Síťové kabely s koncovkou nebo bez ní
Síťové kabely jsou dostupné jak v provedení s již zapojenými koncovkami (patch), tak bez nich.
Síťové kabely s koncovkami
Propojovací síťové kabely (patch) mají připojené koncovky RJ-45 na obou stranách. Jsou tak hned po vybalení připravené k propojení 2 zařízení, například routeru a síťové karty počítače. V nabídce je naleznete v různých délkách – od dvou až po několik desítek metrů.
Síťové kabely bez konektorů
Síťové kabely bez konektorů se prodávají většinou v metráži (na cívkách). Sami si tak nastavíte potřebnou délku a krimpovacími kleštěmi nacvaknete konektor. Jsou vhodné pro zasíťování větší lokální sítě.
i
Zapojení konektory RJ-45 se může zdát komplikované, se správným návodem je to však hračka. Přečtete si návod Zapojení síťového kabelu.
RJ-45 – jeden konektor vládne všem
Pokud jde o koncovky síťových kabelů, v naprosté většině případů je správnou volbou konektor RJ-45. Tento osmipinový konektor nachází využití se stíněnými i nestíněnými síťovými kabely a boduje schopností přenášet velký datový tok. RJ-45 je typický rovněž způsobem připojení vodičů a nutnosti využití krimovacích kleští.
Nemá váš notebook či počítač možnost zapojení RJ-45? Nezoufejte a vsaďte na síťové redukce.
Stíněný vs. nestíněný síťový kabel
Síťový kabel je rovněž dostupný s různým stíněním. Stínění jako takové chrání vodiče kabelu před elektromagnetickým rušením, které může znehodnocovat přenášená data.
- UTP síťové kabely jsou zcela bez stínění. Hodí se proto pro menší vnitřní rozvody, kde nehrozí rušení.
- STP kabely mají stíněný každý pár vodičů zvlášť. Využívají se v místech s vysokou úrovní rušení.
- FTP síťové kabely má jednu stínící vrstvu pro společnou pro všechny vodiče. Jedná se o kompromis mezi nízkou cenou UTP a vysokou úrovní stínění STP.
i
Co je to kroucená dvojlinka?
Pokud se zajímáte o síťové kabely, jistě se setkáte s pojmem kroucená dvojlinka. Ten označuje způsob vedení vodičů v kabelu – vodiče jsou v párech kroucené do sebe, čímž se zlepšují elektrické vlastnosti kabelu.
Síťové kabely a jejich kategorie
Jak síťové kabely rozdělit z hlediska výkonosti? Pomocí jejich kategorií. Kategorie (Cat5, Cat5E, Cat6, Cat6A nebo Cat7) můžeme chápat jako generace kabelů. V čem se vzájemně liší?
CAT5
Historická kategorie síťových kabelů (standard z roku 1995) s podporou protokolu 100BASE-T. Nyní je již nahrazena kategorií CAT5E. Jejich maximální přenosová rychlost je 100 Mb/s.
CAT5E
Síťový kabel CAT5E má stále nejvyšší zastoupení v domácnostech a nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu. Nabízí přenosovou rychlost až 1 Gb/s a podporuje protokoly 1000BASE-T a nižší v přenosové šířce pásma 100 MHz. Pro běžné domácí použití je ale plně dostačující.
- Rychlý datový přenos.
- Široká kompatibilita.
!
Pro dosažení přenosové rychlosti 1 Gb/s je potřeba celé šířky pásma, tj. 100 MHz. V případě mírného zarušení dojde k jeho zúžení a tím i k poklesu přenosové rychlosti. Kabeláž CAT6 a vyšší má v tomto ohledu výhodu, jelikož má větší šířku pásma.
CAT6
Ethernet kabel CAT6 se vyznačuje podporou protokolu 1000BASE-T a nižšího s rychlostí až 1 Gb/s a se šířkou pásma 250 MHz. CAT6 kabely dosáhnou plné přenosové rychlosti i v případě mírného rušení.
- Modernější technologie.
- Větší šířka pásma.
CAT6A
CAT6A Síťové kabely podporují protokol 10GBASE-T a nižší. Nabízí přenosovou rychlosti až 10 Gb/s v šířce pásma 500 MHz. Výhodou protokolu 10GBASE-T je vysoká odolnost vůči rušení nebo přeslechu z okolních kabelů.
- Přenosová rychlost až 10 Gb/s.
- Velká šířka pásma.
CAT7
Výhodou síťového kabelu CAT7 s podporou protokolu 10GBASE-T a nižšího je přenosová rychlost až 10 Gb/s v šířce pásma 600 MHz. Tento typ kabelu je oproti předchozím typům nejodolnější vůči okolnímu rušení.
- Přenosová rychlost až 10 Gb/s.
- Nejvyšší šířka pásma.
Jak v domácnosti či kanceláři zapojit telefon? Podívejte se na telefonní kabely.
Budoucnost síťových architektur je optická
Optické síťové kabely využívají pro přenos dat světelné paprsky. Optika nabízí mnohonásobně rychlejší přenos dat i na velké vzdálenosti, navíc zcela bez ztrát. Nevýhodou optických kabelů je jejich cena. Jejich maximální výkon je navíc prozatím pro většinu domácností nedosažitelný.
i
Do kategorie síťových se řadí také napájecí kabely. Jejich funkce je zřejmá – jedná se o kabeláž umožňující elektrické napájení koncových zařízení.