Obnovit stránku

Samsung Galaxy Z Flip4 recenze

Samsung Galaxy Z Flip4 (RECENZE):
jaká je skládačka za rozumnou cenu?

Nový ohebný smartphone Samsung Galaxy Z Flip4 je cenově přívětivějším modelem ze speciální řady jihokorejského výrobce. Proslulé „véčko“ ve své již čtvrté iteraci přichází s vylepšeným výkonem, vyšší kapacitou baterie a o něco více vyladěnou fotovýbavou. Všechna vylepšení jsme v recenzi řádně otestovali. Jak si mobil vedl?Recenze

Autor: Matěj Toul

Samsung Galaxy Z Flip4 (RECENZE) – OBSAH

 1. Krabička Samsung Galaxy Z Flip4 je nepřekvapivě skromná
 2. Čtvrtá generace ohebného véčka sází na identický design s novým pantem
 3. Dvojice displejů nabídne fanouškům řady další déjà vu
 4. Samsung Galaxy Z Flip4 má z hlediska výkonu za jedna
 5. Nový Samsung Galaxy Z Flip4 má se svou fotovýbavou stále co dohánět
 6. Samsung Galaxy Z Flip4 si s výdrží docela přilepšil
 7. Jak se Samsung Galaxy Z Flip4 používá?
 8. Jak vypadá rozhraní Samsung Galaxy Z Flip4
 9. Další varianty modelu Samsung Galaxy Z Flip4
 10. Recenze Samsung Galaxy Z Flip4 – verdikt

Krabička Samsung Galaxy Z Flip4 je nepřekvapivě skromná

Naše cesta se Samsung Galaxy Z Flip4 začíná, jako vždy, u balení. Samsung zde ničím příliš nepřekvapuje a do rukou se mi dostává poměrně kompaktní černá krabička s logem telefonu, obsahující „jen to nejnutnější“. Pro Samsung tohle znamená USB-C kabel, pomůcka k otevírání slotu na karty a příručka. Pokud tedy nemáte adaptér, k nabíjení na plných 25 W, které telefon podporuje, budete potřebovat adaptér s USB Power Delivery 3.0. Mobil je plnohodnotná vlajkovka, a tak pochopitelně můžete využít i 15W bezdrátové nabíjení přes Qi standard.

Samsung Galaxy Z Flip4, krabička Samsung Galaxy Z Flip4, balení
V balení Samsung Galaxy Z Flip4 najdete dnešní vlajkový standard. Samotný mobil, kabel USB-C a manuál.

Čtvrtá generace ohebného véčka sází na identický design s novým pantem

Čekáte-li nějaké designové revoluce, letos se konat nebudou. Flip4 je od svého předchůdce na první pohled k nerozeznání a ve finále i na ten druhý. Co se tedy změnilo? Hliníkové tělo telefonu je po vzoru řady Galaxy S o něco hranatější a telefon přináší nový, méně objemný ohebný pant. Osobně nemám s čím srovnávat, ale mobil zejména v režimu Flex (není ani plně otevřený, ani úplně zavřený) drží skvěle. Tuto funkci jsem ocenil především u fotografování, kdy telefon držel sám sebe jako stativ.

Samsung Galaxy Z Flip4, design Samsung Galaxy Z Flip4, režim Flex
Samsung Galaxy Z Flip4 přichází po roce s téměř nezměněným designem.

Kdy však byl pant poměrně dost na obtíž, bylo při ovládání jednou rukou. V první řadě se hodí zmínit, že se svým protaženým poměrem stran se Flip jednou rukou ovládá těžko už sám o sobě. Jednoručně jej zaklapnout je však opravdu oříšek. Jde to, ale po několika vteřinách přehmatávání si nakonec stejně, když to jde, raději druhou rukou pomůžete.

Samsung Galaxy Z Flip4, pant Samsung Galaxy Z Flip4, pant Samsung Galaxy Z Flip4, pant
Nový pant pevně drží v libovolném úhlu. Složit jej jednou rukou však není snadné.

