Co je časovač do zásuvky?
Časovač do zásuvky, časový spínač a spínací hodiny jsou zařízení, která slouží k automatickému ovládání elektrických spotřebičů na základě přednastaveného časového programu. Lze s nimi tedy naprogramovat, kdy se spotřebič zapne a vypne, čímž přispívá k energetické úspornosti. Časovač do zásuvky proto nachází využití v moderních domácnostech, velkých kancelářích i horských chalupách, kde není nutné mít některé spotřebiče zapnuté bez přestávky.
Jak funguje časovač do zásuvky?
Časovač do zásuvky funguje na poměrně jednoduchém a spolehlivém principu. Po naprogramování časového plánu má spínač na starost uzavírání nebo otevírání vnitřního elektrického obvodu, který buď přeruší nebo povolí přívod elektřiny do připojeného spotřebiče. Dle typu a dostupných funkcí mohou být spínací hodiny nastaveny na dny, týdny nebo obojí, které nabídnou opravdu bohaté možnosti časového programování.
Kde lze využít časovač?
Spínací hodiny se často využívají v domácnostech i firmách k automatizaci a úspoře energie. Zajímá vás, kde všude najdou využití? Nechte se od nás inspirovat.
- Časovač dokáže ovládat světla v domácnosti i na zahradě, čímž může zvýšit bezpečnost během nočních aktivit nebo dovolené.
- Spínací hodiny mohou automaticky předehřát domov před příchodem a vypnout topení po odchodu.
- V létě může časovač do zásuvky automaticky zapnout klimatizaci, a zaručit tak příjemnou teplotu než přijdete domů.
- Časový spínač zvládne také automaticky spustit zahradní zavlažování pro optimální zalévání rostlin i květin.
- Akvaristy určitě potěší pravidelné cykly světla, které podpoří zdravé prostředí pro ryby i rostliny.
- Během vánočních svátků se spínací hodiny hodí k automatickému ovládání světelných ozdob.
- V kancelářích mohou časovače snížit energetickou spotřebu vypínáním tiskáren, kávovarů a dalších spotřebičů mimo pracovní dobu.
- V obchodech a komerčních prostorech zvládnou časové spínače zapínat a vypínat reklamní poutače dle otevírací doby.
- Časovač v koupelně nebo kuchyni bude perfektní pro zapnutí a automatické vypnutí větráků a ventilátorů vzduchu.
- Časovač do zásuvky zaručí také automatické zapnutí krmících strojů v teráriích i akváriích.
- V dětském pokoji může časový spínač automaticky vypnout televizi, když je čas jít spát.
Jak nastavit časovač do zásuvky aneb na jakém principu fungují spínače?
Časovač do zásuvky může fungovat na jednom ze dvou principů.
Mechanický časový spínač – jednoduchý otočný mechanismus
Mechanický časový spínač funguje skvěle pro opakované spouštění ve stejných intervalech. Mechanismus spínače připomíná hodiny, na kterých lze otáčením nastavit interval sepnutí. V porovnání s digitálním je mechanický časovač do zásuvky jednodušší zařízení s omezenými možnostmi nastavení. Je proto vhodný pro základní úkoly, jako například ovládání osvětlení nebo jiných jednoduchých spotřebičů, kde není potřeba složitých programovacích funkcí.
Digitální časový spínač přináší detailní nastavení a řadu možností
Digitální časovač může mít v programovém vybavení řadu přednastavených programů, cyklů či režimů. Pokud vám přednastavené možnosti nebudou vyhovovat, můžete si samozřejmě nastavit vlastní. Digitální spínací hodiny do zásuvky mají také často více výstupů. Navíc umožňují přesnější nastavení času a často jsou vybaveny pokročilými funkcemi jako třeba odpočítávání, náhodné spínání nebo záložní baterie pro udržení nastavení při výpadku proudu.
i
Tepelné spínací časovače fungují dle okolní teploty
Tepelné spínací hodiny mají senzor umožňující jejich sepnutí při zvolené teplotě. Jsou dostupné v mechanických i digitálních variantách a hodí se k automatickému vyhřívání. Tepelné časovače jsou proto ideální pro udržování teploty během zimních měsíců nebo v chovných zařízeních.
Časovače dle montáže
Časovač můžete dle typu nainstalovat jedním ze tří způsobů. O jaké se jedná?
- Spínací zásuvka s časovačem je nejjednodušším řešením. Zařízení obsahuje male i female konektor a stačí jej zapojit do zásuvky, nastavit časovač a zapojit do něj další zařízení, které chcete ovládat.
- Časovač na DIN lištu je už poněkud komplexní variantou, se kterou je lepší počítat již během konstrukce zdí a organizace rozbočovače. Obvykle nabízejí více funkcí a zároveň bývají pěkně skryté.
- Časové spínače pod vypínače nacházejí nejčastěji využití v koupelnách pro aktivaci ventilátoru. Dle typu se může ventilátor zapnout okamžitě, se zpožděním nebo s jiným časováním.
Časovač do zásuvky
Časovač na DIN lištu
Časovač pod vypínač
Během výběru si určitě dejte pozor na konektor. V Česku i na Slovensku nejčastěji používáme typy E, E/F nebo F, jež jsou navzájem kompatibilní.
