, nabíječku nebo dokovací stanici. Tuto funkci nabízí některé moderní chytré telefony a tablety. V praxi to funguje tak, že např. sluchátka nebo jiný telefon stačí pouze přiložit k zádům telefonu a dobíjení se spustí automaticky. Jaké jsou největší výhody této technologie, a naopak co by vás od jejího používání mohlo odradit?

Reverzní bezdrátové nabíjení

Reverzní nabíjení – OBSAH

 1. Jaké jsou výhody reverzního bezdrátového nabíjení?
 2. Má reverzní bezdrátové nabíjení i nevýhody?

Jaké jsou výhody reverzního bezdrátového nabíjení?

Reverzní nabíjení se postupně stává běžnou součástí telefonů. Zatím se tedy prosazuje hlavně u přístrojů vyšší třídy, ale postupně se rozšiřuje i na levnější modely. Největší výhody této technologie jsou tyto:

 • Pohodlnost – umožňuje nabíjet jiná zařízení bez nutnosti používat kabely nebo dokovací stanice.
 • Univerzálnost – může se použít k nabíjení různých zařízení, jako jsou chytré hodinky, bezdrátová sluchátka, fitness náramky a další.
 • Využití pro krizové situace – může být užitečné v krizových situacích, kdy jsou kabely nebo doky nedostupné.
 • Méně odpadu – snižuje potřebu využívat více nabíječek pro různá zařízení.
 • Bezpečnost –bezdrátové nabíjení je bezpečnější než kabelové nabíjení, protože nehrozí nebezpečí (byť velice malé) zranění elektrickým proudem.

Má reverzní bezdrátové nabíjení i nevýhody?

Každá technologie ale s sebou přináší i některé nevýhody. Které to jsou?

 • Nízká účinnost – reverzní bezdrátové nabíjení má nižší účinnost než kabelové nabíjení. Trvá tedy déle, než se baterie nabije.
 • Omezená vzdálenost – reverzní nabíjení funguje pouze na krátké vzdálenosti, takže zařízení musí být blízko sebe. V tomto případě to znamená, že jedno zařízení musíte přímo položit na druhé. Ani jedno tak nebude možné při nabíjení používat.
 • Omezený výkon – bezdrátové nabíjení (a to reverzní obzvláště) má omezený výkon, takže se nemusí hodit pro nabíjení větších zařízení nebo pro rychlé nabíjení.
 • Vyšší cena – bezdrátové nabíječky jsou většinou dražší než ty kabelové. Na druhou stranu poměrně rychle se bezdrátové nabíjení stává běžnou výbavou telefonů.
 • Kompatibilita – bezdrátové nabíjení není kompatibilní se všemi zařízeními, je proto nezbytné se ujistit, že vaše zařízení podporuje tuto funkci. 
  i Mohlo by vás zajímat

  Reverzní bezdrátové nabíjení je velmi praktická funkce. Můžeme si velmi snadno představit situaci, kdy nemáte nabíječku k dispozici a potřebujete např. kamarádovi dobít telefon, případně svoje sluchátka. Největší nevýhodou reverzního nabíjení nicméně zůstává nízká účinnost. Rozhodně nelze počítat s vysokými rychlostmi moderního drátového nabíjení. Když ale dojde na pověstné lámání chleba, i pomalé reverzní nabíjení se může hodit.

  Mobilní telefony

  Na vašem soukromí nám záleží

  My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

  Více informací
  Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
  P-DC1-WEB03