Dvojice displejů nabídne fanouškům řady další déjà vu

Pokud vlastníte Z Flip3 5G z minulého roku, Samsung Galaxy Z Flip4 přichází s na chlup stejnou dvojicí displejů. Hlavní, ohebný panel je 120Hz Dynamic AMOLED 2X s úhlopříčkou 6,7" v rozloženém stavu. Opět nabízí také poměrně exotický poměr stran 22 : 9. Vnější notifikační displej je pak 1,9", s technologií Super AMOLED.

i

Poměr stran telefonu je sice trochu netradiční, hry i aplikace si s ním však dobře zvládají poradit. Rozhraní se přizpůsobuje, jak by mělo, a při hraní her se obejdete bez „black barů“, tedy čar po krajích displeje s účelem ořezat herní okno na podporovaný poměr stran.

Parametry máme za sebou, pojďme se na displeje podívat v praxi. Vnitřní panel se používá jedna radost. Obraz je ostrý a barvy syté, a to i na přímém podzimním slunci. Zvýšená obnovovací frekvence 120 Hz pak potěší při hraní a jde ruku v ruce s vysoce responzivním rozhraním One UI, které je mimochodem mírně poupraveno speciálně pro ohebné modely. O tom však až později.

Jedinou, do jisté míry nutnou nevýhodou je, že už od prvního přehnutí je na displeji vidět a na hmat cítit ohyb, který nejde nijak vyhladit. Jde však čistě o vadu na kráse a na funkci panelu to nemá žádný vliv.

Samsung Galaxy Z Flip4, vnitřní displej Samsung Galaxy Z Flip4, záda Samsung Galaxy Z Flip4, vnější displej
Čtvrtý Flip po vzoru předchůdce nabídne hned dva displeje. Hlavní (ohebný) a vnější pro zobrazování notifikací.

Vnější displej telefon, no, má. Notifikační panel je funkční, jen když je telefon zavřený, a bohužel, alespoň v rámci mého testování, nebyl příliš užitečný. Asi nejčastěji se na něm podíváte na čas díky Always On hodinám, případně zjistíte, že máte nové oznámení. Občas přijde vhod také rychlé odepisování na zprávy. Nabízí i další režimy, jako například přehrávání hudby, stopky (kvůli kterým z nějakého důvodu musíte otevřít mobil), kalendář a další. Dalo by se říct, že pokud máte chytré hodinky, na vnější displej se podíváte maximálně při focení selfies hlavní kamerou.

Samsung Galaxy Z Flip4, časovač Samsung Galaxy Z Flip4, upozornění Samsung Galaxy Z Flip4, stopky
Vnější Always On panel nabízí vedle zobrazení hodin i několik funkcí. Ne všechny však fungují bez otevření mobilu.

Samsung Galaxy Z Flip4 má z hlediska výkonu za jedna

Kde si opravdu není na co stěžovat, je výkon. Z Flip4 má stejně jako sourozenec Z Fold4 nejnovější čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, tedy ten aktuálně nejvýkonnější Snapdragon. Zvláště zajímavé je použití jeho pluskové varianty. Ta přichází s trochu vyšším výkonem a lepší energetickou efektivitou. Zajímavé je to proto, že varianty Plus většinou využívají jen herní mobily a vlajkovky čínských výrobců, kteří chtějí nabídnout maximální výkon.

i Samsung Galaxy S22 Ultra 5G (RECENZE): konečně regulérní nástupce řady Galaxy Note

V mobilu je čipset doplněn o 8 GB operační paměti, a tak není divu, že hraní ani multitasking opravdu nejsou problém. Ať už vám jde o plynulé aplikace a rozhraní, nebo si rádi občas něco zahrajete, Flip4 vás rozhodně nezklame a 120Hz panel využije téměř vždy na maximum. Co do paměti máte na výběr z variant 128, 256 a 512 GB. Testovaný model je 128GB a na recenzi postačil – pro dlouhodobější používání bych však osobně doporučil na úložišti přidat.

Nový Samsung Galaxy Z Flip4 má se svou fotovýbavou stále co dohánět

Pojďme se podívat na fotoaparát Samsung Galaxy Z Flip4. Ten je stejně jako u předchůdce dvojitý a je složen z hlavního 12Mpx snímače s objektivem o světelnosti f/1,8 a 12Mpx širokoúhlého modulu (f/2,2). Hlavní kamera si poradí až se 4K videem na 60 snímků za vteřinu a nechybí jí optická stabilizace. Přední fotoaparát je pak 10Mpx a vysloužil si objektiv se světelností f/2,4.

i

Při výchozím nastavení mobil fotí v nativním poměru stran, tedy 22 : 9, který nemusí na jiných zařízeních vypadat moc dobře. To však lze jedním klepnutím změnit, a pokud máte v plánu fotky šířit třeba na sociální sítě, doporučuji obvyklejší poměr 4 : 3.

