SONY DSC-RX100
Show alternatives
Product accessories
Manufacturer website
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Dimensions and weight
Width 10.2 cm
Height 5.8 cm
Depth 3.6 cm
Weight 0.21 kg
Type and function
Type Compact
Features Tripod plate
Sensor
Video
Video with Sound Stereo, Spatial
Display
Display size 3 " (7.62 cm)
Display functions Firm
Memory and storage
Max. SD Card Size 256 GB
Supported formats RAW , JPEG
Memory card type SD, SDHC, SDXC
Battery
Battery type Battery
Battery label Sony NP-BX1
Inputs and outputs
Data interfaces WiFi wireless interface
Audio/Video Micro HDMI, A/V (TV Out)
Lens
Max. focal length (35mm conversion) 100 mm
Minimum focal length (35mm conversion) 28 mm