Soundbar – výkonný a stylový reproduktor
Hledáte-li kompaktní a moderní řešení pro zlepšení zážitku ze sledování filmů či poslechu hudby, soundbar je tou ideální volbou. Nabízí vysoce kvalitní zvuk, aniž byste museli zařízení zdlouhavě instalovat, a navíc se díky svému elegantnímu designu jednoduše začlení do vašeho obývacího pokoje. Soundbary lze pohodlně zakombinovat do nové či existující reprosoustavy, podporují všechny aktuální technologie prostorového zvuku (Dolby Atmos, Dolby Digital apod.) a samozřejmostí jsou rovněž zařízení disponující bezdrátovou konektivitou. Při výběru byste ale neměli zapomenout na několik důležitých parametrů, které si nyní představíme.
i
Soundbary často podporují i oblíbené hudební služby pro snadné streamování audia. Jde například o Spotify, Apple Music, Tidal a další.
Jak lze soundbar připojit?
Připojit soundbar se může zdát jako oříšek, ve skutečnosti je to ale hračka. Existuje několik způsobů, jak můžete s vašimi zařízeními nový reproduktor propojit, ať už preferujete spolehlivost kabelového připojení, nebo inovativní bezdrátové technologie. V čem se tyto možnosti liší která bude pro vás vhodnou?
- Drátový soundbar je klasickým zástupcem zařízení, které k fungování vyžaduje fyzické připojení pomocí kabelu k televizoru nebo jinému zdroji. Obvykle se připojuje pomocí HDMI, AUX či optického kabelu, které zajišťují stabilní a kvalitní přenos. Nemusíte se tak bát ztráty signálu nebo snížené kvality zvuku.
- Bezdrátový soundbar zaručí zcela kvalitní zvuk bez neúhledných kabelů. K televizi i jiným zařízením jej můžete připojit pomocí Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay, Chromecast i jiných metod. Nevýhodou bezdrátového soundbaru může být vyšší cena a o něco slabší zvuk, kterého si všimnou ti nejnáruživější audiofilové.

Drátový soundbar

Bluetooth soundbar
Soundbar může být buď aktivní, nebo pasivní. Aktivní soustavy mají vlastní zesilovač, nemusíte tedy už nic řešit. Naopak pasivní reproduktory potřebují k svému fungování ještě externí zesilovač, ze kterého teprve míří zvuk do jednotlivých reproduktorů.
Je pro soundbar důležitý počet kanálů?
Počet kanálů, kterými daný soundbar disponuje, je na cestě za kvalitním poslechem bez pochyby klíčovým parametrem. Tato vlastnost se vztahuje na počet nezávislých audio signálů, které lze reprodukovat současně. Příkladem může být dvoukanálový stereo zvuk, kde každý kanál reprezentuje jedno ucho. Klasický soundbar k TV se instaluje pod obrazovku televizoru a zvuk vysílá pouze zpředu, pomocí složitějších technik si ale můžete simulovat vícekanálové (4/5/7.1) sady reproduktorů, a vytvořit tak prostorový zvuk. Pokud přístroj obsahuje opravdové zadní reproduktory, prostorová lokalizace je téměř vždy věrnější a přesnější.
Základní stereo s 2.0 soundbary
2.0 soundbary jsou často prvním krokem k vylepšení zvuku vestavěných televizních reproduktorů. Přístroj s označením 2.0 má v sobě ukryté dva přední kanály, levý a pravý. Disponují tak standardní stereo konfigurací, která může být základem pro vylepšení zvuku vycházejícího z televizoru. Vestavěný subwoofer chybí.
2.1 soundbar přináší vylepšený zvuk nízkých frekvencí
2.1 soundbar disponuje dvěma předními reproduktory neboli kanály, které však doplňuje i subwoofer starající se o kvalitní nízkofrekvenční zvuk (basy). Tento druh soundbaru se oproti předchozímu typu hodí do větších místností, kde se hodí lepší reprodukce basových frekvencí. Poslech hudby či sledování filmu bude radostí.
i
Aby subwoofer reprodukoval silné a hluboké basy, musí rozhýbat relativně velké množství vzduchu. Pokud chcete svoji výbavu rozšířit o soundbar s výraznými basy, vybírejte subwoofer s co největší membránou. Společně s tím jsou důležité i rozměry použitého kabinetu – čím větší, tím lepší.
5.1 soundbar ocení milovníci prostorového zvuku
5.1 soundbar má ve výbavě celkem pět kanálů – pravý, levý, středový, zadní pravý, zadní levý a navíc také basový subwoofer. Nabízí pohlcující zážitek a je vhodným řešením pro simulaci prostorového zvuku, což oceníte zejména při sledování filmů. Soundbar s pěti kanály je proto skvělou volbou, stavíte-li si vlastní domácí kino.
Soundbar s Dolby Atmos je zárukou špičkového 3D zvuku
Dolby Atmos soundbar disponuje kromě základních kanálů také speciálními reproduktory směřujícími nahoru. Ty díky svému nasměrování odrážejí zvuk od stropu, a do vašich uší tak zvuk dorazí i shora, díky čemuž si můžete užít kvalitního prostorového efektu. Ten je velmi působivý zejména během sledování sci-fi, akčních filmů a jiných snímků s bohatým zvukovým designem. Soundbary s Dolby Atmos si oblíbí audiofilové a všichni, kteří od nového reproduktoru očekávají maximum.
Mezi další technologie prostorového zvuku, které může soundbar mít, se řadí Dolby Digital, DTS Digital Surround či DTS:X.
Soundbar je skvělou volbou také k počítači
Soundbary k počítači a monitoru jsou většinou menší a kompaktnější přístroje, ke kterým se můžete standardně připojit pomocí USB, AUX či Bluetooth. Podobně jako kousky k televizoru nabízí tyto mnohem lepší zvukový výstup než například vestavěné reproduktory v monitorech. Soundbary k počítači jsou ale oproti větším typům optimalizovány pro poslech v malé vzdálenosti od monitoru, ve které je důležitá hlavně čistota reprodukovaného zvuku.
i
Chcete rozšířit vaši zvukovou sestavu například z 5.1 na 7.1? Mrkněte do naší kategorie reproduktory k soundbarům.

