RJ45 – král síťových konektorů
Pokud jste někdy chtěli připojit počítač, tiskárnu nebo jiné zařízení do sítě, pravděpodobně jste se setkali s konektorem RJ45. Jedná se totiž o standardní konektor pro ethernetové sítě. Je vhodný pro většinu kabelových sítí a lze jej použít pro přenos rychlostí až několik desítek gigabitů za sekundu.
i
RJ45 konektor je kompatibilní se síťovými kabely různých kategorií (od CAT3 až po CAT8).
RJ45 konektor a důležité parametry
RJ45 konektor má několik klíčových parametrů. Pozor byste měli dát zejména na typ stínění, maximální přenosovou rychlost a na podporované kategorie síťové kabeláže.
LAN konektory RJ45 – možnosti stínění
LAN konektory RJ45 jsou dostupné ve třech typech stínění. Pokud je signál veden kabelem, může být rušen elektromagnetickými vlnami z jiných zařízení, nebo může dojít k vyzáření signálu z kabelu do okolí. Stínění konektoru pomáhá minimalizovat tyto problémy a zajistit, že signál bude přenášen bez chyb.
- Nestíněné konektory nenabízí žádnou ochranu signálu vůči rušení či znehodnocení šumem.
- Částečně stíněné konektory (UTP) jsou určené pro kabely, ve kterých jsou chráněné páry vodičů.
- Plně stíněné konektory (STP) využijte s kabely s ochranou jednotlivých párů i celého svazku vodičů.
Síťové konektory a kategorie kabelů
RJ45 konektor je obvykle kompatibilní s nejpoužívanějšími síťovými kabely kategorie CAT3, CAT5E a CAT6. Každá z těchto variant má své specifické parametry a vhodnost pro určité použití.
- CAT3 je nejstarší verzí síťových konektorů a dnes se již používá zřídka. Přenosová rychlost dosahuje maximálně 10 Mbit/s, což je dostačující pro starší aplikace, jako jsou například hlasová spojení.
- CAT5E je nejpoužívanější variantou síťových konektorů. Přenosová rychlost dosahuje až 1000 Mbit/s v šířce pásma 100 MHz, používá se v kancelářských sítích, pro streamování videa nebo online hraní her.
- CAT6 je nejmodernější a nejrychlejší variantou. Zvládne rychlost až 10 Gbit/s v 250Mhz pásmu a umožňuje spolehlivé připojení k náročným aplikacím, jako jsou například virtuální realita nebo online video konference.
Chcete, aby vám RJ45 konektor vydržel dlouho bez poškození? Vsaďte na ochrany pro konektory.
Jak na zapojení RJ45?
Nejběžnější typy zapojení RJ45 jsou T568A a T568B. T568A se obvykle používá v telefonních sítích, zatímco T568B se používá v datových sítích. Existuje také hybridní zapojení, které kombinuje obě konfigurace a používá se například v některých mezinárodních standardizovaných sítích.
- Standard T568A má vodiče zapojeny následovně: bílozelený, zelený, bílooranžový, modrý, bílomodrý, oranžový, bílohnědý, hnědý.
- Standard T568B se v zapojení vodičů mírně liší. Pořadí je následující: bílooranžový, oranžový, bílozelený, modrý, bílomodrý, zelený, bílohnědý a hnědý.
i
Lze zapojit konektor RJ45 bez kleští? Ano. V nabídce naleznete speciální konektory s malými plastovými klipsy, které nevyžadují pro zapojení kleště ani jiné specializované nářadí. Pokud přeci jen kleště či tester potřebujete, navštivte nabídku Nářadí pro kabeláž.