Na úvod se hodí říct, že fotovýbava Samsung Galaxy Z Flip4 určitě není špatná. Za ideálních podmínek s ní pořídíte poměrně pěkné snímky a pro občasné fotografy určitě postačí. Pokud je pro vás však fotoaparát klíčovým parametrem, Flip4 má do běžných vlajkových lodí poměrně daleko. Zejména u barvitějších snímků ztrácí obraz ostrost a detaily, a to jak u širokoúhlého, tak hlavního snímače. U hlavní kamery jsou pak zjevné poměrně dost saturované barvy. Fotky tak nepůsobí příliš přirozeně.

Samsung Galaxy Z Flip4, nativní foto Samsung Galaxy Z Flip4, nativní foto Samsung Galaxy Z Flip4, nativní foto
Výchozí poměr stran fotografií je 22 : 9 s rozlišením 4 000 × 1 638 px.

Kde už nebojuje fotoaparát samotný, ale spíše vynikající software, je noční režim. Patentované Nightography dělá na Samsungu divy již od prvního představení a fotografie mění k nepoznání. Bez nočního režimu je obraz o poznání méně impozantní, s tím však bojují i top modely, takže zde není telefonu co vyčítat. Co mi osobně ve výbavě Z Flip4 dost chybělo, byl teleobjektiv. V této cenové sféře jde zkrátka o komfort, se kterým by už výrobci měli počítat, ať je mobil ohebný, nebo ne.

Samsung Galaxy Z Flip4, fototest Samsung Galaxy Z Flip4, fototest Samsung Galaxy Z Flip4, fototest
Poměr 4 : 3 obecně vypadá lépe a více se hodí třeba na sociální sítě. S rozlišením 4 000 × 3 000 také získáte více pixelů.

Chcete-li na selfies používat přední kameru, klidně můžete. Poslouží vám na to více než schopně. Proč byste ale nevyužili sekundární displej na to, v čem opravdu exceluje? Jako hledáček kamery. Pokud telefon správně uchopíte, selfies hlavní kamerou můžete pořizovat pomocí postranního tlačítka hlasitosti. V praxi se mi však více osvědčilo použití gesta – pokud na kameru ukážete dlaň, spustí se časospoušť krátká tak akorát, abyste ruku opět stihli schovat. Focení selfies na Flip dost propaguje i Samsung samotný a nutno říct, že je na to opravdu skvělý.

Samsung Galaxy Z Flip4, hlavní, noc Samsung Galaxy Z Flip4, hlavní, noc + noční režim Samsung Galaxy Z Flip4, širokoúhlý, noc Samsung Galaxy Z Flip4, širokoúhlý, noc + noční režim
Bez softwarové pomoci Nightography se u Galaxy Z Flip4 v noci neobejdete, zejména u širokoúhlého snímače. Zleva: hlavní, hlavní s Nightography, širokoúhlý, širokoúhlý s Nightography.
i Tyto a další fotky najdete v plné kvalitě na Google Disku.

Samsung Galaxy Z Flip4 si s výdrží docela přilepšil

Výdrž byla u předchůdce dle recenzí docela kamenem úrazu. Samsung proto Flip4 obdařil větší baterií s kapacitou 3 700 mAh a využití efektivnějšího čipsetu má možná taky něco do sebe. Při testování mobil kratší fotovýlety zvládal statečně a den běžného využití určitě vydrží. Bez nabíjení každý večer se ale stále neobejdete.

Za jak dlouho se mobil nabije? Vzhledem k tomu, že v balení není adaptér, tak to dost záleží na vaší volbě. Mobil zvládne 25W nabíjení kabelem (dle výrobce 50 % za 30 minut) a 15W bezdrátové nabíjení přes standard Qi. V nouzi můžete výdrž mobilu obětovat také příslušenství, a to prostřednictvím 4,5W reverzního nabíjení.

Jak se Samsung Galaxy Z Flip4 používá?