S Dolby Atmos

K počítači

Reproduktory k soundbaru
Výkonnější soundbar zvládne vyšší hlasitost
Výkon je jednou z klíčových vlastností, ve které se soundbar liší jeden od druhého. Tato vlastnost má veliký vliv na hlasitost a kvalitu produkovaného zvuku. Výkon se měří dle standardu RMS, který udává, jaký výkon do nich může být přiváděn, aniž by se i při delším hraní poškodil. Soundbary obvykle disponují 20 až 200 W výkonu, náročnější zájemci však mohou nalézt i silnější reproduktory. V našem 7internetovém obchodě můžete dokonce najít kousky s 950 W.
Frekvenční rozsah je pro soundbar důležitý
Soundbar vybírejte také podle jeho frekvenčního rozsahu. Tento parametr popisuje, jak široké spektrum je daný přístroj schopen zreprodukovat. Nižší hodnoty označují basové frekvence, vyšší naopak pokrývají vysoké tóny. Dobrý soundbar by měl mít rozsah od 20 Hz do 20 kHz, což odpovídá rozsahu, který dokážou rozpoznat naše uši. Vyšší minimum anebo nižší maximum frekvence může negativně ovlivnit kvalitu zvuku. U nás seženete soundbary s horní hranicí do 40 kHz.
Co dalšího může TV soundbar nabídnout?
Ideální soundbar může vynikat nejen kvalitou přehrávání muziky, ale také dalšími moderními funkcemi a vychytávkami, které posunou zážitek z poslechu na novou úroveň a zjednoduší jeho používání. Níže si představíme některé zajímavé funkce, kterými se mohou soundbary pyšnit. Všechny najdete v parametrickém filtru.
- Hlasový asistent je funkce, díky které budete moci svůj nový soundbar ovládat pouze prostřednictvím hlasových příkazů. Mezi známé asistenty patří například Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple Siri. Tyto aplikace vám umožní přepínat skladby, měnit hlasitost nebo třeba zjistit, jaké je venku počasí.
- Multiroom vám dovolí propojit několik různých zvukových zařízení v jiných místnostech a synchronizovat přehrávání muziky v celé vaší domácnosti. Díky tomu budete moci poslouchat své oblíbené skladby v různých místnostech nebo třeba nezávisle ovládat v systému připojené reproduktory.
- NFC (Near Field Communication) je moderní technologie, která vám umožní spárovat soundbar třeba s mobilním telefonem na krátkou vzdálenost. Díky této funkci se nemusíte starat o manuální nastavování Bluetooth a jednoduše přijít s mobilem podporujícím NFC k reproduktoru. Ten si s připojením už poradí.
Potřebujete o soundbarech vědět více? Přečtěte si článek Soundbary: V čem jsou lepší než klasická domácí kina?