Časový režim ovlivní, jak můžete časovač naprogramovat
Časovač může být naprogramovaný na denní nebo týdenní režim. Je tedy důležité si vybrat ten správný podle toho, jak máte v plánu zapínat a vypínat připojené spotřebiče. Společně se podíváme, v čem se liší denní a týdenní spínací hodiny.
- Denní časový spínač slouží k nastavení programů, které se opakují každý den ve stejném čase. Hodí se proto pro ovládání osvětlení, topení a podobně.
- Týdenní časovač do zásuvky umožňuje nastavení komplexních programů, čímž je užitečný pokud potřebujete odlišné nastavení pro pracovní dny a víkendy.
Jak výkonné zařízení dokáže časovač ovládat?
Ne každý časovač do zásuvky je kompatibilní s každým spotřebičem, takže je důležité si dát pozor také na parametr maximální zátěže měřenou ve wattech (W). Tento parametr určuje, jak výkonné zařízení dokáže ovládat bez rizika poškození či selhání. Je proto klíčový pro zaručení maximálního bezpečí při jakémkoliv používání. Překročení limitu časovače může vést nejen k poškození zařízení, ale také připojeného spotřebiče i elektrického obvodu.
i
Není časovač jako časovač
Ne každý časovač je určen k automatickému ovládání spotřebičů a některé mají na starost jiné úkoly.
- Stopky neboli intervalový časovač jsou klíčovým vybavením nejen pro sportovce, které měří čas od stisknutí tlačítka.
- Mobilní nebo online časovač naopak odpočítává nastavený čas a hodí se například během vaření.
Napětí časovače udává kompatibilitu se spotřebičem
Každý časovač je určen pro odlišné využití, které ovlivňuje především jeho napětí (V). Tento údaj udává maximální napětí, které dokáže časový spínač bezpečně ovládat, a je proto klíčový pro zaručení maximálního bezpečí a kompatibility. Proto si před koupí určitě zjistěte, zda napětí spotřebiče odpovídá napětí časovače, jinak hrozí nefunkčnost, nižší výkon, poškození a v horším případě přehřátí, spálení či požár. Spínací hodiny jsou nejčastěji dostupné v 230V a 12V provedeních.
Spínací zásuvka 230V do domácnosti i kanceláře
Časovač do zásuvky 230V je určen pro většinu spotřebičů, které se zapojují do běžné 230V evropské zásuvky typů E, E/F nebo F. Využít je proto můžete u lampy, televize, topení, klimatizace, kuchyňských spotřebičů a mnoha dalších zařízeních.
Časový spínač 12V je ideální do auta nebo na chatu
Časový spínač 12V se hodí všude, kde není k dispozici napájení ze sítě. Skvěle tak funguje jako venkovní časovač do zásuvky ovládající zavlažování, topení nebo dávkování krmení. V autě můžete tento časovač využít k zapojení LED osvětlení nebo malých ventilátorů.
Minimální doba sepnutí známá někdy také jako trvání intervalu je důležitý parametr, který určuje minimální časový úsek, na který může časovač zařízení zapnout či vypnout. Má tedy vliv na přesnost a flexibilitu časového plánu a je důležité jej zvážit pro krátké úkoly a přesné časové cykly jako například ventilování koupelny nebo zavlažování zahrady.
Časovače a jejich funkce
Časovač se může chlubit i pár funkcemi navíc, které usnadní jeho používání.
- LED indikace obvykle ukazuje, zda je časovač vypnutý či zapnutý.
- Dětská pojistka předchází neštěstí, pokud máte doma zvědavé ratolesti.
- Manuální vypínač se hodí v případě, že na nějakou dobu časovač nepotřebujete.
- Změna času automaticky přizpůsobí časovač a nastavený časový program dle letního nebo zimního času.
i
Standard krytí proti vniknutí cizích těles a kapalin IP
Spínací hodiny mohou disponovat také ochranou proti vniknutí cizích těles a kapalin standardu IP, který je určitě důležité zvážit v případě, že si pořizujete časovač do koupelny, kuchyně, dílny nebo zahrady. Chcete si o ochranném krytí dozvědět více? Přečtěte si náš článek o stupních krytí IP.
- Časovač do zásuvky IP20 přináší základní ochranu proti vniknutí velkých předmětů.
- Časovač do zásuvky IP44 chrání proti stříkající vodě a objektům větším než 1 mm.
- Časovač do zásuvky IP66 označuje zcela voděodolné a prachuvzdorné spínací hodiny.
Jak nastavit spínací hodiny?
Nastavit časovač není vůbec složité – stačí jej zapojit dle typu (do zásuvky, na DIN lištu nebo pod vypínač) a připojit jej ke zvolenému spotřebiči. Poté pomocí mechanického spínače nebo digitálního displeje s tlačítky nastavíte časový interval a zařízení poté začne samostatně pracovat dle vašeho nastavení. V případě, že potřebujete časový harmonogram změnit, stačí stejným postupem časovač přeprogramovat na nový program.
Nestačí vám funkce, které časový spínač do zásuvky nabízí? Podívejte se na chytré zásuvky nebo na WiFi spínací hodiny a další spínače.