Bohatá historie slivovice
Podobně jako ostatní typy alkoholu, i slivovice má bohatou a velice zajímavou historii. První zmínky o pálení švestek pochází ze 14. století z bulharských klášterů. Na našem území je pálení slivovice doloženo od 17. století. Konkrétně jde o valašské město Vizovice, z nějž se poté pálenka rozšířila do ostatních koutů ČR.
Chcete oblíbenou švestkovou pálenku doporučit cizojazyčným přátelům, ale nevíte jak? Slivovice anglicky se řekne slivovitz a lze ji najít v některých obchodech s destiláty i za našimi hranicemi.
Jak se vyrábí slivovice?
Každá láhev kvalitní slivovice musí projít třemi důležitými kroky, než je připravena ke konzumaci.
Bez ovoce slivovice nebude
Základem každé slivovice je pořádná nálož zralých, nebo ještě lépe přezrálých švestek. Ty je poté nutné důkladně připravit o stopky a někdy i pecky. Připravené švestky poté stačí rozmělnit a následně připravit kvas. Druhy slivovice poté lišíme především dle zvoleného ovoce, na výběr jsou švestky, blumy nebo slívy.
Hlavní magie slivovice probíhá během kvašení
Do ovoce se používají i dodatečné kvasinky, jež nastartují a posílí proces kvašení. Před zahájením kvašení slivovice se také kontroluje hodnota pH, která by se měla pohybovat od 3,2 do 3,8. Během procesu je důležité obsah udržovat za stálé teploty od 15 do 20 °C a končí v momentě, kdy obsah cukru klesne pod 2 %.
Finišová rovinka aneb destilace slivovice
Posledním krokem před konzumací je samozřejmě samotná destilace neboli pálení slivovice. To probíhá ve speciálních aparaturách o teplotě 88 °C, jež zaručí vypařování alkoholu bez nežádaných pachů a příchutí. Výsledkem je poměrně ostrá slivovice, která se často ukládá do sudů, v nichž se chuť časem zjemní a zároveň může výsledný destilát obarvit do krásné zlatavé barvy.
i
Domácí slivovice je nelegální a zdravotně riziková
Pálení domácí slivovice v žádném případě nedoporučujeme. Nejen že je domácí destilace nelegální, ale také může během pálení vznikat vysoce jedovatý metylalkohol.
Je trnkovice slivovice?
Trnkovice je oblíbená pálenka z Valašska, která se někdy chybně pojímá za slivovici. Ve skutečnosti jde o vlastní druh pálenky z trnky, malého listnatého keříku s ostny a malými modro-černými plody. Industriální i domácí trnkovice se poté vyznačují více trpkou až svíravou chutí.
Trnka nemusí být pouze hlavní ingrediencí pálenky, ale můžete využít její plody i na vlastní domácí recepty. Oblíbenou specialitou jsou trnky v alkoholu dle vaší volby společně s různým aromatickým kořením v celku, například se skořicí či hřebíčkem.