Samsung Galaxy Z Flip4 běží na operačním systému Android 12 s nástavbou One UI 4, obohacenou o pár úprav speciálně pro Flip. A funguje to krásně. Rozhraní je plné elegantních animací, z nichž požitek ještě znásobuje zmíněný 120Hz panel. Všechno je přehledné a moderní. Samsung vám ve své nástavbě navíc nenutí zbytečné aplikace, jak to mají ve zvyku někteří konkurenti. Mezi vychytávky pro ohebné telefony patří například aplikace kamery přizpůsobená použití v režimu „stativu“, tedy Flex. Systém také podporuje více gest, rozdělení rozhraní u většiny nativních aplikací a další.

Jak vypadá rozhraní Galaxy Z Flip4

Samsung Galaxy Z Flip4, homescreen Samsung Galaxy Z Flip4, aplikace Samsung Galaxy Z Flip4, app tray
Telefon má klasický One UI homescreen včetně seznamu všech aplikací „app tray“.
Samsung Galaxy Z Flip4, notifikace Samsung Galaxy Z Flip4, rychlé nastavení
Notifikační lišta nabídne vše potřebné.
Samsung Galaxy Z Flip4, foto widget Samsung Galaxy Z Flip4, foto widget
Spínač v aplikaci fotoaparátu můžete vytáhnout a posunout kamkoliv po displeji. Ideální na focení selfies hlavní kamerou.
Samsung Galaxy Z Flip4, nastavení Samsung Galaxy Z Flip4, prohlížeč Samsung Galaxy Z Flip4, galerie
Systémové aplikace nabídnou stejné rozhraní, na které jste zvyklí z vlajkových Galaxy S.
Samsung Galaxy Z Flip4, fotoaparát Samsung Galaxy Z Flip4, fotoaparát Flex
Aplikace fotoaparátu se při přehnutí telefonu do režimu Flex rozdělí na poloviny.
Samsung Galaxy Z Flip4, zprávy Samsung Galaxy Z Flip4, zprávy Flex
Rozdělení na půlky umí i další systémové aplikace, například Zprávy.

Další varianty modelu Samsung Galaxy Z Flip4

Samsung Galaxy Z Flip4 má kromě testované varianty ještě další dva modely, které se však liší čistě kapacitou úložiště. Volba se bude odvíjet od vašich preferencí a zamýšleného využití. Kromě velikosti úložiště můžete volit také mezi čtyřmi barvami – šedou, zlatou, modrou a fialovou.

*Ceny jsou platné k 3. 10. 2022

Recenze Samsung Galaxy Z Flip4 – verdikt

Samsung Galaxy Z Flip4 - verdikt

Samsung Galaxy Z Flip4

Mobily

Samsung Galaxy Z Flip4 je i přes několik nedostatků solidní vlajkovou lodí pro ty, kteří přemýšlí o ohebném telefonu. Telefonu však zásadně chybí konkurence a téměř to vypadá, že Samsung nepřinesl kromě přímočarých vylepšení parametrů nic moc nového, protože zkrátka nemusí. Pokud máte model z minulého roku, kupovat novinku pro vás nemá význam. Půjde-li o váš první ohebný telefon, skvělý displej, rozhraní vyladěné k dokonalosti a kupa výkonu vás jistě nezklamou.

Klady

 • Solidní kovová konstrukce
 • Pant pevně drží v libovolné poloze
 • Aktuálně nejvýkonnější čipset
 • Skvěle vypadající i funkční vnitřní displej
 • Mobil je skvělý na focení selfies
 • Fotoaparát má propracovaný noční režim
 • Lepší výdrž než u předchůdce
 • Plynulý a elegantní systém na míru telefonu
 • Nejlevnější telefon s ohebným displejem

Zápory

 • Vnější displej nemá mnoho využití
 • Průměrná fotovýbava, chybí teleobjektiv
 • Telefon je takřka neovladatelný jednou rukou
 • Oproti předchůdci jen malá vylepšení
i Mohlo by vás zajímat

Samsung Galaxy Z Flip4 fanoušky řady ničím novým nepřekvapí. Pokud ale hledáte vstupní model do světa ohebných telefonů, nový Flip je poměrně solidní vlajková loď se špičkovými parametry a skvěle odladěným systémem. Aby však mohlo odvětví ohebných telefonů opravdu konkurovat těm konvenčním, čeká jej ještě dlouhá cesta. Budete její součástí?

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB16