Širokoúhlé objektivy se ve fotografii používají zejména při fotografování krajiny, interiéru, architektury a reportáží. Vyznačují se obecně ohniskovou vzdáleností od 8mm do 35mm. Mají obvykle výrazné geometrické (sférické) zkreslení, kdy dochází také k perspektivnímu zkreslení. Pro širokoúhlý objektiv je typické, že má relativně velkou hloubku ostrosti.
Širokoúhlý objektiv je jedním ze základních příslušenství k bezzrcadlovce nebo digitální zrcadlovce. Díky širokému úhlu záběru dokážete zachytit mnohem větší výsek scény, než je tomu u standardních objektivů a teleobjektivů, bez nutnosti změny pozice. Proto se širokoúhlý objektiv využívá zejména při krajinářské fotografii (říká se mu také krajinářský objektiv) a lze s ním snadno vytvořit například panorama.
Širokoúhlý objektiv a jeho nevýhody oproti ostatním objektivům
Hlavní nevýhoda širokoúhlého objektivu je právě jeho částečné geometrické neboli sférické zkreslení a také perspektivní zkreslení. V důsledku geometrického zkreslení jsou rovné linie na snímku zachyceny jako vypouklé (mají tvar kopečku). Tento jev není žádoucí v okamžiku, kdy chcete scénu zachytit reálně, tedy tak, jak ji vidíte svým okem. Proto není širokoúhlý objektiv vhodný pro portrétní fotografií.
Na jaké parametry se zaměřit když vybíráte širokoúhlý objektiv
Konstrukce objektivu
V dnešní době se objektivy vyrábějí nejčastěji z plastu a kovu. Pro běžného nenáročného uživatele jsou objektivy vyrobené z plastu nejlepší volbou, protože poskytují velkou výhodu v malých rozměrech, nízké hmotnosti a nízké ceně, která se pohybuje již od cca 2 000 Kč do 10 000 Kč. Objektivy pro náročné uživatele jsou poměrně dražší, díky tomu ale může být jejich konstrukce odolná proti nečistotám, vodě i prachu. Zpravidla bývají osazeny dokonalejšími optickými členy.
Bajonet fotoaparátu
Bajonet je patice sloužící k uchycení objektivu k tělu fotoaparátu. Každý výrobce používá většinou vlastní typ bajonetu, proto nejsou objektivy a těla jiných značek navzájem kompatibilní. Nekompatibilní širokoúhlé objektivy lze používat díky redukcím a adaptérům (ty ale omezují některé funkce, jako například autofokus, nastavení clony).
Použití objektivu pro APS-C snímač a pro Full Frame snímač
Širokoúhlé objektivy se kromě bajonetu liší také svým určením pro různé velikosti snímačů. Nejvíce specifické jsou v tomto ohledu objektivy Canon. Zatímco objektivy Canon EF lze nasadit na těla zrcadlovek Canon s APS-C i Full Frame snímačem, objektivy Canon EF-S je možné použít pouze s APS-C fotoaparáty Canon. U Nikonu a ostatních značek tato problematika odpadá, všechny objektivy jsou kompatibilní s Full Frame i APS-C fotoaparáty dané značky. Je však nutné počítat s tím, že ohniskové vzdálenosti objektivů jsou udávány pro Full Frame zrcadlovky, proto po jejich nasazení na APS-C tělo dojde k prodloužení ohniskové vzdálenosti vlivem tzv. crop faktoru.
Širokoúhlý objektiv a crop Faktor
Nejedná se o vlastnost objektivu, nýbrž o vlastnost fotoaparátu, se kterou je ale třeba při výběru objektivu počítat, protože mění ohniskovou vzdálenost. Crop Faktor, jinými slovy také ekvivalent ohniskové vzdálenosti udává, kolikrát je čip fotoaparátu menší než políčko kinofilmu (Full Frame), tedy kolikrát bude prodloužena ohnisková vzdálenost objektivu po nasazení jiné než Full Frame tělo. S ohniskovou vzdáleností pak přímo souvisí zorný úhel fotoaparátu, tedy jaká část z fotografované scény se na snímek vejde. Čím větší je crop factor, tím více je prodloužena ohnisková vzdálenost, tím menší je úhel záběru objektivu a tím více je fotografovaný objekt přiblížen.
Typ senzoru
Velikost snímače
Crop faktor
Full Frame (35 mm film)
36 × 24 mm
1
APS-C (Nikon, Pentax, Sony)
23,6 × 15,6 mm
1,5
APS-C (Canon)
22,2 × 14,8 mm
1,6
4/3″
18 × 13,5 mm
2
iV praxi to znamená, že pokud budete chtít nasadit širokoúhlý objektiv s ohniskovou vzdáleností 12mm na tělo fotoaparátu s typem senzoru APS-C, bude jeho výsledná a reálná ohnisková vzdálenost 19mm (12mm × 1,6 crop).
Sony Distagon FE 35mm f/1.4
Canon EF 16-35mm f/4.0 L IS USM
SIGMA 20mm f/1.4 DG HSM ART
NIKKOR 16mm f/2.8 AF D A
Světelnost objektivu
Světelnost představuje množství světla, které objektiv propouští ke snímači. Vyjadřuje se clonovým číslem. Platí, že čím nižší je clonové číslo, tím vyšší je světelnost. Ty nejsvětelnější pevné objektivy mají světelnost okolo f/1,4. U širokoúhlých objektivů se toto číslo pohybuje obecně v rozmezí f/2,0. V praxi vyšší světelnost znamená zkrácení expozičních časů, tedy menší riziko rozmazání v důsledku otřesů, což přijde vhod zejména za šera. Vyšší světelnost, tedy možnost nastavení malého clonového čísla umožňuje také pořizovat snímky s velkou hloubkou ostrosti.
Širokoúhlý objektiv a stabilizace obrazu
Některé širokoúhlé objektivy jsou vybaveny mechanismem optické stabilizace, která pohybem optické soustavy eliminuje rozmazání snímku. Díky tomu tak lze dosáhnout delších expozičních časů bez nutnosti využití stativu. To přijde vhod zejména při sportovní a reportážní fotografii. Stabilizace obrazu také zamezuje roztřesení obrazu při nahrávání videí. Lze ji lze zpravidla zapnout/vypnout na těle objektivu.
Rychlost ostření
U širokoúhlých objektivů a u objektivů celkově hraje rychlost ostření velkou a významnou roli. Je totiž důležité zachytit ten pravý okamžik.
Širokoúhlý objektiv s ostřícím motorkem umístěným v těle zaručuje rychlejší a přesnější ostření.
Širokoúhlý objektiv využívající ostřící motorek umístěný v těle fotoaparátů jsou pomalejší a levnější.
Průměr filtru
Protože objektivy k zrcadlovkám a bezzrcadlovkám mají různé velikosti, tak také fotografické filtry jsou dostupné v různých průměrech – od 40 mm až po 105 mm. Průměr filtru musí být stejný, jako průměr vnitřního závitu objektivu – například 67mm filtr proto nenasadíte na objektiv s průměrem 58 mm. Pro širokoúhé objektivy (s ohniskem 28 mm a méně) použiijte raději filtry se slim konstrukcí. Jejich obroučka je tenčí, díky čemuž nevytváří vinětaci na krajích obrazu.
Optická kvalita širokoúhlého objektivu
Na optickou kvalitu objektivu má vliv především typ použitých čoček a antireflexní úpravy – u dražších objektivů jsou nejrozšířenější asférické čočky a ED skla. Asférické čočky mají oproti sférickým tu výhodu, že jsou menší, lehčí, mají lepší optické vlastnosti a potlačují optické vady. ED skla shodně lámou světelné paprsky napříč barevným spektrem, čímž dosahují výrazně lepší optické kvality a ostrosti fotografií a zároveň potlačují chromatickou aberaci, tedy barevnou vadu.
Širokoúhlé objektivy a zkratky, které výrobci používají v jejich názvu
Zkratka objektivu
Význam zkratky
Funkce
IS, VR, OS
Označení objektivů se zabudovaným stabilizátorem
Umožňuje fotografování statických záběrů bez použití stativu
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.